You are here

Sepaş Enerji

Birlikte Akıllı Tarife

Sepaş Enerji'nin elektrik satışında görevli olduğu iller Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya'dır. Sepaş, elektrik piyasası düzenlemeleri sonucunda, Sakarya Elektrik Dağıtım'dan ayrılarak elektrik satış çalışmalarını yürütmek için 2013 yılında kurulmuştur.

Sepaş Borç Sorgulama

İnternetten :
Sepaş Enerji fatura borcunu öğrenmek için, internet sitesinde "Müşteri Hizmetleri" menüsünde yer alan "Borç Sorgulama" başlığına tıklayın. Karşınıza çıkan sayfaya işletme kodu ve abone numarası bilgilerini girdiğinizde dönem borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Telefonla :
Sepaş Enerji çağrı merkezini 444 5 186 numaralı telefondan arayarak borç sorgulama yapabilirsiniz.

Sepaş Enerji işletme kodu ve abone numarasını eski bir fatura ya da ödeme makbuzu üzerinde bulabilirsiniz.

Fatura Ödeme

Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya'da yer alan bir Sepaş hizmet merkezine gitmeyi tercih etmiyorsanız aşağıdaki ödeme seçeneklerini kullanabilirsiniz:

Ödeme Noktası Açıklama
Anlaşmalı Bankalardan Otomatik ödeme talimatı, atm, telefon ve internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Her banka aynı ödeme seçeneklerini sunmayabilir.
PTT gişeleri PTT şubeleri, ek işlem ücreti almadan Sepaş Enerji fatura ödemelerini kabul etmektedir.
Faturamatik Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya'da yaygın olarak bulunan Sepaş yetkili ödeme noktalarında ek bedel ödemeden nakit ödeme yapabilirsiniz.
Sepaş Enerji fatura ödemesiyle ilgili daha fazla bilgi burada.

Fatura Gelmiyor

Sepaş Enerji elektrik faturası gelmediyse sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Okuma zamanı gelmemiştir.
 • Sayacın konumu sebebiyle okuma yapılamamıştır.
 • Sayaç arızası olduğunu düşünüyorsanız 444 5 186 numaralı hattan bilgi alabilirsiniz.

Fatura İtiraz

Fatura Yüksek Geliyor

Faturada mevsimsel artışlar olabilir. Faturanız normalden çok fazla geldiyse hatalı ölçüm / fiyatlandırma, tüketimin yanlış okunması ilk akla gelen sebeplerdir.

Nasıl İtiraz Edilir?

Faturanızda hata olduğunu düşünüyorsanız Sepaş Enerji hizmet merkezine başvuruda bulunabilirsiniz.

Ödeme Güçlüğü Durumunda

İtirazda bulunsanız bile, fatura tutarını son ödeme tarihinden önce ödemeniz zorunludur. Ödeme güçlüğü yaşamanız halinde, eğer itiraz tutarı bir önceki faturanızdan %30 fazlaysa önceki tutar kadar ödeme kabul edilir.

Abonelik İşlemleri

Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya illerinden birine taşınıyorsanız Sepaş Enerji ile elektrik sözleşmesi yapmanız gerekir. Aboneliği kendi üzerine almak için gerekli evraklar aşağıdadır:

Sepaş Elektrik Sözleşmesi için Gerekli Belgeler

 • Resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport)
 • Mülkiyet belgesi:
  • Mülk sahibiyseniz tapu,
  • Kiracıysanız kira sözleşmesi
 • Zorunlu deprem sigorta poliçesi (DASK)

Sepaş Abonelik Ücreti Ne Kadar?

Güvence bedeli kW bağlantı gücü başına 18,30 TL alınır ve evden eve değişiklik gösterir.

Sepaş Enerji ile elektrik sözleşmesinin tamamlamak için, abonelik ücretini ödemeniz gereklidir. Mesken abone grubu için abonelik ücreti, güvence bedeli, kesme bağlama bedeli, damga vergisi ve dosya bedelinden oluşur. Güvence bedeli birim fiyatı, her yıl Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ulusal düzeyde belirlenir. EPDK, 2015 yılı için güvence bedelini 1 kiloWatt (kW) bağlantı gücü için 18,30 TL olarak açıklamıştır. Bu hesaplamaya göre her evin güvence bedeli, projesindeki kurulu güce göre değişir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında belirlenir. Orta büyüklükte bir konutun bağlantı gücü yaklaşık 6 kW civarında olabilir. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasının sözleşme gücü satırında bulunabilir.

