Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş logo

Bi̇tli̇s bölgesindeki elektrik tüketicilerine Vangölü Elektrik ve VEDAŞ şirketleri elektrik hizmeti alırken farklı alanlarda hizmet vermektedir. Bi̇tli̇s için elektrik abonelik ve faturalarında ya da sayaç, arıza ve kesinti gibi konularda gerekenler, dağıtım ve satış şirketinin görevleri, iletişim ve çağrı merkezi numarası hakkında detaylı bilgi yazımızda.


Bi̇tli̇s Hakkında
İl Yüzölçümü 8294.00
İl Nüfusu 349

Bi̇tli̇s bölgesinde elektrik alırken nelere dikkat etmeliyim?

Elektrik piyasası serbestleşme sürecinde elektrik dağıtım ve perakende satış şirketleri, Resmi Gazete ’de yayınlanan 27.09.2012 tarihli “Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılması İlişkin Usul ve Esaslar” hakkındaki kurul kararına faaliyet ve çalışma alanları ayrılmıştır. Bi̇tli̇s bölgesinde de bu faaliyetleri ayrıca yürüten VEDAŞ ve Vangölü Elektrik, elektrik tüketicilerine alanlarına göre farklı hizmetler sunar. Buna göre almak istediğiniz hizmetin elektrik perakende satış şirketinin mi elektrik dağıtım şirketinin mi hizmet alanında olduğunu kontrol etmenizi öneririz.

Genellikle Bi̇tli̇s bölgesinde abonelik ve fatura ödeme işlemlerinde elektrik satış şirketi olan Vangölü Elektrik hizmet verirken, arıza ve kesinti gibi daha teknik konularda elektrik dağıtım şirketi VEDAŞ hizmet vermektedir.

Bi̇tli̇s bölgesinde VEDAŞ ne yapar?

Bi̇tli̇s bölgesinde, elektrik dağıtım altyapısının özelleştirilmesiyle kurulan şirketlerden biri olan VEDAŞ şehrin elektrik dağıtım sürecinde görev alır. VEDAŞ elektrik akışının dağıtım sistemine girip tüketim noktalarına iletilmesine kadar olan tüm süreci gerçek zamanlı takip etme, elektrik dağıtım hakkında ihbarların alınması ve sonuçlandırılması, koruyucu, bakım ve onarım hizmetlerinin planlanması ile uygulanması gibi alanlarda sorumludur.

Bi̇tli̇s bölgesinde,VEDAŞ elektrik tüketicilerine arıza, kesinti, voltaj düşüklüğü, sayaç değişimi, kaçak ve usulsüz elektrik kullanım tespiti, tesislerin devralınması, dağıtım sistemine bağlantı ve bakım-onarım gibi konularda destek vermektedir.

 • VEDAŞ, {emergency_phone} çağrı merkezleri aracılığıyla müşteriye özellikle arıza gibi öncelikli konularda hizmet verir,
 • Elektrik dağıtım hatlarının yanı sıra ne kadar elektrik tükettiğinizi ölçen elektrik sayaçlarınızın bakım, onarım ve okuma görevlerini üstlenir
 • Anlık ve Planlı Elektrik Kesintileri hakkında bilgi sağlar ve bakım onarım süreçlerini tamamlar,
 • Kaçak ve Kayıp Elektrik ile mücadele eder,
 • Enerji talep ve yeni bina veya kısa süreli elektrik bağlantılarını gerçekleştirir,
 • Elektrik kesme-açma işlemlerini yapar.

Vangölü Elektrik hangi hizmetleri veriyor?

Bi̇tli̇s bölgesinde elektrik satışı yapan tedarikçi şirket Vangölü Elektrik, elektrik hizmetinin müşteriye fatura edilmesiyle ilgili gerekli hizmetleri sunar. Elektrik enerjisi ve/veya kapasite satımı, abonelik işlemleri (başvuru, yeni abonelik / abonelik iptali), sözleşme imzalanması, faturala işlemleri (hatalı faturalandırma, fatura itirazı, fatura ödeme ve elektrik borç sorgulama gibi tahsilat işlemleri) ve tüketici hizmetleri merkezleri aracılığıyla verilen diğer tüm hizmetler elektrik tedarikçisinin sorumluluğundadır.

