You are here

Elektrik aboneliği devir masrafıElektrik mesken aboneliği devir ücreti, güvence bedeline göre değişir. Güvence bedeli, sayaç bağlantı gücüne göre hesaplanan bir bedeldir. Elektrik satış sözleşmesi ücretlerini 2016 yılı için, EPDK belirlemiştir.

TAŞINIYOR MUSUNUZ? Taşınıyorsanız ve elektrik aboneliğinizi yeni abonelik ücreti ödemeden kullanmaya başlamak istiyorsanız 0850 390 28 39 numaralı çağrı merkezini arayın. (Pazartesi'den Cuma'ya 09.00 - 19.00)

Elektrik Abonelik Devir Ücreti Ne Kadar ?

Elektrik aboneliğini üzerine almak için, bir elektrik tedarikçisiyle perakende satış sözleşmesi yapmak gerekir. Abonelik devir ücretinin güvence, kesme - açma, dosya bedelleri ve sözleşmeden doğan damga vergisi olmak üzere dört bileşeni vardır. Aşağıdaki tabloda, mesken abonelerinin ödemesi gereken ücretler gösterilmiştir.

Mesken Elektrik Abonelik Ücretleri 2016
Sözleşme Gücü Toplam Ücret Güvence Bedeli Kesme Açma Damga Vergisi Dosya Bedeli*
5 kW 122,23 TL 99 TL 22,3 TL 0,93 TL *Tedarikçiye göre değişebilir.
5,5 kW 132,530 TL 108,9 TL 22,3 TL 1,03 TL
6 kW 142,22 TL 118,8 TL 22,3 TL 1,12 TL
9 kW 202,18 TL 178,2 TL 22,3 TL 1,68 TL

Elektrik satış sözleşmesi yapılırken tabloda verilen güç miktarlarından birini seçmek gibi bir opsiyon yoktur. Sözleşme gücü, evinize ilk kez elektrik bağlantısı yapıldığında, içinde bulunan priz ve lamba sayısına göre hesaplanan kurulu güç üzerinden bulunur. Kullanım yerinin bağlantı gücüyle ilgili bilgi, elektrik tedarikçisinde veya aboneliği devir alacağınız kişide mevcuttur.

Güncel elektrik fiyatları hakkkında bilgi sahibi olun. Elektrik faturanızda bedel ve vergilerin payını öğrenin.

Elektrik Güvence Bedeli 2016

Güvence bedeli, elektrik satış sözleşmesi imzalayan tüketicinin fatura borcunu ödememesi riskine karşı olarak tedarikçi tarafından alınan bir depozito gibidir. Sözleşme başvurusu için, bir defaya mahsus nakit olarak tahsil edilir. Sözleşmenin iptali halinde de iade edilir. Güvence bedeli, sözleşme gücü üzerinden hesaplanır. 2016 yılı için güvence bedeli, Mesken, Şehit Aileleri ve Muharip Gaziler için ulusal olarak uygulanmak üzere EPDK tarafından kW başına 19,8 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam sanayi ve ticarethaneler için 56 TL / kilowatt, tarımsal sulama, aydınlatma ve diğerleri için ise 26,6 TL / kW olarak resmi gazetede kurul kararı ile duyurulmuştur. Elektrik Tüketici Hizmetleri yönetmeliği uyarınca, mesken abonelerinin bağlantı gücü 5 kW altında bile olsa, güvence bedeli hesabı, en düşük 5 kW üzerinden yapılır. Güvence bedelinin belirlenmesinde esas alınan bağlantı gücü, kullanım yerinin tesisat özellikleri (lamba ve priz sayısı vb.) ve tüketicinin ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Elektrik ve doğal gaz aboneliği taşıma işlemleri için daha fazlası burada.

Damga Vergisi

Damga verigisi elektrik satış sözleşmesinden doğar ve güvence bedelinin binde 9,48'i oranında alınır. Sonuçta, sözleşme için ödemeniz gereken damga vergisi tutarı da güvence bedeline bağlı olarak değişecektir. Yukarıdaki tabloda güvence bedeli arttıkça damga vergisinin de arttığı gözlemlenebilir.

Sözleşme Gücü Nedir ?

Tüketicinin satış sözleşmesinde, kendi talebi üzerine çekeceğini kabul ettiği güç miktarıdır. Bağlantı ya da sözleşme gücü kiloWatt (kW) birimine göre ölçülür ve perakende satışsözleşmesinde belirtilir. Sözleşme gücüne bağlı olarak tüketicinin evinde, aynı anda çalıştırabileceği elektrikli aletlerin toplam gücü de belirlenmiş olur. Sözleşme gücünü aşan bir tüketim yapıldığında sigorta atar; bu yüzdentüketicinin ihtiyacının iyi hesaplanması önemlidir.

Sözleşme gücü, elektrik faturasının alt kısmında belirtilir. Bazı faturalarda Watt (W) cinsinden gösterilebilir; 1 kW=1000 W eşitliğini kullanarak dönüşüm yapabilirsiniz. 6 kW bağlantı gücü 6000 W'a denk gelmektedir.

Kesme Açma Ücreti Nedir ?

Elektriğin kesilmesi ya da bağlanması işlemlerinden yalnızca birinde tüketiciden tahsil edilen bedeldir. 2016 Ocak ayından itibaren için EPDK tarafından kesme - bağlama mesken abonesi ücreti 22,3 TL olarak belirlenmiştir. Yönetmeliğe göre, dağıtım şirketi, evinizin elektrik enerjisini fiilen kesmemişse, kesme açma ücreti alınamaz. Kesme açma bedeli; yalnızca abonelik başvurularında değil borçtan dolayı elektrik kesilmesi durumunda da ödenebilir.

Taşındığınız evde elektrik kesilmişse ilginizi çekebilir : Kesilen elektriği açtırma

Dosya Bedeli

Dosya bedeli, elektrik perakende satış şirketi tarafından, verdiği satış sözleşmesi hazırlama hizmetine karşılık olarak tahsil edilir. Tabloda gösterilmemiş olan tutar, güvence bedeline göre değişir. Yukarıda belirtilen toplam ücretlere dosya bedeli de eklenir.

Elektrik Devir İşlemleri

Elektrik devretmek için gereken evrakları aşağıda listeledik.

 • Eviniz için
 • Nüfus cüzdanı
 • Mülkiyet belirten bir belge (tapu, kira sözleşmesi, lojman tahsis belgesi vb.)
 • Varsa kullanım yerinin abone ya da tesisat numarası (eski bir fatura)
 • Kiracılar için,
  • Mülk sahibinin adı ve soyadı
  • Mülk sahibi tüzel kişiyse (şirket) vergi numarası, ad, soyad ve ünvan bilgilerini beyan etmesi gerekir.
 • Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi
 • Banka hesabınıza ait IBAN

Önemli Bilgi
Elektrik aboneliği devri için, elektriği devredecek kişinin bulunmasına gerek yoktur. Sadece aboneliği devralacak kişi, devredecek kişinin TC Kimlik numarası ve sayaç adresine taşındığına dair evrak olarak bir kira sözleşmesi veya tapu götürmesi yeterlidir.