You are here

Osmangazi Elektrik / Oepsaş

Birlikte Akıllı Tarife

Osmangazi Elektrik ya da kısaca Oepsaş, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik illerinde görevli satış şirketi olarak abonelere elektrik tedarik hizmetlerini sürdürmektedir. Elektrik piyasasının rekabete açılması için yapılan değişiklikler sonucunda Osmangazi Dağıtım'dan ayrılırak kurulmuştur.

Konu Başlıkları:

Şirket Hakkında

2010 yılında özelleştirmesi yapılan Osmangazi Elektrik Dağıtım'ın ihalesini Yıldızlar SSS Holdig kazanmıştır. Elektrik piyasasında yapılan düzenlemenin öngördüğü gibi 2013 yılında dağıtım ve satış faaliyetleri ayrışmıştır. Bu değişimin sonucunda 01.04.2013 tarihinde Oepsaş kurulmuş ve peakende satış faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır.

Kısa Kısa

5: Görevli olduğu il sayısı

1,5 milyon: Oepsaş abone sayısı

48: Müşteri işlem merkezi sayısı

Abonelik İşlemleri

Taşındığınız il, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik'ten biriyse Osmangazi Elektrik ile perakende elektrik satış sözleşmesi imzalanmalıdır. Abonelik başvurusu için Oepsaş işlem merkezine gidebileceğiniz gibi internet sitesinde "Online İşlemler" menüsüne tıklayarak "Perakende Abonelik Başvuru" formunu doldurabilirsiniz. Mesken aboneliği için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Nüfus cüzdanı
 • Kullanım yerine ait abone numarası
 • Zorunlu deprem sigorta poliçesi (DASK)

Elektrik sözleşmesinin yapılması için Oepsaş tarafından hazırlanan başvuru dilekçesinin doldurulması gerekir.

Osmangazi Elektrik Abonelik Ücreti

Elektrik abonelik ücreti, güvence bedeli, damga verigisi ve dosya bedelinden oluşur. Eğer kullanım yerinde elektrik enerjisi kesikse kesme-açma bedeli de alınır. Güvence bedeli evin kurulu gücüne göre berlirlendiği için ödenecek ücret aboneden aboneye değişir. Kurulu güç evin büyüklüğü, lamba ve priz sayısına göre değişir. Birim güvence bedeli her sene EPDK tarafından açıklanır. Mesken abone grubunda, 2015 yılı için güvence bedeli kW başına 18,30 TL olarak belirlenmiştir. Mesken aboneleri için güvence bedeli hesabında bağlantı gücü 5 kW'ın altında alınamamaktadır. Elektrik kesme-açma bedeli ise işlem başına 20,70 TL'dir.

Abonelik İptali - Tahliye

Osmangazi Elektrik aboneliği iptali için, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik illerinde bulunan müşteri işlem merkezlerine resmi kimlik ile berber şahsen başvurmak gereklidir. Başvurudan sonra sayaçtan son endeks okunur ve son faturanın ödenmesi gerekir. İptal işlemlerinin tamamlanması için, tüketicinin Osmangazi Elektrik'e borcunun olamaması gereklidir.

İnternetten Abonelik İptali

Oepsaş internet sitesine gidip "Online İşlemler" menüsündeki "Abone Tahliye Başvuru Formu" başlığına tıklayın ve formu doldurun. Abonenin forma,

 • Kimlik ve adres bilgileri
 • Abone ve sayaç numaraları,
 • İşletme kodu
 • Enerji kesim tarihi bilgilerini girmesi istenir.

Güvence Bedeli İadesi

Osmangazi Elektrik'e kalan borçlar ödendikten sonra güvence bedeli iadesi talep edilebilir. Yönetmelik uyarınca, iade tutarı, abonelik sonlandırma tarihi esas alınarak TÜFE'ye göre gücellenir.

İptal başvurusu sırasında IBAN numaranızı vererek güvence bedelinin hesabınıza iadesini talep edebilirsiniz.

Borç Sorgulama

Osmangazi elektrik fatura borç sorgulamasını aşağıdaki yollardan yapabilirsiniz.

 • Telefonla Osmangazi elektrik çağrı merkezini 444 3 999 numarasından arayabilirsiniz.
 • İnternetten elektrik borcunu öğrenmek için, internet sitesinde "Online İşlemler" menüsünde yer alan "Abone Borç Sorgula" başlığını seçin. İl, işletme kodu ve abone numarası bilgilerini girerek sorgulama işlemini gerçekleştirin. Bu bilgileri eski bir faturadan bulabilirsiniz.

Fatura Ödeme

Osmangazi Elektrik fatura ödemesi için aşağıdaki hizmetler araasından size uygun olanı seçebilirsiniz:

Hizmet Noktası Açıklama
Müşteri İşlem Merkezi Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik ilçelerinde size yakın olan bir Oepsaş işlem merkezinde ödeme yapın.
Bankalar Şubede ödeme, otomatik ödeme talimatı verme, atm, internet bankacılığı seçenekleri arasında uygun olanı seçin.
PTT Gişeden ek bedel vermeden nakit ödeme yapın.
Oepsaş fatura ödemesiyle ilgili daha fazla bilgi

Fatura Gelmedi

Fatura sayacın bulunduğu adrese bırakılır. Genellik sayaç okumaları aylık olarak yapılsa da bazen daha uzun sürebildiği göz önünde bulundurulmalıdır. Okuma zamanı geçmesine rağmen fatura gelmemişse:

 • 444 3 999 numaralı Osmangazi elektrik çözüm merkezini arayın ve faturalandırma durumunuz hakkında bilgi alın
 • Sayaca ulaşılamadığı için okuma yapılamıyorsa Oepsaş İnternet sitesinde Online Hizmetler menüsünden "Okunamayan Endeks Bildirim Formu" başlığıan tıklayarak endeks bildirimi yapabilirsiniz.
 • Sayaç arızası olduğudan şüpheleniyorsanız 186 numaralı çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Faturaya İtiraz Etme

Sayacın ölçtüğü enerjinin tükettiğinizden daha yüksek olduğunu ya da faturalandırma hatası yapıldığını düşünüyorsanız; itiraz için Oepsaş müşteri işlem merkezlerinden birine başvurmalısınız. İnternetten Oepsaş online işlemler menüsüne girerek "Hatalı Fatura İtiraz Bildirimi" formunu doldurabilirsiniz.

Fatura itirazı yapmanıza rağmen, borcu son ödeme tarihinden önce yatırmanız gerekir; aksi halde gecikme faizi işler. 

Arıza / Kesinti : Osmangazi Dağıtım

Osmangazi Elektrik Dağıtım, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik illerinde arıza, kesinti, bakım ve sayaçlardan işletme ve bakımından sorumlu şirkettir. Belirtilen illerden ALO 186 hattını arayıp çalışma ve arızalar konusunda bilgi alabilir ve sokak aydınlatma sorunlarını bildirebilirsiniz. 186 elektrik hattı ücretli olupr 7 gün 24 saat kesintisi hizmet vermektedir.

Telefon ve İletişim

Müşteri Hizmetlerini Arayın

Osmangazi Elektrik çağrı merkezi: 444 3 999

Daha fazla Osmangazi Elektrik iletişim bilgisi