Elektrik Perakende Satış şirketleri aracılığıyla, yani Vangölü Elektrik ile abonelik işlemleri, güvence bedeli iadesi, fatura işlemleri, elektrik hizmetlerinin açılması ve indirimli elektrik gibi farklı hizmetler hakkında destek alabilirsiniz.

 • Bi̇tli̇s bölgesinde elektrik abonelik işlemleri nasıl yapılır?
 • Bi̇tli̇s bölgesinde hizmet veren elektrik satış şirketi Vangölü Elektrik olduğundan bu şirketin müşteri merkezlerine başvurmanız gerekir.
 • Gerekli belgeler hazırlanır. (Kira sözleşmesi- ikametgah ya da tapu kaydı, DASK poliçesi, kiracılar için mülk sahibinin kimlik bilgileri, ticarethane ise vergi numarası ve unvan bilgileri, yetki belgesi ve imza sirküleri ile işyeri yetkilisinin kimlik belgesi)
 • Vangölü Elektrik ile abonelik işlemleri 1-5 iş günü içerisinde sonuçlanır ve VEDAŞ elektriğinizi açar.

Bi̇tli̇s bölgesinde elektrik fiyatı ne kadar?

Vangölü Elektrik tarafından Bi̇tli̇s için uygulanan elektrik tarifeleri EPDK tarafından belirlenmektedir. Serbest Tüketici olmayan tüm müşeriler Bi̇tli̇s bölgesinde Ulusal Tarife fiyatlarına göre elektrik alırlar. Elektrik tarifeleri üç zamanlı ve tek zamanlı olarak iki seçenek halinde verilmiştir ve tüketiciler kendilerine daha uygun olduğunu düşünüyorlarsa Vangölü Elektrik ile görüşerek üç zamanlı tarifeye de geçebilirler. Fiyatlar abone gruplarına göre (mesken, ticarethane vb.) değişmektedir.

Bi̇tli̇s bölgesinde Vangölü Elektrik tarafından uygulanan standart elektrik birim fiyatlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

  Gündüz Puant Gece Tek zamanlı
Mesken        
Ticarethane        

    EPDK Tarife Tabloları esas alınarak oluşturulmuştur.

Bi̇tli̇s bölgesindeki Serbest Tüketiciler, indirimi elektrik tarifeleri ve farklı kampanyalar için Vangölü Elektrik ile görüşerek teklif alabilirler. Aynı zamanda illerinde hizmet veren başka bir tedarikçi bulunuyorsa diğer teklifleri de değerlendirerek seçecekleri şirketten elektrik alabilirler.

Vangölü Elektrik ile elektrik aboneliği yaptırmak için Bi̇tli̇s bölgesindeki müşteriler ne yapmalı?

Bi̇tli̇s bölgesinde yeni bir ev veya iş yerine taşınıyorsanız, ilk yapacağınız işlemlerden biri elektrik aboneliği açtırmak olacaktır. Yeni aboneliği şehirde görevli tedarikçi olan Vangölü Elektrik ile yapmanız gerekmektedir. Elektrik aboneliği başlatmak için Vangölü Elektrik ile sözleşme imzalar ve güvence bedeli ödemesi yaparsınız. Eski bir faturada bulabileceğiniz taşınılan yerin tesisat ya da sayaç numarası gibi bilgiler, işlemler sırasında kolaylık sağlayacaktır.

Bi̇tli̇s iline veya Bi̇tli̇s içinde bir yere taşınıyorsanız Vangölü Elektrik ile yapacağınız işlemlerde sizden aşağıdaki belgeler istenir.

