Enerjisa Ankara / Başkent Fatura Ödeme

Enerjisa 2013 yılından beri Ankara ve Başkent dağıtım bölgesi illerinde görevli elektrik satış şirketidir. Bu yazıda, Enerjisa Ankara / Başkent bölgesi fatura ödeme noktaları, borç sorgulama ve diğer ödeme işlemleriyle ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

FATURA ÖDE

Borç Sorgulama

 • Enerjisa Ankara / Başkent fatura borcunu öğrenmek için 444 4 372 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.
 • Enerjisa online hizmetler merkezine üye olarak internetten fatura sorgulama yapabilirsiniz. Üyelik hesabını açtıktan sonra, "Fatura / Tüketim İşlemleri" başlığı altında yer alan "Fatura Bilgilerim" bölümünü kullanarak o dönem yaptığınız tüketimi detaylı olarak görseller aracılığıyla inceleyebilirsiniz. Online üyelik adımlarını bu yazının Online Fatura Ödeme başlığı altında bulabilirsiniz.

Fatura Ödeme Noktaları

Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak illerinde, Enerjisa fatura ödemesini size yakın bir müşteri merkezine giderek yapabilirsiniz. Müşteri merkezine gitmeyi tercih etmiyorsanız aşağıdaki ödeme kanallarından birini seçebilrsiniz:

Anlaşmalı Banka Gişesinden

Enerjisa faturasını nakit olarak banka gişesinde ödemek istiyorsanız bu ödeme yolunu kabul eden Enerjisa Başkent ile anlaşmalı bankalar listesine bakmalısınız. Tüm anlaşmalı bankalar gişeden ödeme kabul etmeyebilir. Listeyi kontrol edip bankaya giderseniz zaman kaybetmesiniz.

PTT şubelerinden

Size en yakın PTT şubesinde Enerjisa elektrik faturanızı hiçbir ek ücret vermeden nakit olarak ödeyebilirsiniz. PTT şubesine giderken yanınızda müşteri numaranız ve faturanızı götürmeyi unutmayın.

Otomatik Ödeme Talimatıyla

Enerjisa elektrik fatura ödemesi için, başkent bölgesindeki anlaşmalı tüm bankalardan otomatik ödeme talimatı verilebilir. Otomatik ödeme talimatı vermek için, sözleşme hesap numaranızı bankaya bildirmelisiniz. Sözleşme hesap numarasını faturanızdan ya da 444 4 372 numaralı Enerjisa çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz. Talimatın devreye girmesi, bankanın kendi sistemine bağlı olmakla beraber, genellikle bir iş günü sürer. Herhangi bir sorun yaşamamak için, talimattan sonra gelen ilk faturayı kontrol etmenizi öneririz. Eğer yeni taşındıysanız öncekim aboneliğinizden kalan otomatik ödeme talimatını iptal etmelisiniz.

Telefon ya da İnternet Bankacılığıyla

Enerjisa anlaşmalı bankaların hepsi telefon ya da internet bankacılığı üzeriden fatura ödeme seçeneği sunar. Ödeme, müşterisi olduğunuz bankanın kendi sistemi üzerinden gerçekleştirilir; dolayısıyla sorun yaşamanız durumunda bankanızdan bilgi almanız en doğrusudur. Telefon ya da internet bankacılığıyla ödeme seçeneği, Enerjisa online ödeme sistemiyle karıştırılmamalıdır.

Online Fatura Ödeme

Enerjisa faturanızı kredi kartıyla ödemek istiyorsanız, işlem için ek ücret vermeden Enerjisa online hizmetler merkezine üye olarak yapabilirsiniz. Aynı ay içinde en fazla 500 TL ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartıyla ödeme yapmak için, aşağıdaki adımları izleyerek siteye üye olmanız gereklidir:

 • "Enerjisa Online" internet sayfasına giderek, en yukarıda yer alan "Üye Ol" butonuna tıklayın.
 • Ad, soyad, T.C. kimlik no ve elektrik aboneliği sırasında verdiğiniz cep telefonu numarasını.
 • Bu bilgiler doğrulandıktan sonra sistem cep telefonunuza bir onay kodu gönderir.
 • Cep telefonunuza gelen onay kodunu sisteme girdiğinizde üyelik hesabınızı aktifleştirmişi olursunuz.
 • Onay kodunu doğru girdikten sonra, online sisteme giriş yapmak için gerekli olan şifre ve üyelik bilgileri cep telefonunuza gönderilecektir.

