Ayesaş Enerjisa Fatura Ödeme Noktaları ve Yolları

Ayesaş Enerjisa 2013 yılından beri İstanbul Anadolu yakasının görevli elektrik tedarikçisidir. Bu yazıda, Ayesaş Enerjisa elektrik faturasını ödeme yolları ve fatura sorunlarının çözümlerini bulabilirsiniz.

ELEKTRİK FATURA

ÖDE

Fatura Ödeme

İstanbul anadolu yakasında tüm fatura ödeme işlemlerini Ayesaş Enerjisa müşteri merkezine giderek yapabilirsiniz. Müşteri merkezine gitmeyi tercih etmiyorsanız aşağıdaki ödeme noktalarından birini kullanın.

 Anlaşmalı Banka Gişesinden

Ayesaş Enerjisa elektrik faturasını nakit olarak banka gişesinden ödemek istiyorsanız bu ödeme yolunu kabul eden anlaşmalı bankalar listesine bakmalısınız. Tüm anlaşmalı bankalar gişeden ödeme kabul etmeyebilir. Listeye baktıktan sonra bankaya gitmeniz zaman kaybı yaşamanızı önler.

 Otomatik Ödeme Talimatıyla

Ayesaş elektrik fatura ödemesi için, anlaşmalı tüm bankalardan otomatik ödeme talimatı vermek mümkündür. Otomatik ödeme talimatı vermek için, sözleşme hesap numaranızı bankaya bildirmelisiniz. Sözleşme hesap numarasını faturanızdan ya da 444 4 372 numaralı Ayesaş Enerjisa çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz. Çağrı merkezini tüm Enerjisa müşterileri kullanabilir. Talimatın etkinleşme süresi, bankanın kendi sistemine bağlı olmakla beraber, genellikle bir iş günü sürer. Herhangi bir sorun yaşamamak için, talimatı verdikten sonra gelen ilk faturayı kontrol etmenizi öneririz. Eğer yeni taşındıysanız önceki eski aboneliğinizden kalan otomatik ödeme talimatını iptal ettirmenizi öneririz.

 Telefon ya da İnternet Bankacılığıyla

Anlaşmalı bankaların hepsi telefon ve internet bankacılığı üzerinden Ayesaş Enerjisa elektrik faturası ödeme seçeneği sunmaktadır. Ödeme, müşterisi olduğunuz bankanın kendi sistemi üzerinden gerçekleştirilir; dolayısıyla sorun yaşarsanız bankanızdan bilgi almanız en doğrusudur. Telefon ya da internet bankacılığıyla ödeme seçeneği, Ayesaş Enerjisa online ödeme sistemiyle karıştırılmamalıdır.

 PTT şubelerinden

Ayesaş Enerjisa elektrik faturasını, İstanbul Anadolu yakasında size en yakın PTT şubesinden hiçbir ek ücret vermeden nakit olarak ödeyebilirsiniz. PTT şubesinden ödemeyi tercih ediyorsanız müşteri numaranız ve faturanızı yanınızda götürmeniz gereklidir.

 Kredi Kartı ile Fatura Ödeme (İnternetten)

Ayesaş Enerjisa fatura ödeme, borç sorgulama, bilgi güncelleme gibi işlemleri daha hızlı gerçekleştirilmesi için bir internet sistemi kurmuştur. Enerjisa online hizmetler merkezi adı verilen bu sistemden faydalanmak için, aşağıda anlatıldığı gibi üyelik işlemlerini yapmalısınız.

  • Online hizmetler merkezine üyelik
  • Enerjisa online sayfasına giderek, en yukarıda yer alan "Üye Ol" butonuna tıklayın.
  • Ad, soyad, T.C. kimlik no ve elektrik aboneliği sırasında verdiğiniz cep telefonu bilgisini girin.
  • Bu bilgiler doğrulandıktan sonra sistem cep telefonunuza bir onay kodu gönderir.
  • Cep telefonunuza gelen onay kodunu sisteme girdiğinizde üyelik hesabınızı etkinleştirmiş olursunuz.
  • Onay kodunu doğru girdikten sonra, online sisteme giriş yapmak için gerekli olan şifre ve üyelik bilgileri cep telefonunuza gönderilecektir.

Online sisteme üye olduktan sonra ilk kez giriş yaptığınızda T.C. kimlik numaranızı tekrar girmeniz istenir. Bu doğrulamadan sonra size gönderilen şifreyi değiştirmeniz gerekir. Üyelik hesabınızın devreye girmesi, kredi kartıyla ödeme dışında borç bilgisi, istek öneri, sözleşme ve tarife işlemleri gibi birçok hizmetten yararlanmanızı sağlar.

Enerjisa Online Hizmet merkezinden kredi kartıyla yapılan ödemenin tutarı bir ay içinde 500 TL'yi geçemez. Online ödeme sırasında ek ücret ya da hizmet bedeli alınmaz.

Borç Sorgulama

Bulunduğunuz fatura dönemindeki elektrik tüketimini öğrenmek ya da fatura borcunuzu sorgulamak için Ayesaş Enerjisa çağrı merkezini arayabilirsiniz. Online müşteri hizmetleri merkezine üye olarak borç sorgulama işlemini hızlıca internetten de yapabilirsiniz. Ayesaş Enerjisa fatura sorgulama işlemini online yapabilmek için, sitede bir müşteri hesabınız olmalıdır. Hesabı oluşturmak için, yukarıda fatura ödeme bölümde yer alan online ödeme başlığı altındaki adımları izleyebilirsiniz.

