Enerjisa Adana / Toroslar Fatura Ödeme

Güncelleme tarihi
min reading

Enerjisa, Adana, Gaziantep, Mersin, Hatay, Kilis ve Osmaniye illerinde 2,6 milyon mesken abonesinin elektrik tedarikçisidir. Bu yazıda, Enerjisa Toroslar fatura ödeme, borç sorgulama ve diğer fatura işlemleri hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.

FATURA ÖDE

Borç Sorgulama

Enerjisa Toroslar bölgesinden elektrik alıyorsanız dönem borcunuzu öğrenmek için aşağıdaki yollardan birini seçebilirsiniz.

 1. İnternetten fatura sorgulama yapmak için Enerjisa online hizmetler merkezine üye olmalısınız. Üyelik hesabını açtıktan sonra, "Fatura / Tüketim İşlemleri" başlığı altında yer alan "Fatura Bilgilerim" bölümünü kullanarak o dönem yaptığınız tüketimi detaylı olarak görseller aracılığıyla inceleyebilirsiniz. Online üyelik adımlarını bu yazının Online Fatura Ödeme başlığı altında bulabilirsiniz.
 2. Telefondan fatura borcunu öğrenmek için  444 4 372 numaralı Enerjisa Toroslar çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Fatura Ödeme Noktaları

Enerjisa Toroslar fatura ödemesini Adana, Gaziantep, Mersin, Hatay, Kilis ve Osmaniye illerinde bir müşteri hizmetleri merkezine giderek yapabilirsiniz. Müşteri merkezine gitmeyi tercih etmiyorsanız aşağıdaki ödeme kanallarından birini seçebilrsiniz:

Nakit Ödeme

Anlaşmalı Banka Gişesi

Faturayı banka gişesinden nakit ödemek istiyorsanız bu ödeme yolunu kabul eden anlaşmalı bankalar listesine bakmalısınız. Enerjisa Toroslar ile anlaşması olan tüm bankalar gişeden ödeme kabul etmeyebilir. Listeyi kontrol edip bankaya giderseniz zaman kaybetmesiniz.

PTT şubeleri

Adana, Gaziantep, Mersin, Hatay, Kilis ve Osmaniye illerinde size en yakın PTT şubesinde elektrik faturanızı hiçbir ek ücret vermeden nakit olarak ödeyebilirsiniz. PTT şubesine giderken yanınıza faturanızı almayı unutmayın.

Otomatik Ödeme Talimatı

Anlaşmalı bankadan otomatik ödeme talimatı vermek için, sözleşme hesap numaranızı bankaya bildirmelisiniz. Sözleşme hesap numarasını faturanızdan ya da 444 4 372 numaralı Enerjisa çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz. Talimatın devreye girme süresi bankaya bağlı olmakla beraber genellikle bir iş günü sürer.

Herhangi bir sorun yaşamamak için, talimatın geçerli olup olmadığını gelen ilk faturada kontrol etmenizi öneririz.

Telefon / İnternet Bankacılığı

Enerjisa anlaşmalı bankaların hepsi telefon ya da internet bankacılığı üzeriden fatura ödeme seçeneği sunar. Ödeme, müşterisi olduğunuz bankanın kendi sistemi üzerinden gerçekleştirilir dolayısıyla sorun yaşamanız durumunda bankadan bilgi almanız en doğrusudur.

Telefon ya da internet bankacılığıyla ödeme seçeneği, Enerjisa online işlemler merkezinde sununlan ödeme sistemiyle karıştırılmamalıdır.

Online / Kredi Kartıyla Fatura Ödeme

Elektrik faturasını Enerjisa online hizmetler merkezine üye olduktan sonra kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. Üyelik işlemi ücretsizdir. Online işlem merkezinde aynı ay içinde en fazla 500 TL ödeme yapabilirsiniz.

Online hizmetler merkezine üye olmak için adımlar:

 • "Enerjisa Online" internet sayfasına giderek, en yukarıda yer alan "Üye Ol" butonuna tıklayın.
 • Ad, soyad, T.C. kimlik no ve elektrik aboneliği sırasında verdiğiniz cep telefonu numarasını.
 • Bu bilgiler doğrulandıktan sonra sistem cep telefonunuza bir onay kodu gönderir.
 • Cep telefonunuza gelen onay kodunu sisteme girdiğinizde üyelik hesabınızı aktifleştirmişi olursunuz.
 • Onay kodunu doğru girdikten sonra, online sisteme giriş yapmak için gerekli olan şifre ve üyelik bilgileri cep telefonunuza gönderilecektir.

