Ayesaş Enerjisa Abonelik İşlemleri ve İptali

Güncelleme tarihi
min reading

İster kiracı ister mülk sahibi olun, yeni evinize taşınırken eski elektrik aboneliğinizi iptal edip, faturayı kendi adınıza almalısınız. Ayesaş Enerjisa, İstanbul Anadolu yakasına servis sağlayan görevli elektrik şirketidir. Eğer yeni taşınacağınız ya da tahliye etmekte olduğunuz ev veya iş yeri için tüm işlemleri Ayesaş Enerjisa ile yapabilirsiniz.


Ayesaş Enerjisa Aboneliğinizi Başlatmak

Yeni evinizde elektrik kullanmaya başlamadan önce, faturanızı üzerinize almanız gerekmektedir.Hem kiracılar hem de mülk sahipleri için bunu zorunlu kılmaktadır. Eğer İstanbul Anadolu yakasına taşınacaksınız, Ayesaş Enerjisa ile işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Şimdi aklınızda olabilecek bazı soruların cevaplarını inceleyelim.

Elektrik tüketimi yaptığınız ev veya iş yerinin aboneliğinin başkası üzerine olduğu tespit edilirse cezai yaptırımlarla karşılabilirsiniz.

Başvurumu ne zaman yapmam gerekir?

Yeni evinize taşınmayı beklemeden elektrik abonelik işlemlerine hemen başlayın. Kira sözleşmenizi imzaladıktan ya da tapunuzu aldıktan sonra, gerekli belgeleri toplayıp Ayesaş Enerjisa ile hemen iletişime geçin. Sözleşmenizi imzalayıp, gerekli bedelleri ödedikten sonra elektriğiniz en geç üç gün içinde açılır. (Eğer kullanım yeri belediye sınırları dışındaysa 5 günü bulabilir)

Başvurumu nerede tamamlamalıyım?

İşlemlerinizi Ayesaş Enerjisa müşteri merkezlerinde tamamlayacaksınız. Ayesaş Enerjisa’nın İstanbul’da toplam 17 ilçede müşteri merkezi bulunmaktadır. Size en yakın müşteri merkezini Ayesaş’ın internet sitesinden ya da 444 4 372 numaralı çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz. Müşteri Merkezinde işlerinizi daha kısa sürede halletmek için önceden online randevu alabilirsiniz. Randevu, Ayesaş Enerjisa’nın internet sitesinden ya da 444 4 372 numaralı çağrı merkezinden alınabilir. Bundan sonra tek yapmanız gereken, belgelerinizi hazırlayıp, randevu zamanında müşteri merkezinde olmaktır.

Abonelik işlemlerini kimler yapabilir?

Abonelik işlemlerini kira sözleşmesinde ya da tapuda adı bulunan kişi şahsen yapmalıdır. Başvuru başka bir kişi adına yapılıyorsa, noter onaylı vekaletname başvuru sırasında yanınızda bulunmalıdır. Evlilik cüzdanınız bile olsa eşinizin adına vekaletname olmadan başvuru yapamazsınız.

Abonelik başvurusu için hangi belgeler gerekli?

Başvuru öncesinde belgelerinizi eksiksiz tamamlamak abonelik sürecini hızlandıracaktır. İlk olarak bilmeniz gereken: taşınacağınız yerdeki tesisat ya da sayaç numarası. Bu numara sayesinde, Enerjisa AYESAŞ hızlı bir şekilde oturduğunuz yeri tespit edebilir. Aşağıda gerekli olacak belgeleri sıralayalım:

