Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. logo

Gümüşhane bölgesindeki elektrik tüketicilerine Çoruh Aksa Elektrik ve Çoruh EDAŞ şirketleri elektrik hizmeti alırken farklı alanlarda hizmet vermektedir. Gümüşhane için elektrik abonelik ve faturalarında ya da sayaç, arıza ve kesinti gibi konularda gerekenler, dağıtım ve satış şirketinin görevleri, iletişim ve çağrı merkezi numarası hakkında detaylı bilgi yazımızda.


Gümüşhane Hakkında
İl Yüzölçümü 6668.00
İl Nüfusu 163

Gümüşhane bölgesinde elektrik alırken nelere dikkat etmeliyim?

Elektrik piyasası serbestleşme sürecinde elektrik dağıtım ve perakende satış şirketleri, Resmi Gazete ’de yayınlanan 27.09.2012 tarihli “Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılması İlişkin Usul ve Esaslar” hakkındaki kurul kararına faaliyet ve çalışma alanları ayrılmıştır. Gümüşhane bölgesinde de bu faaliyetleri ayrıca yürüten Çoruh EDAŞ ve Çoruh Aksa Elektrik, elektrik tüketicilerine alanlarına göre farklı hizmetler sunar. Buna göre almak istediğiniz hizmetin elektrik perakende satış şirketinin mi elektrik dağıtım şirketinin mi hizmet alanında olduğunu kontrol etmenizi öneririz.

Genellikle Gümüşhane bölgesinde abonelik ve fatura ödeme işlemlerinde elektrik satış şirketi olan Çoruh Aksa Elektrik hizmet verirken, arıza ve kesinti gibi daha teknik konularda elektrik dağıtım şirketi Çoruh EDAŞ hizmet vermektedir.

Gümüşhane bölgesinde Çoruh EDAŞ ne yapar?

Gümüşhane bölgesinde, elektrik dağıtım altyapısının özelleştirilmesiyle kurulan şirketlerden biri olan Çoruh EDAŞ şehrin elektrik dağıtım sürecinde görev alır. Çoruh EDAŞ elektrik akışının dağıtım sistemine girip tüketim noktalarına iletilmesine kadar olan tüm süreci gerçek zamanlı takip etme, elektrik dağıtım hakkında ihbarların alınması ve sonuçlandırılması, koruyucu, bakım ve onarım hizmetlerinin planlanması ile uygulanması gibi alanlarda sorumludur.

Gümüşhane bölgesinde,Çoruh EDAŞ elektrik tüketicilerine arıza, kesinti, voltaj düşüklüğü, sayaç değişimi, kaçak ve usulsüz elektrik kullanım tespiti, tesislerin devralınması, dağıtım sistemine bağlantı ve bakım-onarım gibi konularda destek vermektedir.

 • Çoruh EDAŞ, {emergency_phone} çağrı merkezleri aracılığıyla müşteriye özellikle arıza gibi öncelikli konularda hizmet verir,
 • Elektrik dağıtım hatlarının yanı sıra ne kadar elektrik tükettiğinizi ölçen elektrik sayaçlarınızın bakım, onarım ve okuma görevlerini üstlenir
 • Anlık ve Planlı Elektrik Kesintileri hakkında bilgi sağlar ve bakım onarım süreçlerini tamamlar,
 • Kaçak ve Kayıp Elektrik ile mücadele eder,
 • Enerji talep ve yeni bina veya kısa süreli elektrik bağlantılarını gerçekleştirir,
 • Elektrik kesme-açma işlemlerini yapar.

Çoruh Aksa Elektrik hangi hizmetleri veriyor?

Gümüşhane bölgesinde elektrik satışı yapan tedarikçi şirket Çoruh Aksa Elektrik, elektrik hizmetinin müşteriye fatura edilmesiyle ilgili gerekli hizmetleri sunar. Elektrik enerjisi ve/veya kapasite satımı, abonelik işlemleri (başvuru, yeni abonelik / abonelik iptali), sözleşme imzalanması, faturala işlemleri (hatalı faturalandırma, fatura itirazı, fatura ödeme ve elektrik borç sorgulama gibi tahsilat işlemleri) ve tüketici hizmetleri merkezleri aracılığıyla verilen diğer tüm hizmetler elektrik tedarikçisinin sorumluluğundadır.

