Elektrik Satış Şirketleri

Güncelleme tarihi
min reading

İndirimli Tedarikçiler Görevli Tedarikçiler

Tüketiciler, 2013'ten beri elektrik dağıtım şirketlerinden değil elektrik satış şirketlerinden elektrik alıyor. Bu elektrik satış şirketlerine elektrik tedarikçileri adı da veriliyor. Yapılan düzenlemelerle piyasa tam rekabete hazırlanıyor. Serbestleşmeyle gelen bir başka uygulama ise, serbest tüketici limitidir. Tüketici, bu limiti geçerse elektrik tedarikçisini seçme hakkına sahip oluyor.

EPDK, serbest tüketici limitini 2006 yılından beri kademeli olarak düşürüyor ve önümüzdeki süreçte sonunda tamamen kaldırmayı hedefliyor. Bugün, limitin altında kalan; yani serbest olmayan tüketiciler, bölgelerinde görevli elektrik şirketinden hizmet almak zorunda. Serbest tüketici limiti sıfırlandığında, piyasada tam rekabet koşulları geçerli olacak; yani yakında herkes kendi elektrik şirketini seçebilecek.

Görevli şirket ile indirimli elektrik şirketi arasında ne fark var ?

İndirimli satış yapan şirketlerden elektrik almak için öncelikle, serbest tüketici limitini geçiyor olmalısınız. Bu limit, 2018 yılı için, yıllık 2000 kWh enerji tüketimidir; bu miktar aylık ortalama 77 TL fatura ve üzerine denk gelir. Serbest tüketici olmak için, seçtiğiniz elektrik şirketine başvurmalısınız. Görevli şirket ile indirimli elektrik şirketi arasında dört temel farktan söz edebiliriz bunlar:

 1. Aktif enerj birim fiyatı
 2. Sözleşme süresi ve taahhüt
 3. Müşteri hizmetleri kalitesi
 4. Diğer avantajlar

İlginizi çekebilir : Elektrik şirketi değiştirince ne değişir?

 Temel fark: Aktif enerji birim fiyatı

Aktif enerji birim fiyatı her yılın çeyrek dilmlerinde EPDK tarafından belirlenerek duyurulur. Serbest Tüketici olmayan veya tedarikçi değişikliği yapmamış tüketiciler elektriklerini bu fiyatlar üzerinden alırlar. İndirimli elektrik satışı yapan tedarikçi firmalar ise, görevli tedarkçilerin aksine EPDK fiyatlarından daha düşük bir aktif enerji birim bedeli belirleyerek müşterilerine belli oranlar dahilinde indirimli elektrik hizmeti sunabilirler.

 • İndirimli elektrik satışı yapan şirketlerden elektrik alablmeniz için Serbest Tüketici olmanız gerekmektedir.
 • İndirimli tedarikçiler ile görevli şirketler arasındaki bu fiyat farkı şirketlerin elektrik temin etmede ortaya çıkan teknik ve hizmet maliyetlerini farklı şekilde karşılamalarından ileri gelir. İndirimli elektrik satışı yapan tedarikçi şirketler kendi elektriklerini üreterek veya daha ucuza elektrik temin ederek müşterilerine piyasa fiyatlarının altında fiyatlar sunmak için rekabet halindedirler.

İndirimli elektrik aldığınızda indirim oranı aktif enerji birim bedeline uygulanır ve elde ettiğiniz tasarruf aktif enerji harcamanız üzerinden sağlanır. Vergi ve bedeller bu hesaplamanın dışında tutulur. Tüketiminiz üzerinden hesaplanan vergi ve bedellerin faturanıza yansımasında bir farklılık olmayacak, tasarrufunuz aktif tüketim tutarınızda görülecektir.

 Sözleşme süresi ve taahhüt

 • Görevli tedarikçiler, ulusal fiyatlardan elektrik alan tüketicilerle süresiz olarak satış sözleşmesi yapar.
 • Serbest tüketicilerin indirimli elektrik sözleşmelerinin süresi ise, 1 ile 3 yıl arasında değişir. Serbest tüketici sözleşmesi sonlandığında yenileyebilir ya da başka bir tedarikçiden elektrik alabilir.
 • İndirimli elektrik şirketleri taahhütlü sözleşmeler de sunabilir. Tüketici sözleşme süresi boyunca, tedarikçi değiştirmeyeceğini taahhüt ederek daha fazla indirim alabilir. Anlaşmadaki maddelere göre, başka bir tedarikçiye geçerse ceza ödemesi gerekebilir.

 Müşteri hizmetlerinin kalitesi

Elektrik tedarikçinizi değiştirdiğinizde; aslında satış hizmeti aldığınız şirketi değiştirirsiniz. Tüm teknik altyapı, sayacınız ve dağıtım şirketiniz aynı kalır. Arıza ve kesintilerden dağıtım şirketi sorumlu olmaya devam eder; yalnızca size fatura kesen ve abonelik hizmetlerini veren satış şirketi değişir.

Tedarikçinin faturanızla ilgi sorularınızı yanıtlayacak ulaşılabilir bir çağrı merkezine sahip olması, anlaşmalı ödeme noktalarının çeşitliliği ve işinizi hızlandıran online hizmetler sunması da tercih sebebiniz olabilir. Tedarikçiler arasında seçim yaparken birim fiyatı haricinde hizmet kalitesi ve güvenilirliği de değerlendirilmelidir.

 İndirimli elektrik şirketlerinin sunduğu diğer avantajlar

İndirimli elektrik tedarikçileri piyasadaki rekabet arttıkça tüketicilere yeni fırsatlar sunmaktadır. Alternatif şirketler, avantajlı fiyatlarının yanı sıra yaptıkları kampanyalarla tüketicileri kendilerine çekmektedir. Öne çıkan kampanyalara örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Güvence bedeli almamak: Görevli şirketlerin abonelik sözleşmesi sırasında aldığı güvence bedelini (abonelik ücreti) seçtiğiniz indirimli elektrik tedarikçisi almayabilir.
 • Hoşgeldin kampanyası: İndirimli şirketler kendilerinden elektrik almaya başlayanların ilk fatura tutarını almayabilir.
 • Ek faydalar: İndirimli elektrik alarak yapacağınız tasarrufu başka hizmetlerde değerlendirmenizi sağlayabilir.