 • Eğer evinizi taşıyorsanız:
 • Eğer evde elektrik kesilmemişse mülkiyet belirleyen belgelerden biri (Kira Sözleşmesi, Tapu vb. )
 • Zorunlu deprem sigortası gerektiren yerler için DASK poliçesi veya poliçe numarasıyla beraber sahibinin kimlik no'su (Deprem sigortası ile ilgili detaylı bilgi)
 • Kiracılar için mülk sahibi bilgileri: Adı, soyadı ve kimlik numarası (mülk sahibi tüzel kişilikse, vergi numarası ve ünvan bilgileri)
 • Resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı) ve fotokopisi
 • Eğer iş yerinizi taşıyorsanız:
 • İş yerinize ait yetki belgesi ya da vekaletname ve imza sirküleri
 • Mülkiyet belirleyen belgelerden biri (Kira Sözleşmesi, Tapu vb.)
 • Zorunlu deprem sigortası gerektiren yerler için DASK poliçesi veya poliçe numarasıyla beraber sahibinin kimlik no'su (Deprem sigortası ile ilgili detaylı bilgi)
 • Yetkilinin resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı) ve fotokopisi
 • Kiracılar için mülk sahibi bilgileri: Adı, soyadı ve kimlik no'su (mülk sahibi tüzel kişilikse, vergi numarası ve ünvan bilgileri)

Aboneliğimi tamamlamak için gereken abonelik ücreti ve güvence bedeli ne kadar?

AYESAŞ Enerji ile abonelik işlemlerini tamamlamak için yanınızda nakit bulundurmayı unutmayın! Aşağıda ödemeniz gereken tutarları belirtiyoruz: 2018 yılı için elektrik satış sözleşmesi imzalayan mesken abonesi aşağıdaki ücretlerin toplamını nakit olarak ödemelidir.

Elektrik Abonelik Bedelleri 2018
Bedelin Adı Ücret
Güvence Bedeli Mesken için ortalama 142,20 TL *
Kesme-Bağlama Bedeli İşlem başına 26,80 TL
Damga Vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Bedeli Güvence bedeline göre belirlenir

*Güvence bedeli, mesken aboneleri için, en az 5 kW sözleşme gücü üzerinden hesaplanır; böylece ödenmesi gereken güvence bedeli en az 118,50 TL olur. Meskenler için ortalama güç ise 6kW (142,20 TL) civarındadır. Elektrik abonelik ücreti hakkında daha fazlasını öğrenin.

Elektriğim ne zaman açılır ve benim üzerime geçer?

Ayesaş Enerjisa ile sözleşmenizi imzalayıp, gerekli bedelleri ödedikten sonra elektriğiniz en geç 3 gün içinde açılacaktır. (Kullanım yeri belediye sınırları dışındaysa 5 günü bulabilir.)

Başvuru sırasında elektrik tarifesi seçebilir miyim?

Evet, başvuru sırasında tek zamanlı ya da üç zamanlı tarife seçimi yapabilirsiniz. Üç zamanlı tarife hakkında detaylı bilgi alın.

Ayesaş Enerjisa Aboneliği İptali (Tahliye)

Yeni evinize taşınmadan önce şu anki elektrik aboneliğinizi iptal ettirmeniz gerekmektedir. Eğer bunu yapmazsanız, sizden sonra gelen kiracı ya da ev sahibinin elektrik kullanımı size yansıyabilir. Eğer böyle bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız, aboneliğinizi sonlandırmalısınız. Şimdi aklınızda olabilecek bazı soruların cevaplarını inceleyelim.

Abonelik iptal başvurusunu ne zaman yapmalıyım ?

Evinizi ya da iş yerinizi tahliye etmeye karar verdiğinizde gerekli belgeleri toplayıp AYESAŞ Enerjisa’ya abonelik iptal başvurusunda bulunabilirsiniz. Evinizin/İş yerinizin elektriğinin kapatma talimatını, başvuru yaptığınız tarihten itibaren 14 gün sonrasına kadar verebilirsiniz. Örneğin ayın 1’inde başvuru yapıyorsanız, elektriğinizin kapanma tarihi en geç ayın 15’i olacak şekilde siz belirleyebilirsiniz.

Abonelik iptal işlemlerimi nerede tamamlamalıyım?

