You are here

Mepaş / Meram Elektrik

Meram Elektrik ya da kısaca Mepaş, Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir ve Niğde illerinde görevli satış şirketi olarak abonelere elektrik sağlamaktadır. 2013 yılında, piyasada alınan dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı yürütülmesi kararından sonra kurulmuştur.

Konu Başlıkları:

Mepaş Hakkında

2009 yılında Meram elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirme ihalesini Alarko ve Cengiz Holding ortak girişimi kazanmıştır. Özellikle Cengiz Holding Türkiye'nin birçok önemli elektrik dağıtım bölgesinde ortaklığı bulunan bir gruptur. 2013 yılında, satış faaliyetlerinin dağıtımdan ayrılmasıyla Meram bölgesinde görevli Mepaş kurulmuştur. Mepaş, yalnızca Konya ve Meram bölgesindeki diğer illere indirimli elektrik satışı yapar.

Anahtar Bilgiler

76: Görevli olduğu illerdeki toplam hizmet merkezi sayısı

1,7 milyon: Mepaş'ın hizmet verdiği abone sayısı

65: Mepaş'ın görevli olduğu ilçe sayısı

Elektrik Aboneliği için Gerekli Belgeler

Konya, Aksaray, Karaman, Kırşehir, Nevşehir ya da Niğde illerinden birine taşınıyorsanız Mepaş ile perakende elektrik satış sözleşmesi imzalamanız gerekir. Aşağıdaki belgeleri hazırlamak mesken abonelik işlemlerini hızlandırır:

 • Nüfus cüzdanı
 • Başvuru sahibi ev sahibiyse tapu, kiracı ise kira sözleşmesi
 • Tesisat numarası
 • Abonelik beyannamesi
 • Zorunlu deprem sigorta poliçesi (DASK)

Abonelik işleminin yapılması için taşınacağınız evde sizden önce oturan abonenin sözleşmesini iptal ettirmiş olması (tahliye işlemi yaptırmış olması) gerekmektedir.

Mepaş Abonelik Ücreti

Elektrik abonelik ücreti ulusal düzeyde EPDK tarafından belirlenir. Mepaş enerji ile yapılan perakende satış sözleşmesinin tamamlanması için güvence bedelinin yatırılması gerekir. Güvence bedeli tutuarı, evin elektrik projesinden belirlenmiş kurulu gücüne göre değişir. Eğer elinizde eski bir elektrik faturası varsa sözleşme gücü satırında bu bilgiyi bulabilirsiniz. EPDK'nın belirlediği birim güvence bedeli kurulu güç ile çarpılarak ödenmesi gereken tutar bulunur. 2015 yılı başından, güvence bedeli kiloWatt (kW) başına 18,30 TL olarak açıklanmıştır. Güvence bedeli hesaplanırken kurulu gücün 5 kW'nın altında alınmadığı unutulmamalıdır. Buna göre, abonelik ücreti hiçbir zaman 91,50 TL'nin altında olamaz. Kullanım yerinin elektriği kesikse bağlantı için 20,70 TL tutarında kesme-bağlama bedeli alınır.

Güvence bedeli kW bağlantı gücü başına 18,30 TL alınır ve evin bağlantı gücüne göre değişiklik gösterir.

Abonelik İptali - Tahliye

Meram Elektrik aboneliği iptali için, Konya, Aksaray, Karaman, Kırşehir, Nevşehir ya da Niğde illerinde bulunan müşteri merkezlerine resmi kimlik ile berber şahsen başvurmak gereklidir. Başvurudan sonra saçtan son endeks okunur ve son faturanın ödenmesi gerekir. İptal işlemlerinin tamamlanması için, tüketicinin Mepaş'a borcunun kalmaması gerekir.

İnternetten Abonelik İptali

Mepaş internet sitesine gidip "Online İşlemler" menüsündeki "Müşteri Talep Formu" başlığına tıklayın. bu seçimden sonra karşınıza çıkan formu doldurmanız istenir. Abonenin forma,

 • T.C. kimlik numarası,
 • Abone numarası,
 • İletişim adres
 • Cep telefonu numarası bilgilerini girmesi istenir.

​Daha sonra formun alt kısmında yer alan talepler listesinden "Sözleşme İptali" kutusu işaretlenmeli ve abonelik sonlandırma tarihi girilmelidir.

İptal başvurusu ile abonelik sonlandırma istenen tarih arasında en az üç gün olmalıdır.

Güvence Bedeli İadesi

Mepaş'a olan son elektirk borcu ödendikten sonra, güvence bedeli iadesi talep edilebilir. Yönetmelik uyarınca, iade edilecek günvence bedeli tutarı, sonlandırma tarihi esas alınarak enflasyon oranına göre gücellenir.

İade başvurusunu Mepaş internet sitesinde bulunan "Online İşlemler" menüsünde yer alan müşteri talep formunu doldurarak yapabilirsiniz.