Fatura Gelmedi

Sorunlar Çözümleri
Sayacınız okunamadı.

Sayaç okuma yetkilisinin ulaşamadığı bir yere konumlandırılmışsa yerini değiştirmeniz talep edilebilir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız ilk olarak Aesaş çağrı merkezinden bilgi almanızı öneririz.

Sayacınız arızalandı. En yakın Aesaş Enerjisi müşteri merkezine başvurabilir ya da 444 3 732 numaralı telefondan çağrı merkezini arayabilir ya da ALO 186 hattını kullanarak bölgenizdeki dağıtım şirketine (AYEDAŞ) bildirimde bulunabilirsiniz.
Fatura döneminin tüketim tutarı çok düşük.

Okuma dönemindeki borcunuz tüm vergiler dahil 12,71 TL altındaysa Aesaş Enerjisa fatura düzenlemez. Çağrı merkezini arayarak ya da online müşteri merkezi hesabınızdan fatura tutarınız hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Online müşteri merkezine üye olma işlemleri için fatura ödeme başlığına bakabilirsiniz.

Faturam Kayıp

Ayesaş Enerjisa faturasını kaybetmeniz durumunda sözleşme hesap numarasını kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Sözleşme hesap numarasını eski bir Enerjisa faturası üzerinden bulabilirsiniz. Bu numarayı bimiyorsanız Ayesaş Enerjisa çağrı merkezine telefon ederek öğrenebilirsiniz. Online hizmet merkezine üyeliğiniz varsa bu hesabınızı kullanarak kredi kartıyla ödeme yapabilrsiniz.

Fatura Yüksek Geldi

Elektrik faturanız her zamankinden yüksek geldiyse mevsimsel olarak yükselme olabileceğini hesaba katmanızı öneririz. Başka bir neden, elektrik fiyatlarının yakında zamanda zamlanması olabilir.

Nasıl İtiraz Edilir ?

Tüketici, faturanın kesildiği tarihten itibaren bir yıl içinde görevli elektrik tedarikçisine itirazda bulunma hakkına sahiptir.Faturanın normalden çok fazla ya da az gelmesi durumunda sayaç arızası ya da yanlış faturalandırmadan şüphelenilebilir. Ayesaş Enerjisa müşteri merkezine dilekçe ile başvurarak sayacınızın değiştirilmesi ve eski sayacın incelenmesini talep edebilirsiniz.

Ödeme Güçlüğü Durumunda

Faturaya itiraz edilse bile tutar son ödeme tarihinden önce yatırılmalıdır. Eğer, itiraz edilen fatura borcu bir önceki dönemden %30 oranında daha fazla ise, önceki dönemin fatura tutarı kadar ödeme yapılması kabul edilir. İtiraz yapılan faturanın zamanında ödenmemesi durumunda borçtan dolayı elektrik kesilebilir ve gecikme faizi işlenebilir. Başvuru tarihinden itibaren en geç 15 iş günü içinde itiraz sonuçlandırılır.

İtiraz Sonucu

  İtiraz Haklı İtiraz Haksız
Fatura tutarı ödendi Aradaki fark en geç üç iş günü içinde nakit olarak tek seferde iade edilmelidir. Tutar kısmen ödenmişse aradaki fark, fatura son ödeme tarihi itibariyle hesaplanan gecikme zammı ile tahsil edilir.
Fatura tutarı ödenmedi Fatura son ödeme tarihi itibariyle gecikme zammı uygulanan hatalı tüketim tutarı ile arasındaki farkın iadesi gerçekleştrililir. Kısmen haklı bulunursa, tahsil edilmesi gereken tutar bir sonraki faturaya yansıtılır. Fatura bedeli, son ödeme tarihinden itibaren hesaplanan gecikme zammı ile tüketiciden tahsil edilir.

Elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre hazırlanmıştır.

Gecikme Faizi

Tüketici faturanın son ödeme tarihe kadar ödeme yapmazsa Ayesaş Enerjisa yazılı olarak ikinci kez ödeme bildiriminde bulunulur. İkinci bildirimde verilen süre zarfında ödeme gerçekleştirilmezse kesme bildirimi hazırlanır ve enerji kesilir. İkinci bildirimde verilen süre piyasa yönetmeliğine göre en az beş iş günü olmalıdır.

Gecikme Zammı Nedir ?

Zamanında ödenmeyen elektrik faturaları için günlük olarak gecikme zammı uygulanır. Borcun zamanında ödenmemesinden dolayı elektrik kesildiğinde yeniden açtırmak için, Ayesaş Enerjisa'ya borcun gecikme faiziyle ödenmesi gerekmektedir. Gecikme faizi son ödeme tarihi itibariyle geçen gün sayısına göre hesaplanır.

Borçtan kesilen elektrik ne zaman açılır ?

Fatura borcu faiziyle birlikte Ayesaş Enerjisa'ya ödedikten sonra 2 iş günü içinde elektrik enerjisi tekrar verilir. Eviniz imar alanı dışındaysa 3 iş gününü bulabilir.

Fatura son ödeme tarihini geçirdiyseniz ikinci bildirim sonrası verilen 5 iş günü içinde ödemenizi öneririz; böylece kesintiyi önlemiş olursunuz.

Güncelleme tarihi