Samsun bölgesinde YEPAŞ

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. logo

Samsun bölgesindeki elektrik tüketicilerine YEPAŞ ve YEDAŞ şirketleri elektrik hizmeti alırken farklı alanlarda hizmet vermektedir. Samsun için elektrik abonelik ve faturalarında ya da sayaç, arıza ve kesinti gibi konularda gerekenler, dağıtım ve satış şirketinin görevleri, iletişim ve çağrı merkezi numarası hakkında detaylı bilgi yazımızda.


Samsun Hakkında
İl Yüzölçümü 9725.00
İl Nüfusu 1335

Samsun bölgesinde elektrik alırken nelere dikkat etmeliyim?

Elektrik piyasası serbestleşme sürecinde elektrik dağıtım ve perakende satış şirketleri, Resmi Gazete ’de yayınlanan 27.09.2012 tarihli “Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılması İlişkin Usul ve Esaslar” hakkındaki kurul kararına faaliyet ve çalışma alanları ayrılmıştır. Samsun bölgesinde de bu faaliyetleri ayrıca yürüten YEDAŞ ve YEPAŞ, elektrik tüketicilerine alanlarına göre farklı hizmetler sunar. Buna göre almak istediğiniz hizmetin elektrik perakende satış şirketinin mi elektrik dağıtım şirketinin mi hizmet alanında olduğunu kontrol etmenizi öneririz.

Genellikle Samsun bölgesinde abonelik ve fatura ödeme işlemlerinde elektrik satış şirketi olan YEPAŞ hizmet verirken, arıza ve kesinti gibi daha teknik konularda elektrik dağıtım şirketi YEDAŞ hizmet vermektedir.

Samsun bölgesinde YEDAŞ ne yapar?

Samsun bölgesinde, elektrik dağıtım altyapısının özelleştirilmesiyle kurulan şirketlerden biri olan YEDAŞ şehrin elektrik dağıtım sürecinde görev alır. YEDAŞ elektrik akışının dağıtım sistemine girip tüketim noktalarına iletilmesine kadar olan tüm süreci gerçek zamanlı takip etme, elektrik dağıtım hakkında ihbarların alınması ve sonuçlandırılması, koruyucu, bakım ve onarım hizmetlerinin planlanması ile uygulanması gibi alanlarda sorumludur.

Samsun bölgesinde,YEDAŞ elektrik tüketicilerine arıza, kesinti, voltaj düşüklüğü, sayaç değişimi, kaçak ve usulsüz elektrik kullanım tespiti, tesislerin devralınması, dağıtım sistemine bağlantı ve bakım-onarım gibi konularda destek vermektedir.

 • YEDAŞ, {emergency_phone} çağrı merkezleri aracılığıyla müşteriye özellikle arıza gibi öncelikli konularda hizmet verir,
 • Elektrik dağıtım hatlarının yanı sıra ne kadar elektrik tükettiğinizi ölçen elektrik sayaçlarınızın bakım, onarım ve okuma görevlerini üstlenir
 • Anlık ve Planlı Elektrik Kesintileri hakkında bilgi sağlar ve bakım onarım süreçlerini tamamlar,
 • Kaçak ve Kayıp Elektrik ile mücadele eder,
 • Enerji talep ve yeni bina veya kısa süreli elektrik bağlantılarını gerçekleştirir,
 • Elektrik kesme-açma işlemlerini yapar.

YEPAŞ hangi hizmetleri veriyor?

Samsun bölgesinde elektrik satışı yapan tedarikçi şirket YEPAŞ, elektrik hizmetinin müşteriye fatura edilmesiyle ilgili gerekli hizmetleri sunar. Elektrik enerjisi ve/veya kapasite satımı, abonelik işlemleri (başvuru, yeni abonelik / abonelik iptali), sözleşme imzalanması, faturala işlemleri (hatalı faturalandırma, fatura itirazı, fatura ödeme ve elektrik borç sorgulama gibi tahsilat işlemleri) ve tüketici hizmetleri merkezleri aracılığıyla verilen diğer tüm hizmetler elektrik tedarikçisinin sorumluluğundadır.

Elektrik Perakende Satış şirketleri aracılığıyla, yani YEPAŞ ile abonelik işlemleri, güvence bedeli iadesi, fatura işlemleri, elektrik hizmetlerinin açılması ve indirimli elektrik gibi farklı hizmetler hakkında destek alabilirsiniz.

 • Samsun bölgesinde elektrik abonelik işlemleri nasıl yapılır?
 • Samsun bölgesinde hizmet veren elektrik satış şirketi YEPAŞ olduğundan bu şirketin müşteri merkezlerine başvurmanız gerekir.
 • Gerekli belgeler hazırlanır. (Kira sözleşmesi- ikametgah ya da tapu kaydı, DASK poliçesi, kiracılar için mülk sahibinin kimlik bilgileri, ticarethane ise vergi numarası ve unvan bilgileri, yetki belgesi ve imza sirküleri ile işyeri yetkilisinin kimlik belgesi)
 • YEPAŞ ile abonelik işlemleri 1-5 iş günü içerisinde sonuçlanır ve YEDAŞ elektriğinizi açar.

Samsun bölgesinde elektrik fiyatı ne kadar?

YEPAŞ tarafından Samsun için uygulanan elektrik tarifeleri EPDK tarafından belirlenmektedir. Serbest Tüketici olmayan tüm müşeriler Samsun bölgesinde Ulusal Tarife fiyatlarına göre elektrik alırlar. Elektrik tarifeleri üç zamanlı ve tek zamanlı olarak iki seçenek halinde verilmiştir ve tüketiciler kendilerine daha uygun olduğunu düşünüyorlarsa YEPAŞ ile görüşerek üç zamanlı tarifeye de geçebilirler. Fiyatlar abone gruplarına göre (mesken, ticarethane vb.) değişmektedir.

