You are here

Vodafone SüperNet

VODAFONE SUPERNET BAŞVURU
VE BİLGİ ALMA FORMU

Vodafone, 2006 yılında Telsim'i satın alarak Türkiye pazarına giriş yapmıştır ve bu satın almayla beraber Türkiye'de 14 milyar TL'nin üzerinde bir yatırım yapmıştır. Öncelikli olarak mobil telekom servisleri sağlayan Vodafone Turkiye, 2010'da Borusan Telekom, 2011 yılında ise Koç.Net şirketlerini bünyesine katarak hem bireysel hem kurumsal müşterilere, Süpernet markasıyla sabit internet ve ses hizmeti vermeye başlamıştır.

  1. Hizmetler
  2. SüperNet tarifeleri
  3. Abonelik işlemleri
  4. Abonelik süreci
  5. Sıkça sorulan sorular
  6. İletişim bilgileri

Vodafone SüperNet Başvuru ve Bilgi Alma 0 850 542 0 542

Vodafone SüperNet hizmetleri

Vodafone ile internet, sabit telefon ve akıllı telefon veya tabletlerinizden erişebileceğiniz televizyon hizmetlerine erişim sağlarsınız. Bunun yanında şirketiniz için data transferi çözümlerinden, deoplama hizmetlerine kadar çeşitli alanlarda hizmetleri de müşterilerine sunan Vodafone'un bu hizmetlerini dilerseniz beraber dilerseniz ayrı ayrı satın alabilirsiniz.

İnternet

Vodafone SüperNet ile ister ADSL, ister Fiber hizmeti alırsınız.

Fiber internet hizmeti alabilmeniz için bulunduğunuz bölgede Fiber altyapısı bulunması gerekir. Bulunduğunuz bölgede Fiber altyapısını kontrol etmek için 0 850 542 0 542 numaralı Vodafone merkezini arayabilirsiniz.

Ev telefonu

Süpernet'e başvurup internet ve beraberinde ses hizmeti yani ev telefonu da alabilir, iki faturanızı birleştirebilirsiniz. SüperNet kullanmak için, ev telefonunun zorunlu değildir.

Abonelik İşlemleri

Online başvuru

Vodafone internet sitesindeki Online Başvuru Formu ile abonelik başvurusu yapılabilmektedir. Vodafone çağrı merkezi, formu doldurduktan sonra sizi arayacak ve işlemlerinizin tamamlanacaktır.

Çağrı Merkezini Arayarak

SüperNet için, abonelik işlemlerinizi başlatabileceğiniz bir diğer kanal da Vodafone Çağrı Merkezi'dir. Çağrı merkezinin numarası 0 850 542 0 542'dir.

SMS Göndererek

Abonelik işlemlerinizi başlatmak için başvuru yazıp 5420'ye gönderiniz. Vodafone çağrı merkezi, başvurunuz sonrasında size ulaşarak işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Vodafone Cep Merkezlerini ziyaret ederek

Türkiye genelinde yüzlerce noktada bulunan Vodafone Cep Merkezlerini ziyaret ederek Vodafon SüperNet için abonelik talebinde bulunabilirsiniz.

Abonelik Süreci

Abonelik sürecinde gerekli evraklar:

  1. İşletmeci değiştirme formu: Hali hazırda kullandığınız bir internet veya telefon sağlayıcısı varsa, bu formun doldurulması gerekmektedir. Vodafone Net tarafından kargo ya da e-posta aracılığıyla gönderilecektir.
  2. Abonelik Sözleşmesi: Vodafone Net tarafından kargo ile ya da e-posta aracılığıyla gönderilecektir.

Abonelik Taşıma

Eğer taşınıyorsanız, Vodafone tarafından sağlanan internet veya telefon hizmetini de taşıyabilirsiniz. Bu sayede taahhüt süreniz bitmeden hizmeti sonlandırmak durumunda kalmazsınız ve internetinizi kesintisiz kullanabilirsiniz. Nakil başvurularını abone bizzat kendisi yapmalı ve nakil yapılacak telefonun da aynı kişinin üzerine olması gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Modem kurulumu nasıl yapılır? Vodafone tarafından sağlanan modemler için internet kablonuzu takmanız yeterli olacaktır. Modemler size gelirken ayarları yapılmış olarak gelir. Eğer farklı bir model kullanıyorsanız 0 850 542 0 542 numaralı çağrı merkezinden kurulum ile ilgili yardım alabilir veya şirketin teknik elemanları tarafından kurulumun yapılmasını isteyebilirsiniz.

Kota aşımı durumunda ne olur? Kota aşımının sadece limitsiz olmayan tarifeler için geçerlidir. Eğer kullanım kotası olan bir tarifedeyseniz ve aşım yaptıysanız, aştığınız her 1MB için 0,01245 TL faturanıza eklenir. Kota kullanım bilgileriniz size SMS olarak iletilir. Dilersenzi, online müşteri merkezinden de kota durumunuzu takip edebilirsiniz.

Taahhüt sürem bitmeden sözleşmemi feshedersem ne olur? Sözleşmenizdeki taahüt süresi dolmadan aboneliğinizi sonlandırısanız, seçmiş olduğunuz kampanya dahilinde o güne kadar yararlanmış olduğunuz indirimler sizden geri istenecektir. Taahhütü bozduğunuz takdirde faturanıza yansıtılmakta olan internet veya telefon bağlantı ücretleri, modem ücretinin kalan taksitleri ve eski aylarda sağlanan indirimlerin miktarı tahsil edilmek üzere son faturanıza eklenir.

İletişim Bilgileri

Merkez Adresi:
Vodafone Plaza Büyükdere Cd.
No:251 Maslak 34398 İstanbul

Çağrı Merkezi:
0 850 542 0 542