Online sisteme üye olduktan sonra ilk kez giriş yaptığınızda T.C. kimlik numaranızı tekrar girmeniz istenir. Bu doğrulamadan sonra size gönderilen şifreyi değiştirmeniz gerekir.

Online hizmet hesabını kullanarak, borç sorgulama, tüketim analizi, yeni sözleşme, tarife değişikliği gibi birçok işlemi gibi birçok hizmetten yararlanmanızı sağlar.

Fatura Gelmedi

Elektrik faturam neden gelmedi ?

 • Sayacınız okunamıyorsa : Sayaç, okuma yetkilisinin ulaşamadığı bir yere konumlandırılmışsa yerini değiştirmeniz talep edilebilir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız ilk olarak Enerjisa çağrı merkezinden bilgi almak en doğrusudur.
 • Sayacınız arızalanmışsa: En yakın Enerjisa müşteri merkezine başvurabilir ya da 444 3 732 numaralı telefondan çağrı merkezini arayabilir ya da ALO 186 hattını kullanarak bölgenizdeki dağıtım şirketine (Başkent Elektrik Dağıtım) bildirimde bulunabilirsiniz.
 • Faturanız tutarı düşük gelmişse: O dönemdeli elektrik fatura borcunuz tüm vergiler dahil 12,71 TL'den düşükse fatura düzenlenmez. Çağrı merkezini arayarak ya da online müşteri merkezi hesabınızdan fatura tutarınızı öğrenebilirsiniz. Online müşteri merkezine üye olma işlemleri için fatura ödeme başlığına bakabilirsiniz.

Faturamı kaybettim nasıl ödeme yapabilirim ?

 • Sözleşme hesap numarasını kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Bu numarayı bimiyorsanız Enerjisa çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz.
 • Online hizmet merkezine üyeliğiniz varsa, online hesabınızı kullanarak kredi kartıyla ödeme yapabilrsiniz.

Fatura İtirazı

Elektrik faturanız her zamankinden fazla geldiyse mevsimsel olarak yükselme olabileceğini hesaba katmanızı öneririz. Başka bir neden ise, elektrik fiyatlarının yakında zamanda zamlanmış olması olabilir.

Elektrik tüketimim yanlış hesaplanmış.

Faturanın normalden çok ya da az gelmesi durumunda sayacınız arızasından şüphelenilir. Enerjisa müşteri merkezine dilekçe ile başvurarak sayacınızın değiştirilmesi ve eski sayacın incelenmesini talep edebilirsiniz. Tüketici, faturanın kesildiği tarihten itibaren bir yıl içinde görevli elektrik tedarikçisine itirazda bulunma hakkına sahiptir.

İtiraz ettim, borcumu yatırmalı mıyım ?

İtiraz edilmiş de olsa sözkonusu fatura borcu ödenmelidir. Eğer, fatura borcu bir önceki dönemden %30 daha fazlaysa önceki dönemin fatura tutarı kadar ödeme yapılması kabul edilir. İtiraz başvurusu yapmış da olsanız faturanın ödenmemesi durumunda borçtan dolayı elektrik kesilebilir ve ödenmeyen tutara gecikme zammı yapılabilir. İtiraz, başvuru tarihinden sonra en geç 15 iş günü içinde sonuçlandırılır.

Gecikmiş Ödeme

Tüketici hizmetleri yönetmeliğinin 15. maddesine göre faturanın son ödeme tarihi geçirilirse ikinci kez bildirim yapılır. İkinci bildirimde verilen süre içinde ödeme yapılmazsa kesme bildirimi düzenlenir ve elektrik enerjisi kesilir.

Enerjisa faturasının son ödeme tarihini geçirdiyseniz ikinci bildirimde verilen süre içinde ödemenizi öneririz.

Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Son ödeme tarihi itibariyle geçen gün sayısı ve o fatura döneminin faiz oranına göre hesaplanır. Günlük gecikme zammı "Dönemin gecikme faiz oranı / 30" işlemi yapılarak bulunabilir.

Borçtan Kesilen Elektrik Nasıl Açtırılır ?

Borçtan dolayı elektriği kesilen tüketiciye, tekrar enerji verilmesi için, tüm borcun gecikme faiziyle beraber peşin olarak Enerjisa'ya ödenmesi gerekir. Borç ödendikten sonraki iki iş günü içinde elektrik bağlanacaktır.

Güncelleme tarihi