Elektrik Perakende Satış şirketleri aracılığıyla, yani Çoruh Aksa Elektrik ile abonelik işlemleri, güvence bedeli iadesi, fatura işlemleri, elektrik hizmetlerinin açılması ve indirimli elektrik gibi farklı hizmetler hakkında destek alabilirsiniz.

 • Gümüşhane bölgesinde elektrik abonelik işlemleri nasıl yapılır?
 • Gümüşhane bölgesinde hizmet veren elektrik satış şirketi Çoruh Aksa Elektrik olduğundan bu şirketin müşteri merkezlerine başvurmanız gerekir.
 • Gerekli belgeler hazırlanır. (Kira sözleşmesi- ikametgah ya da tapu kaydı, DASK poliçesi, kiracılar için mülk sahibinin kimlik bilgileri, ticarethane ise vergi numarası ve unvan bilgileri, yetki belgesi ve imza sirküleri ile işyeri yetkilisinin kimlik belgesi)
 • Çoruh Aksa Elektrik ile abonelik işlemleri 1-5 iş günü içerisinde sonuçlanır ve Çoruh EDAŞ elektriğinizi açar.

Gümüşhane bölgesinde elektrik fiyatı ne kadar?

Çoruh Aksa Elektrik tarafından Gümüşhane için uygulanan elektrik tarifeleri EPDK tarafından belirlenmektedir. Serbest Tüketici olmayan tüm müşeriler Gümüşhane bölgesinde Ulusal Tarife fiyatlarına göre elektrik alırlar. Elektrik tarifeleri üç zamanlı ve tek zamanlı olarak iki seçenek halinde verilmiştir ve tüketiciler kendilerine daha uygun olduğunu düşünüyorlarsa Çoruh Aksa Elektrik ile görüşerek üç zamanlı tarifeye de geçebilirler. Fiyatlar abone gruplarına göre (mesken, ticarethane vb.) değişmektedir.

Gümüşhane bölgesinde Çoruh Aksa Elektrik tarafından uygulanan standart elektrik birim fiyatlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

  Gündüz Puant Gece Tek zamanlı
Mesken        
Ticarethane        

    EPDK Tarife Tabloları esas alınarak oluşturulmuştur.

Gümüşhane bölgesindeki Serbest Tüketiciler, indirimi elektrik tarifeleri ve farklı kampanyalar için Çoruh Aksa Elektrik ile görüşerek teklif alabilirler. Aynı zamanda illerinde hizmet veren başka bir tedarikçi bulunuyorsa diğer teklifleri de değerlendirerek seçecekleri şirketten elektrik alabilirler.

Çoruh Aksa Elektrik ile elektrik aboneliği yaptırmak için Gümüşhane bölgesindeki müşteriler ne yapmalı?

Gümüşhane bölgesinde yeni bir ev veya iş yerine taşınıyorsanız, ilk yapacağınız işlemlerden biri elektrik aboneliği açtırmak olacaktır. Yeni aboneliği şehirde görevli tedarikçi olan Çoruh Aksa Elektrik ile yapmanız gerekmektedir. Elektrik aboneliği başlatmak için Çoruh Aksa Elektrik ile sözleşme imzalar ve güvence bedeli ödemesi yaparsınız. Eski bir faturada bulabileceğiniz taşınılan yerin tesisat ya da sayaç numarası gibi bilgiler, işlemler sırasında kolaylık sağlayacaktır.

Gümüşhane iline veya Gümüşhane içinde bir yere taşınıyorsanız Çoruh Aksa Elektrik ile yapacağınız işlemlerde sizden aşağıdaki belgeler istenir.

