Akedaş Elektrik fatura ödemesi

Akedaş, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde 600 bin aboneye hizmet veren bir görevli elektrik şirketidir. Bu yazıda, Akedaş elektrik fatura ödemesi, borç sorgulama ve benzer işlemler konusunda bilgilere yer verilmiştir.

FATURA ÖDE

Akedaş Borç Sorgulama

Akedaş fatura borcunu öğrenmek için sözleşme hesap numarası gereklidir. Bu bilgiler eski bir faturanın üst kısmında bulunabilir.

  • Çağrı merkezini 444 46 02 numaralı hattan arayarak borcunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Akedaş internet sitesi ana sayfasında yer alan "Borç sorgulama" menüsüne tıklayın. Faturanızdaki işletme kodu ve abone numarası bilgilerini girin.

Fatura Ödeme Noktaları

Fatura ödemesini Adıyaman ve Kahramanmaraş ilçelerinde bulunan Akedaş tüketici işlem merkezlerinden yapabilirsiniz. Aşağıdaki diğer ödeme seçenekleri bulunur:

 Nakit Ödeme

  • Banka şubesinden

Faturayı banka gişesinden ödemek istiyorsanız Akedaş ile anlaşması olan tüm bankalar bu hizmeti vermeyebilir. Faturanın alt kısmına ya da listeden doğrulamak gerekir.

  • PTT

PTT şubesine elektrik faturanızla giderek ek ücret vermeden nakit ödeme yapabilirsiniz.​​

 İnternet Bankacılığı

Akedaş ile tahsilat anlaşmalı bankalar internet şubesinden ve telefon bankacılığıyla ödeme hizmeti sunabilir. İşlem sırasında sorun yaşamanız halinde bankayla iletişime geçmeniz gerekir.

 Hesaptan Otomatik Ödeme

Genellikle tüm anlaşmalı bankalar hesaptan otomatik ödeme seçeneğini sunmaktadır. Otomatik ödeme talimatı, fatura son ödeme tarihini kaçırmanızı önler; hesabınızda bakiye olduğundan emin olmanız yeterlidir.

Fatura gelmiyorsa ne yapmalı ?

Okuma dönemi geçmesine rağmen Akedaş faturanız gelmediyse nedeni aşağıdakilerden birisi olabilir:

  • Enerji tüketim tutarının düşük olması

444 46 02 numaralı hattan Akedaş çağrı merkezine telefon ederek fatura borcunuzu öğrenebilirsiniz.

  • Sayacın okunamaması

​Sayacınız okuma görevlisinin ulaşamayacağı bir konumdaysa fatura düzenlenmemiş olabilir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız Akedaş çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

  • Sayaç arızası

Adıyaman ya da Kahramanmaraş'ta oturuyorsanız size en yakın Akedaş müşteri merkezine gidip dilekçe ile sayacın incelenmesi için başvurabilirsiniz.

Faturaya itiraz etme

Akedaş elektrik faturasının hatalı olduğunu düşünüyorsanız yönetmeliğe göre fatura tarihi itibarıyla 1 yıl boyunca itiraz hakkına sahipsiniz. İtiraz için, ilçenizde bulunan Akedaş abone merkezine giderek dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekir.

Eğer faturanız bir öncekinden %30 oranında fazla değilse itiraz ettiğiniz borcu son ödeme tarihinden önce ödemelisiniz. İtiraz tutarı önceki faturadan %30 fazlaysa önceki fatura kadar tahsilat yapılır ve gecikme zammı uygulanmaz.

İtiraz Sonucu

Elektrik tüketici hizmetleri yönetmeliği uyarınca fatura itirazı başvuru tarihi esas alınarak 15 iş günü sonuçlandırılmalıdır.

Tüketici haklıysa: Tüketicinin fazla ödediği kısım bir sonraki fatura borcundan düşülür. Eğer talep edilirse üç iş günü içinde nakit olarak tedarikçi tarafından nakit olarak ödenmelidir.

Tüketici haksızsa: Sözkonusu borç tutarı eksik olarak yatırılmışsa kalan kısım da tahsil edilir. Tüketici itiraz ettiği borcu ödememişse gecikme faiziyle beraber ödemelidir.

Güncelleme tarihi