Akedaş Elektrik

Güncelleme tarihi
min reading

Akedaş, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinin görevli elektrik satış şirketidir. Elektrik piyasasının rekabete açılması için, yapılan değişikliklerle Akedaş aynı zamanda Türkiye'deki tüm serbest tüketicilere indirimli elektrik satışı da yapmaktadır.

Konu Başlıkları:

Akedaş Abonelik İşlemleri

Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinden birine taşındıysanız Akedaş ile elektrik satış sözleşmesi yapmanız gerekir. Kullanım yerinin elektrik bağlantısı daha önce yapılmışsa aboneliği üzerine almak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

Abonelik için Gerekli Evraklar

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Zorunlu deprem sigorta poliçesi (DASK)
  • Varsa kullanım yerine ait abone ya da sayaç numarası (eski bir faturada yazar.

Akedaş Elektrik Abonelik Ücreti

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Abonelik İptali

Akedaş aboneliğini iptal etmek için, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde bulunan abone merkezlerine nüfus cüzdanıyla beraber şahsen başvurmak gereklidir. Sonlandırma için sayaçtan son endeks okunmalıdır. Tahliye dilekçesinde bildirilen endekse göre son fatura düzenlenir. Tüketici, Akedaş'a son tüketim borcunu ödediğinde abonelik tahliyesi tamamlanmış olur.

Güvence Bedeli İadesi

Akedaş aboneliği iptal edilirken güvence bedelinin iadesi talep edilmelidir. Tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre, iade tutarı, aboneliğin sonlandırıldığı tarih esas alınarak TÜFE'ye (enflasyona) göre güncellenir.

Borç Sorgulama

Akedaş elektrik fatura borcunu sorgulamak için aşağıdaki hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

 Telefonla Akedaş elektrik çağrı merkezini 444 46 02 numarasından arayabilirsiniz.

 İnternetten elektrik borcunu öğrenmek için, internet sitesinde ana sayfada bulunan "Borç Sorgulama" başlığına işletme kodu ve abone numarası bilgisini girin. Bu numaraları faturanın üst kısmında bulabilirsiniz.

Fatura Ödeme

Akedaş fatura ödemesi için aşağıdaki seçeneklerden size uygun olanı tercih edebilirsiniz:

Ödeme Noktaları Açıklama
Tüketici işlem merkezleri Adıyaman ve Kahramanmaraş ilçelerinde size en yakın Akedaş işletmesinde nakit ödeme yapın.
Anlaşmalı Bankalar Anlaşmalı bankalar, şubede gişeden, hesaptan otomatik talimatla ve internetten ödeme seçeneklerini sunmaktadır.
Akedaş fatura ödemesiyle ilgili daha fazla bilgi

Fatura İtirazı

Akedaş faturasında hata yapıldığı ya da sayacın tüketiminizi hatalı ölçtüğünü düşünüyorsanız itiraz için:

  • Faturalandırma hatası varsa. Akedaş abone merkezlerinden birine başvurabilir. 444 46 02 numaralı çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz.
  • Sayacın doğru ölçüm yapmadığından şüpheleniliyorsanız inceleme talep edebilirsiniz.

BİLİYOR MUSUNUZ?

Fatura kesim tarihi itibariyle bir sene boyunca tüketicinin itiraz hakkı bulunur.

Tarihçe

Elektrik piyasasında yapılan yeni yasal düzenlemeler sonucunda, Akedaş ilk 2011 yılında Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinin dağıtım şirketi olarak faaliyete başlamıştır. AKEDAŞ, hizmet performansı ile müşteri memnuniyetini artırma, verimliliği yükseltme ve bölgenin gelişen ihtiyaçlarını karşılamayı dikkate alan dinamik yatırım planlarıyla, sürekli gelişim faaliyetlerini sürdürmektedir. Piyasanın rekabete açılmasın içi yapılan son düzenlemeye göre, Akedaş dağıtım ve satış faaliyetleri birbirinden tamamen ayırmıştır. Akedaş elektrik satış şirketi, fatura düzenleme, tahsilat ve abonelik işlemlerini yürütmektedir.

600.000: Akedaş'ın toplam abone sayısı

10.000: 2013 yılından ititbaren Akedaş'tan elektrik alan serbest tüketici sayısı

Elektrik Arıza: Akedaş Dağıtım

Akedaş Dağıtım, Adıyaman, Kahramanmaraş illerinde dağıtım altyapısından sorumlu şirkettir. Belirtilen illerde 444 46 02 hattı aşağıdaki hizmetleri vermektedir:

  • Arıza bildirimi
  • Endeks bildirimi
  • Sokak ve cadde aydınlatmalarındaki sorunları
  • Kaçak kullanım ihbarı

Akedaş Telefon ve İletişim Bilgileri

Müşteri hizmetlerinden bilgi almak, satış ve kampanyaları öğrenmek için aşağıdaki numarayı kullanabilirsiniz.

Telefon: 444 46 02

Daha fazla Akedaş iletişim bilgisi