 • Vangölü Elektrik elektrik aboneliği için gerekli evraklar:
 • Nüfus cüzdanı
 • Taşınacağınız evin tesisat ya da sayaç numarası,
 • Eski evinizin tesisat ya da sayaç numarası
 • Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçe numarası
 • Kiracı iseniz kira kontratı, ev sahibi iseniz tapu ya da benzer bir mülkiyet belgesi

Vangölü Elektrik borç sorgulama, abonelik iptali ve şikayet

Vangölü Elektrik tarafından hazırlanan faturalarınızın tutarını öğrenmek için borç sorgulama yapabilirsiniz. Bu işlem Vangölü Elektrik internet sitesi veya çağrı merkezi vasıtasıyla yapılabilir. Aynı şekilde abonelik kapattırma veya herhangi bir konuda yetkililerle görüşerek dilek, öneri veya şikayetlerinizi belirtmek için de internet sitesi ve çağrı merkezini kullanabilirsiniz.

Vangölü Elektrik müşteri hizmetlerini 0850 211 24 24  numaralı telefondan arayabilirsiniz. İnternet sitesine ise adresinden ulaşabilirsiniz.

Vangölü Elektrik çağrı merkezinden yapılabilen işlemlerden bazıları:

 • Abonelik işlemleri: üzerine alma, kapatma, tarife değişikliği
 • Borç sorgulama, fatura itirazı
 • Bilgi güncelleme
 • İstek ve öneriler

Bi̇tli̇s için elektrik faturamı nasıl öderim?

Elektrik faturanızı ödemek için elektrik faturanız üzerinde bulunan abone numarası, sözleşme numarası ya da hesap numarası gibi aboneliğinizi gösteren bir koda ihtiyacınız vardır. Bu bilgiyle birlikte Vangölü Elektrik tarafından sunulan farklı ödeme imkanlarını değerlendirebilir, değişik ödeme noktalarında işlem yapabilirsiniz. Fatura Ödeme Noktaları, yetkili elektrik fatura ödeme vezneleri, PTT şube ve ATM'lerinden, anlaşmalı banka ATM ve vezneleri, otomatik ödeme hizmetleri gibi farklı ödeme kanalları Vangölü Elektrik tarafından aracılığıyla duyurulur. Bu sayede dilediğiniz yoldan elektrik fatura borcunuzu ödeyebilirsiniz. 

Bi̇tli̇s için elektrik şirketlerinin iletişim ve adres bilgisine nasıl ulaşırım?

VEDAŞ İletişim Bilgileri

Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş Genel Müdürlük Adresi

Süphan Mah. Sümerbank Cad.Vedaş Sitesi B Blok No:9 Edremit / VAN

VEDAŞ İletişim Bilgileri

E-posta: [email protected]

Telefon Numarası: 0850 314 94 00

Çağrı Merkezi (7/24 saat):0850 211 0 186

Website adresi: http://www.vedas.com.tr

VEDAŞ Çağrı merkezi'nden hangi işlemler yapılır?ALO 186

Elektrik dağıtım sürecinde verimlilik ve hizmet kalitesini arttırmak amacıyla müşterilere 7/24 hizmet veren ALO 186 çağrı merkezleri aracılığıyla Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş arıza, programlı kesintileri, sokak aydınlatma ihbarları, kesilen elektriğin geri açılması, kaçak elektrik, sayaç arızası ve değişimi gibi teknik işlemler ve diğer kesilme işlemlerini gerçekleştirebilir. Siz de isterseniz dilek, istek ve önerilerinizi 0850 211 0 186 ile iletebilirsiniz.

VEDAŞ çağrı merkezine telefonunuzdan 0850 211 0 186 ile numarasını arayarak ulaşabilirsiniz.

186'yı tuşladığınızda bulunduğunuz ildeki Elektrik Dağıtım Şirketi çağrı merkezine yönlendirilirsiniz. Bi̇tli̇s içinden yapılan aramalar Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş Çağrı Merkezi'ne yönlendirilir.

Vangölü Elektrikİletişim Bilgileri

Çağrı Merkezi Telefon Numarası: 0850 211 24 24

Adilcevaz Ahlat Bitlis Güroymak Hizan Mutki Tatvan