Abonelik İptali

Bolu, Düzce, Kocaeli ya da Sakarya'da bulunan evinizin elektrik aboneliğini iptal ettimek için, resmi kimlikle bir Sepaş Enerji hizmet merkezine şahsen başvurmanız yeterlidir. Başvurunuz tamamlandıktan sonra, dağıtım şirketinden bir ekip kullanım yerine gelir; sayaçtan son endeksi okur ve enerjiyi keser. Başvuru dilekçesinde enerjinin kesilmesi istenen tarih belirtilmelidir. Aksi halde, elektrik en geç 3 iş günü içinde kesilir.

Online Abonelik Sonlandırma

Sepaş Enerji internet sitesine gidip "Online İşlemler" menüsündeki "Abonelik Sonlandır" başlığına tıklayın. bu seçimden sonra karşınıza çıkan kısa formu doldurmanız istenir. Forma,

 • İşletme kodu,
 • Abone numarası,
 • TC kimlik no,
 • Cep telefonu numarası bilgileri girilerek abonelik iptali başvurusu yapılabilir.

​Formu doldurup onayladıktan sonra aynı yukarıda hizmet merkezine yapılan başvuruda anlatıldığı gibi sonlandırma süreci işleyecektir.

Güvence Bedeli İadesi

Sepaş Enerji elektrik satış sözleşmesi iptal edildiğinde, güvence bedelinin de iadesi talep edilmelidir. İade edilecek tutar TÜFE oranı kullanılarak (enflasyona göre) güncellenir. Tüketicinin Sepaş'a hiçbir borcunun olmaması güvence bedelinin iade edilmesi için yeterlidir.

Arıza ve Kesinti Durumu

Sakarya Elektrik Dağıtım Şirketi (SEDAŞ), Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya dağıtım bölgesinde arıza, kesinti, bakım ve sayaçlardan sorumlu kuruluştur. SEDAŞ, size fatura kesen ve sözleşme işlemlerini yürüten perakende Sepaş Enerji'den tamamen ayrı bir şirket olup bölgedeki elektrik dağıtım altyapısının işletmesi ve bakımını üstlenmiştir. Bu illerde oturuyorsanız:

 • arıza bildirimi yapmak,
 • planlı kesintilerin süresini öğrenmek,
 • sokak aydınlatmalarındanki sorunları bildirmek
 • kaçak kullanım ihbarın bulunmak için, ALO 186 elektrik hattını kullanarak SEDAŞ'a telefon edebilirsiniz.

ALO 186 hattı 7 gün 24 saat hizmet verir ve ücretlidir.

Hakkında

Sepaş Enerji, Akenerji Üretim'in de dahil olduğu önemli sanayi grubu Akkök Holding'in, Avrupa'nın önde gelen enerji şirketlerinden CEZ Group ile kurduğu ortaklık çatısı altında hizmet sunmaktadır. AkCez yatırım grubunun Sepaş Enerji ile hedeflerinden biri, satış faaliyetlerini yalnızca kendi dağıtım bölgesinde sınırlamadan Türkiye'nin her yerine yaymaktır. Bu bağlamda Sepaş, özellikle serbest tüketicilerle yapacağı sözleşmeleri önem vermektedir.

Önemli Rakamlar

6210 GWh: Şirketin EPDK ulusal fiyatlarından sattığı elektrik enerjisi miktarı

1673 kişi: Sepaş Enerji ile elektrik sözleşmesi yapan mesken grubu serbest tüketici sayısı

1,5 milyon: Şirketin hizmet verdiği toplam abone sayısı

Sepaş Enerji Telefon ve İletişim

Müşteri Hizmetleri

Sepaş Enerji çağrı merkezi: 444 5 186

Sepaş Enerji telefonları hakkında daha fazla bilgi için