CK Akdeniz Elektrik fatura ödemesi nasıl yapılır ?

CK Akdeniz Elektrik Antalya, Burdur ve Isparta illerinde görevli elektrik satış şirketidir. Bu yazıda, CK Akdeniz Elektrik fatura ödeme seçenekleri ve faturalandırma sorunlarının çözümlerine yer verilmiştir.

FATURA ÖDE

CK Akdeniz fatura ödeme noktaları

Müşteri Hizmetleri Merkezlerinden (MÜHİM)

CK Akdeniz, Antalya, Isparta ve Burdur ilçelerindeki hizmet noktalarını MÜHİM olarak adlandırmaktadır. Bu illerde yaşıyorsanız size en yakın CK Akdeniz Elektrik müşteri merkezine faturanızla giderek ödeme yapabilirsiniz. Müşteri hizmetleri merkezine gitmeyi tercih etmiyorsanız aşağıdaki ödeme kanallarından birini seçebilirsiniz

Anlaşmalı Bankalardan

CK Akdeniz elektrikle anlaşması olan bankaların farklı hizmetlerinden size uygun olanı seçerek faturanızı yatırabilirsiniz. Bankaların anlaşmalı olması tüm kanallardan ödeme yapılabileceği anlamına gelmez.

  • Gişeden nakit ödeme her anlaşmalı banka tarafından sunulmayabilir. Bankaya gitmeden gişe ödemesi alıp alınmadığını CK Akdeniz internet sitesindeki anlaşmalı bankalar listesinden öğrenebilirsiniz.
  • CK Akdeniz ile anlaşmalı bankaların tamamı internet şubelerinden fatura ödemesi yapmaya olanak tanır.
  • Az sayıda bankanın kredi kartı ile CK Akdeniz elektrik faturasını ödeyebilrsiniz.
  • ATM'den fatura ödeme anlaşmalı bankaların birçoğunun verdiği bir hizmettir.
  • Otomatik ödeme en çok tercih edilen bir elektrik faturası ödeme şekillerinden biridir. Anlaşmalı bankaların çoğu bu seçeneği sunmaktadır. Bankanızın CK Akdeniz ile anlaşması varsa hesabınızdan otomatik ödeme talimati verebilirsiniz.

Borç Sorgulama

CK Akdeniz Elektrik internet sitesinde bulunan fatura sorgulama uygulamasını kullanarak dönem borcunuzu öğrenebilirsiniz. Borç sorgulama uygulaması için gerekli olan bilgiler işletme kodu ve abone numarasıdır. Bu bilgileri elektrik faturası üzerinde bulabilirsiniz.

CK Akdeniz çağrı merkezini 0850 26 07 07 numarasından arayıp abone numaranızı belirterek borç sorgulama yapabilirsiniz.

Fatura Yüksek Geldi

CK Akdeniz elektrik faturanız normalden yüksek geldiyse sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

 Mevsimsel değişimler

CK Akdeniz'in görevli olduğu Antalya ve çevresindeki dağıtım bölgesindeki iklim koşulları yaz-kış klimayla ısınma ve soğutma yapmaya elverişlidir. Sıcaklığın mevsim normalleri üzerinde ya da altında seyretmesi dönemsel elektrik tüketiminde yükselemeye sebep olabilir. Faturanızı incelerken mevsim koşullarını göz önünde bulundurmanızı öneririz.

 Fatura okuma döneminin uzunluğu

Elektrik sayaç değerleri aylık olarak okunur ve fatura düzenlenir. Okumalar arasındaki gün sayısı her zaman tam 30 gün olmayabilir. Okuma tariheri arasındaki süre uzadıkça dönem borcunun yükselmesi normaldir. Faturanızdaki ilk okuma ve son okuma tarihlerini öncekilerle karşılaştırarak böyle bir farklılık varsa tespit edebilirsiniz. Faturanız

 Sayaç arızası

İlk olarak faturanızdaki endeks ile sayaçtaki endeksi karşılaştırmanızı öneririz. Eğer yakın seviyedelerse doğru okuma yapılmıştır ve sayaç arızalı değildir. Sayacın hatalı ölçüm yaptığı ya da hiç ölçüm yapmadığından şüpheleniyorsanız CK Akdeniz'i arayarak sayacın incelenmesini talep edebilirsiniz. Sayaç arızalarından Antalya - Isparta - Burdur bölgesinde görevli Akdeniz Elektrik Dağıtım Şirketi sorumludur. Bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketini 186 numaralı hattı arayarak ulaşabilirsiniz.

Fatura Gelmedi

Okuma dönemi geçmesine rağmen faturanız gelmediyse nedeni aşağıdakilerden birisi olabilir:

  • Düşük miktarda tüketim yapılması

CK Akdeniz elektrik okuma döneminde 50 kWh altında kalan elektrik enerjisi tüketimleri içn fatura düzenlememektedir. 50 kWh enerji tüketimi yaklaşık 20 TL elektrik fatura borcuna denk gelmektedir. O dönemin borcu 20 TL'nin altındaysa bir sonraki döneme bırakılır. Fatura borcunuzu sorgulayarak böyle bir durum olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

  • Sayacın okunamaması

Sayacınız okuma görevlisinin erişemeceği bir noktadaysa fatura düzenlenmemiş olabilir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız CK Akdeniz çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz. Sayaca ulaşılamaması hallernden sizden sayaç yerini değiştirimeniz istenebilir.

Fatura İtirazı

Faturanızın doğru hesaplanmadığından şüpheleniyorsanız CK Akdeniz Elektrik müşteri hizmetleri merkezine giderek itirazda bulunabilirsiniz. Elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliği uyarınca faturanın kesim tarihi itibariyle bir yıl boyunca itiraz edebilirsiniz. Elektrik satış şirketi itirazı en geç 15 iş günü içinde sonuçlandırmalıdır. Faturaya itiraz edilmiş de olsa dönem borcu son ödeme tarihinden önce CK Akdeniz'e ödenmelidir; aksi halde, gecikme zammı uygulanır.

Faturayı ödemekte zorlanıyorsanız

İtirazda bulunacağınız fatura bir önceki faturanızdan % 30 daha fazlaysa önceki borcunuz kadar ödeme yapmanız kabul edilir.

İtiraz Sonucu

Tüketicinin faturaya itirazı,

  • Haklı bulunursa; itiraz ettiğiniz tutarı zaten ödediyseniz aradaki fark en geç üç iş günü içinde gecikme zammıyla beraber tek seferde nakit olarak iade edilir. Tüketici itiraz ettiği tutarı ödememişse, faturanın son ödeme tarihi ititbariyle gecikme zammı uygulanan hatalı tüketim tutarı ile gerçek tüketim tutarı arasındanki fark iade edilir.
  • Kısmen haklı bulunursa itiraza konu tüketim bedelinin ödenmemiş olması halinde, tahsil edilmesi gereken kısım, takip eden ilk faturaya yansıtılmak suretiyle, tüketiciden tahsil edilir.
  • Haklı bulunmazsa tüketim bedelinin tahsil edilmeyen kısmı, fatura son ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak gecikme zammı ile birlikte, tüketiciden tahsil edilir.
Güncelleme tarihi