Samsun bölgesinde YEPAŞ tarafından uygulanan standart elektrik birim fiyatlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

  Gündüz Puant Gece Tek zamanlı
Mesken        
Ticarethane        

    EPDK Tarife Tabloları esas alınarak oluşturulmuştur.

Samsun bölgesindeki Serbest Tüketiciler, indirimi elektrik tarifeleri ve farklı kampanyalar için YEPAŞ ile görüşerek teklif alabilirler. Aynı zamanda illerinde hizmet veren başka bir tedarikçi bulunuyorsa diğer teklifleri de değerlendirerek seçecekleri şirketten elektrik alabilirler.

YEPAŞ ile elektrik aboneliği yaptırmak için Samsun bölgesindeki müşteriler ne yapmalı?

Samsun bölgesinde yeni bir ev veya iş yerine taşınıyorsanız, ilk yapacağınız işlemlerden biri elektrik aboneliği açtırmak olacaktır. Yeni aboneliği şehirde görevli tedarikçi olan YEPAŞ ile yapmanız gerekmektedir. Elektrik aboneliği başlatmak için YEPAŞ ile sözleşme imzalar ve güvence bedeli ödemesi yaparsınız. Eski bir faturada bulabileceğiniz taşınılan yerin tesisat ya da sayaç numarası gibi bilgiler, işlemler sırasında kolaylık sağlayacaktır.

Samsun iline veya Samsun içinde bir yere taşınıyorsanız YEPAŞ ile yapacağınız işlemlerde sizden aşağıdaki belgeler istenir.

 • YEPAŞ elektrik aboneliği için gerekli evraklar:
 • Nüfus cüzdanı
 • Taşınacağınız evin tesisat ya da sayaç numarası,
 • Eski evinizin tesisat ya da sayaç numarası
 • Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçe numarası
 • Kiracı iseniz kira kontratı, ev sahibi iseniz tapu ya da benzer bir mülkiyet belgesi

YEPAŞ borç sorgulama, abonelik iptali ve şikayet

YEPAŞ tarafından hazırlanan faturalarınızın tutarını öğrenmek için borç sorgulama yapabilirsiniz. Bu işlem YEPAŞ internet sitesi veya çağrı merkezi vasıtasıyla yapılabilir. Aynı şekilde abonelik kapattırma veya herhangi bir konuda yetkililerle görüşerek dilek, öneri veya şikayetlerinizi belirtmek için de internet sitesi ve çağrı merkezini kullanabilirsiniz.

YEPAŞ müşteri hizmetlerini 444 55 23  numaralı telefondan arayabilirsiniz. İnternet sitesine ise adresinden ulaşabilirsiniz.

YEPAŞ çağrı merkezinden yapılabilen işlemlerden bazıları:

 • Abonelik işlemleri: üzerine alma, kapatma, tarife değişikliği
 • Borç sorgulama, fatura itirazı
 • Bilgi güncelleme
 • İstek ve öneriler

Samsun için elektrik faturamı nasıl öderim?

Elektrik faturanızı ödemek için elektrik faturanız üzerinde bulunan abone numarası, sözleşme numarası ya da hesap numarası gibi aboneliğinizi gösteren bir koda ihtiyacınız vardır. Bu bilgiyle birlikte YEPAŞ tarafından sunulan farklı ödeme imkanlarını değerlendirebilir, değişik ödeme noktalarında işlem yapabilirsiniz. Fatura Ödeme Noktaları, yetkili elektrik fatura ödeme vezneleri, PTT şube ve ATM'lerinden, anlaşmalı banka ATM ve vezneleri, otomatik ödeme hizmetleri gibi farklı ödeme kanalları YEPAŞ tarafından aracılığıyla duyurulur. Bu sayede dilediğiniz yoldan elektrik fatura borcunuzu ödeyebilirsiniz. 

Samsun için elektrik şirketlerinin iletişim ve adres bilgisine nasıl ulaşırım?

YEDAŞ İletişim Bilgileri

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlük Adresi

Mimar Sinan Mah. 110.sok. No:1 Atakum / SAMSUN

YEDAŞ İletişim Bilgileri

E-posta: yepassamsun@yesilirmakepas.com.

Telefon Numarası: 0362 311 44 00

Çağrı Merkezi (7/24 saat):186

Website adresi: http://www.yesilirmakedas.com/

YEDAŞ Çağrı merkezi'nden hangi işlemler yapılır?ALO 186

Elektrik dağıtım sürecinde verimlilik ve hizmet kalitesini arttırmak amacıyla müşterilere 7/24 hizmet veren ALO 186 çağrı merkezleri aracılığıyla Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. arıza, programlı kesintileri, sokak aydınlatma ihbarları, kesilen elektriğin geri açılması, kaçak elektrik, sayaç arızası ve değişimi gibi teknik işlemler ve diğer kesilme işlemlerini gerçekleştirebilir. Siz de isterseniz dilek, istek ve önerilerinizi 186 ile iletebilirsiniz.

YEDAŞ çağrı merkezine telefonunuzdan 186 ile numarasını arayarak ulaşabilirsiniz.

186'yı tuşladığınızda bulunduğunuz ildeki Elektrik Dağıtım Şirketi çağrı merkezine yönlendirilirsiniz. Samsun içinden yapılan aramalar Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. Çağrı Merkezi'ne yönlendirilir.

YEPAŞİletişim Bilgileri

Çağrı Merkezi Telefon Numarası: 444 55 23

Alaçam Asarcık Atakum Ayvacık Bafra Canik Çarşamba Havza İlkadım Kavak Ladik Ondokuzmayıs Salıpazarı Tekkeköy Terme Vezirköprü Yakakent