Üye olduktan sonra ilk kez giriş yaptığınızda T.C. kimlik numaranızı tekrar girmeniz istenir. Bu doğrulamadan sonra size gönderilen şifreyi değiştirmeniz gerekir.

Fatura Gelmedi

Elektrik faturam neden gelmedi ?

Durum Açıklama
Sayaç okuması yapılmamışsa Sayacınız okuma görevlisinin okuma yapamayacağı bir noktada konumlandırılmışsa sizden yerine değiştrimeniz talep edilebilir. Sayaç okuma talebinde bulunmak için 444 4 372 numarasında Enerjisa müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.
Sayaç arızalıysa Enerjisa Toroslar müşteri merkezine başvurabilir ya da 444 3 732 numaralı telefondan çağrı merkezini arayabilir teknik destek isteyebilirsiniz.
Dönem tüketimi çok düşükse Dönem borcu tüm vergiler dahil 12,71 TL'nin altındaysa Enerjisa faturayı düzenlemez ve tutarı bir sonraki döneme yansıtır. Borç sorgulama başlığında fatura tutarını nasıl öğreneceğinizi bulabilirsiniz.

Fatura kayıpsa nasıl ödeme yapılır ?

 • Sözleşme hesap numarasıyla ödeme yapılabilir. Bu numarayı bimiyorsanız Enerjisa'ya telefon ederek öğrenebilirsiniz.
 • Enerjisa online hizmetler merkezinde hesap açarak kredi kartı ile ödeme yapabilrsiniz.

Fatura İtirazı

Enerjisa Toroslar elektrik faturası normalden fazla geldiyse itirazda yönetmeliğe göre fatura tarihinden itibaren 1 yıl boyunca itiraz hakkına sahipsiniz. Fatura itirazını:

 • Adana, Gaziantep, Mersin, Hatay, Kilis ve Osmaniye illerinde bulunan Enerjisa müşteri hizmetleri merkezlerine giderek itiraz edebilir sayacın incelenmesi talep edebilirsiniz.
 • Enerjisa müşteri hizmetlerini 444 4 372 numarasından arayarak itiraz için görüşme yapabilirsiniz.

İtiraz ettim, borcumu yatırmalı mıyım ?

Faturaya itiraz etseniz de ön ödeme tarihini geçirmeden borcu ödemelisiniz. Aksi halde, elektriğiniz kesilebilir ya da gecikme zammı ödeyebilirsiniz. İtirazınız haklı bulunduğunda ödediğiniz tutar gecikme zammıyla iade edilir. Eğer, fatura borcu bir önceki dönemden %30 daha fazlaysa önceki dönemin fatura tutarı kadar ödeme yapılması kabul edilir.

Yönetmelik uyarınca tüm fatura itirazları, başvuru tarihinden itibaren en geç 15 iş günü içinde sonuçlandırılmalıdır.

Gecikmiş Ödeme

Tüketici Enerjisa Toroslar faturasının son ödeme tarihinin geçirirdiğinde gecikme faizi günlük olarak uygulanır. Elektrik piyasası, tüketici hizmetleri yönetmeliğinin 15. maddesi uyarınca son ödeme tarihi geçen fatura için, ikinci kez bildirim yapılmalıdır. İkinci bildirimden sonraki 5 iş günü içinde de ödeme yapılmazsa o kullanım yerinin enerjisi kesilir.

Gecikme Faizi

Son ödeme tarihinden sonra geçen gün sayısı ve o fatura döneminin faiz oranına göre hesaplanır. Günlük gecikme zammı "Dönemin gecikme faiz oranı / 30" işlemi yapılarak bulunabilir.

Borçtan Kesilen Elektrik

Borçtan dolayı kullanım yerinin elektrik enerjisi kesilmişse yeniden enerji verilmesi için Enerjisa'ya tüm borçların gecikme faiziyle beraber peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Borç ödendikten sonra iki iş günü içinde elektrik bağlanır.