İşlemlerinizi Ayesaş Enerjisa müşteri merkezlerinde tamamlayacaksınız. Ayesaş Enerjisa’nın İstanbul’da toplam 15 ilçede müşteri merkezi bulunmaktadır. Size en yakın müşteri merkezini, Ayesaş’ın internet sitesinden ya da 444 4 372 numaralı çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz. Müşteri Merkezinde işlerinizi daha kısa sürede halletmek için önceden randevu alabilirsiniz. Dilediğiniz müşteri merkezi için, dilediğiniz zamana randevu alabilirsiniz. Randevu, Ayesaş Enerjisa’nın internet sitesinden ya da 444 4 372 numaralı çağrı merkezinden alınabilir. Bundan sonra tek yapmanız gereken, belgelerinizi hazırlayıp, randevu zamanında müşteri merkezinde olmaktır.

AYESAŞ Enerjisa müşteri merkezleri hangi ilçelerde var?

Ayesaş Enerjisa, müşteri merkezleri İstanbul Anadolu Yakasında tam 17 ilçede bulunmaktadır. Bu ilçeler: Adalar, Dudullu, Erenköy, İçerenköy, Kadıköy, Kartal, Kavacık, Kurtköy, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Şile, Ümraniye, Üsküdar ve Beylerbeyi'dir. Müşteri merkezi adreslerine göz atın.

Abonelik iptal işlemlerini kim yapabilir?

Elektrik abonelik iptalini yalnızca faturada ismi olan kişi ya da şirket yetkilisi yapabilmektedir. İptal başvurusu başka bir kişi adına yapılıyorsa, noterden vekaletname alınmalı ve bu belge başvuru sırasında yanınızda bulunmalıdır.

Abonelik iptal başvurusu için hangi belgeler gerekli?

Aboneliğiniz sonlandırmak için yapacağınız başvuru öncesinde belgelerinizi eksiksiz tamamlamak süreci hızlandıracaktır. Aşağıda gerekli olacak belgeleri sıralayalım.

Mesken (ev) aboneliği iptali:

 • Son aya elektrik faturanız
 • Güvence bedelini geri alabilmeniz için IBAN (banka hesap numarası)
 • Resmi kimlik belgesi (nüfüs cüzdanı) ve fotokopisi

Ticarethane (iş yeri) aboneliği iptali:

 • Son aya ait elektrik faturanız
 • Güvence bedelini geri alabilmeniz için IBAN (banka hesap numarası)
 • İş yerinize ait yetki belgesi ya da vekelatname ve imza sirküleri
 • Yetkilinin resmi kimlik belgesi (nüfüs cüzdanı) ve fotokopisi

Aboneliğimin iptalinden sonra güvence bedeli ne zaman iade edilir ve hesabıma yatar?

İptal işlemleri sırasında, daha önce yatırmış olduğunuz güvence bedelini geri alabilirsiniz. AYESAŞ Enerjisa, bu bedeli geri vermek için sizden banka hesap bilgilerinizi (IBAN) isteyecektir. Elektrik kapatma talimatını, başvuru tarihinden itibaren 14 gün sonrasına kadar verebilirsiniz. Güvence bedeliniz, belirttiğiniz kapatma tarihinden sonra en geç beş iş günü içinde hesabınıza yatacaktır. İptal başvurunuzu alan Enerjisa, sayaç değerlerini okumak üzere kullanım noktasına giderek enerjiyi keser. Sayaçtan okunan değere göre, belirlenen tüketim borcu, güvence bedelinden düşüldükten sonra size iade edilir. Güvence bedelinizi Enerjisa müşteri merkezindeki veznelerden geri alabilir ya da başvuru sırasında IBAN numarasını verdiğiniz banka hesabınıza yatırılmasını talep edebilirsiniz. Sonlandırma istediğiniz tarihten sonraki kullanımlar faturanıza yansıtılamaz.

Yeni taşınacağım ev / iş yeri yine İstanbul Anadolu yakasında. Abonelik iptal ve yeni abonelik işlemlerini aynı anda yapabilir miyim?

Evet, yukarıda bahsedilen yeni abonelik işlemi belgeleri ve abonelik iptal belgelerini yanınızda bulundurduğunuz sürece iki işlemi aynı gün içinde ve aynı noktadan yapabilirsiniz.