 • Çoruh Aksa Elektrik elektrik aboneliği için gerekli evraklar:
 • Nüfus cüzdanı
 • Taşınacağınız evin tesisat ya da sayaç numarası,
 • Eski evinizin tesisat ya da sayaç numarası
 • Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçe numarası
 • Kiracı iseniz kira kontratı, ev sahibi iseniz tapu ya da benzer bir mülkiyet belgesi

Çoruh Aksa Elektrik borç sorgulama, abonelik iptali ve şikayet

Çoruh Aksa Elektrik tarafından hazırlanan faturalarınızın tutarını öğrenmek için borç sorgulama yapabilirsiniz. Bu işlem Çoruh Aksa Elektrik internet sitesi veya çağrı merkezi vasıtasıyla yapılabilir. Aynı şekilde abonelik kapattırma veya herhangi bir konuda yetkililerle görüşerek dilek, öneri veya şikayetlerinizi belirtmek için de internet sitesi ve çağrı merkezini kullanabilirsiniz.

Çoruh Aksa Elektrik müşteri hizmetlerini 444 9 186  numaralı telefondan arayabilirsiniz. İnternet sitesine ise adresinden ulaşabilirsiniz.

Çoruh Aksa Elektrik çağrı merkezinden yapılabilen işlemlerden bazıları:

 • Abonelik işlemleri: üzerine alma, kapatma, tarife değişikliği
 • Borç sorgulama, fatura itirazı
 • Bilgi güncelleme
 • İstek ve öneriler

Gümüşhane için elektrik faturamı nasıl öderim?

Elektrik faturanızı ödemek için elektrik faturanız üzerinde bulunan abone numarası, sözleşme numarası ya da hesap numarası gibi aboneliğinizi gösteren bir koda ihtiyacınız vardır. Bu bilgiyle birlikte Çoruh Aksa Elektrik tarafından sunulan farklı ödeme imkanlarını değerlendirebilir, değişik ödeme noktalarında işlem yapabilirsiniz. Fatura Ödeme Noktaları, yetkili elektrik fatura ödeme vezneleri, PTT şube ve ATM'lerinden, anlaşmalı banka ATM ve vezneleri, otomatik ödeme hizmetleri gibi farklı ödeme kanalları Çoruh Aksa Elektrik tarafından aracılığıyla duyurulur. Bu sayede dilediğiniz yoldan elektrik fatura borcunuzu ödeyebilirsiniz. 

Gümüşhane için elektrik şirketlerinin iletişim ve adres bilgisine nasıl ulaşırım?

Çoruh EDAŞ İletişim Bilgileri

Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlük Adresi

Güzelyalı Mahallesi Mevlana Sokak No: 9 Arsin / TRABZON

Çoruh EDAŞ İletişim Bilgileri

E-posta: [email protected]

Telefon Numarası: 0462 377 67 00

Çağrı Merkezi (7/24 saat):186

Website adresi: http://www.coruhedas.com.tr

Çoruh EDAŞ Çağrı merkezi'nden hangi işlemler yapılır?ALO 186

Elektrik dağıtım sürecinde verimlilik ve hizmet kalitesini arttırmak amacıyla müşterilere 7/24 hizmet veren ALO 186 çağrı merkezleri aracılığıyla Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. arıza, programlı kesintileri, sokak aydınlatma ihbarları, kesilen elektriğin geri açılması, kaçak elektrik, sayaç arızası ve değişimi gibi teknik işlemler ve diğer kesilme işlemlerini gerçekleştirebilir. Siz de isterseniz dilek, istek ve önerilerinizi 186 ile iletebilirsiniz.

Çoruh EDAŞ çağrı merkezine telefonunuzdan 186 ile numarasını arayarak ulaşabilirsiniz.

186'yı tuşladığınızda bulunduğunuz ildeki Elektrik Dağıtım Şirketi çağrı merkezine yönlendirilirsiniz. Gümüşhane içinden yapılan aramalar Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. Çağrı Merkezi'ne yönlendirilir.

Çoruh Aksa Elektrikİletişim Bilgileri

Çağrı Merkezi Telefon Numarası: 444 9 186

Gümüşhane Kelkit Köse Kürtün Şiran Torul