Mepaş Fatura Sorgulama

Fatura sorgulama işlemleri için gerekli olan tesisat numarasını eski bir elektrik faturasında bulabilirsiniz.

Telefon:

Meram Elektrik çözüm merkezini 444 8 186 numarasında arayarak borç sorgulama yapabilirsiniz. Aramanızı otomatik olarak telesekreter karşılar 6'yı tuşlayarak fatura sorgulamaya geçiş yapabilirsiniz. Bu bölümde borcunuzu öğrenmek için tesisat numarasını tuşlamanız istenir.

İnternet:

Mepaş elektrik borcunu öğrenmek için, internet sitesinde "Online İşlemler" menüsünde yer alan "Fatura Sorgulama" başlığına tıklayın. Karşınıza çıkan sayfaya tesisat numarası bilgisini girererek fatura borcunu sorgulayın.

Fatura Ödeme

Meram elektrik fatura ödemesi için aşağıdaki hizmetler araasından size uygun olanı seçebilirsiniz:

Ödeme Kanalı Açıklama
Mepaş İşletmeleri Mepaş görevli olduğu illerde yaygın müşteri merkezleriyle fatura ödeme hizmetini sunmaktadır.
Ödeme Noktası Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir ve Niğde'nin ilçelerinde Meram elektrik tarafından yetkilendirilmiş ödeme noktalarını kullanın.
Bankalar Gişeden ödeme, hesaptan ya da kredi kartından otomatik ödeme talimatı verme, interneten nakit ödeme gibi seçenekler arasında bankanızın anlaşmalı olduklarından birini seçin.
Mepaş fatura ödemesiyle ilgili daha fazla bilgi

Fatura Gelmedi

Fatura sayacın bulunduğu adrese bırakılır eğer okuma zamanı geçtiği halde faturanızı bulamadıysanız. Mepaş faturası gelmediyse : 

 • Mepaş internet sitesinde "Online İşlemler" menüsünde müşteri talep formunu doldurarak "Fatura-İhbarname Ulaşmaması" kutusunu işaretleyip açıklamada sorununuzu yazabilirsiniz.
 • 444 8 186 numaralı Meram elektrik çözüm merkezini arayarak faturanız hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Sayacın konumu nedeniyle okuma yapılamıyorsa Medaş'a başvurarak yer değiştirme işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Sayaç arızası olduğudan şüpheleniyorsanız 444 8 186 numaralı çağrı merkezini arayarak kayıt yaptırmanız ve size en yakın Mepaş müşteri merkezine dilekçe ile başvurmanız gerekir.

Fatura İtiraz

Mepaş elektirk faturasına aşağıdakii durumlarda itiraz edebilirsiniz:

 1. Faturalandırma yanlışları
 2. Sayaç okuma hatası
 3. Tüketim miktarı ve tutarının hatalı hesaplanması

Ne yapmak gerekir ?

Hatalı olan faturayla beraber size en yakın hizmet noktasına bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Mepaş internet sitesinde "Online İşlemler" menüsünde "Fatura İtiraz" başlığı altındaki formu doldurabilirsiniz.Online forma faturanın bir fotoğrafını yüklemek bile mümkündür.

Tarife Değiştirme

Mesken abonesi olarak mevcut elektrik tarifeniz tek zamanlıdır. Eğer tüketim alışkanlıklarınız üç zamanlı tarife tasarruf yapmanızı sağlıyorsa tarife değişikliğine gidebilirsiniz. Üç zamanlı tarifede elektrik birim fiyatı saat 22:00'den sabah 06:00'ya kadar neredeyse yarı yarıya düşer; ancak daha yoğun talep olan saatlerde yükselir.

 • İnternetten: Mepaş şsitesinde "Online İşlemler" menüsündeki "Müşteri Talep Formu" başlığına tıklayın. Karşınıza çıkan forma istene bilgileri girin ve alt kısımda yer alan talepler arasından "Puant ve ye Normal Tarife Değişimi" seçeneğini işaretleyin. Açıklama kısmına eklemek istediğiniz bilgileri yazabilirsiniz.
 • Telefonla: Meram Elektrik çözüm merkezine arayıp 3 'ü tuşlayarak tarife bilgisi alabilirsiniz.

Arıza / Kesinti : Meram Dağıtım

Meram Elektrik Dağıtım Şirketi (MEDAŞ), Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir ve Niğde illerinde arıza, kesinti, bakım ve sayaçlardan sorumlu kuruluştur. Bu illerde oturuyorsanız 444 8 186'yı arayıp 12i tuşlayarak arıza - bakım konusunda bilgi almak ve sokak aydınlatma sorunlarını bildirebilirsiniz.

Telefon ve İletişim

Müşteri Hizmetlerini Arayın

Meram Elektrik çözüm merkezi numarası: 444 8 186

Daha fazla Meram Elektrik iletişim bilgisi