Zorlu Elektrik

Zorlu Elektrik, 2000 yılında kurularak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen "Tedarik Lisansı" ile faaliyet göstermekte olan bir Zorlu Enerji Grubu şirketidir. Elektrik enerjisinin toptan veya perakende satışının gerçekleştirebilmesi amacıyla kurulmuştur.

İndirimli Zorlu Elektrik Tarifeleri

Zorlu Elektrik EPDK'nın belirlediği ulusal elektrik tarifesi üzerinden indirim sağlamaktadır. Zorlu Elektrik: Elektrik Faturanızla Dünyayı Dolaşın, Zorlu Elektrik’e geçenler uçuyor!, Vestel Ürün Hediyesi, Yılda En Az 1 Fatura Bedava, İlk 3 Fatura Bizden elektrik tarifeleri sunar. Detaylı bilgi için Zorlu Elektrik ile irtibata geçilmelidir.

Kimler Zorlu Elektrik'ten elektrik alabilir?

Zorlu Elektrik'ten elektrik alabilmek için 3 tane koşulu sağlamanız gerekmektedir:

  1. Faturanız 130 TL'nin üzerindeyse: Ocak 2016 itibariyle yıllık tüketimi 3,600 kwh'in (aylık 130 TL) üzerinde olan tüketiciler, elektrik tedarikçisini dilediği gibi seçmekte özgürdür.
  2. Şu anki elektrik tedarikçisine borcunuz yoksa: Zorlu Elektrik'e başvurmadan önce, hali hazirda elektrik tedarikçinize ait borcunuz bulunmadığına emin olunuz.
  3. Sayacınız elektronikse: Sayaçların modeli takıldıkları zamana göre değişiklik gösterebilir. Yakın zamanda, birçok ilde mekanik sayaçlar sökülüp yerlerine elektronik sayaçlar takıldığı gibi, ilk kez elektrik bağlanan yerlerde elektronik sayaç kullanılma zorunluluğu getirilmiştir. Sayacınız elektronik olduğunu kontrol edebilir, elektronik olmaması halinde, dağıtım şirketiniz ile irtibate geçip, ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz.

Zorlu Elektrik'e nasıl geçiş yapabilirim?

Zorlu Elektrik'e geçiş yapmak için başvurunuzu internet sitesinden ya da 444 80 82 numaralı çağrı merkezinden yapabilirsiniz. Daha sonra e-mail veya kargo yolu ile size ulaştırılan evrakları imzalyarak Zorlu Elektrik'e göndermeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra dağıtım şirketi ile gerekli tüm işlemleri Zorlu Elektrik üstlenecektir. Zorlu Elektrik'e geçiş yaparken aşğaıdaki evrakları temin etmeniz gerekecektir:

  • Fatura: Son 2 aya ait, mevcut tedarikçiniz tarafından düzenlenmiş olan faturalar
  • Sözleşme: Zorlu Elektrik tarafından başvuru sırasında temin edilecektir
  • Enerji Alım Satım Bildirime Formu: Zorlu Elektrik tarafından başvuru sırasında temin edilecektir
  • Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçe fotokopisi

Geçiş Bedelleri ve Şartları

Elektrik şirketi seçiminizi yaparken, alacağınız indirimin / avantajların yanında bazı bedelleri ve ek şartları da göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunlardan en önemlileri: ödenecek güvence bedeli ve sözleşme zamanıdır.

Güvence Bedeli

Güvence bedeli, elektrik satış sözleşmesi imzalayan tüketicinin fatura borcunu ödememesi riskine karşı olarak tedarikçi tarafından alınan bir depozito gibidir. Sözleşme başvurusu için, bir defaya mahsus nakit olarak tahsil edilir.

Zorlu Elektrik abonesi olurken son 1 yıl içerisindeki en yüksek faturanızın iki katı bir güvence bedeli yatırmanız gerekmektedir. Şu anki tedarikçinizden önceden yatırdığınız güvence bedelinizi, dilekçe yazarak geri alabilirsiniz.

Sözleşme Süresi

Zorlu Elektrik, sözleşmelerini 1 yıllık olarak yapmaktadır. Eğer herhangi bir neden sözleşmenizi iptal ettirmek isterseniz ( örneğin başka elektrik şirketine geçiş, taşınma vs.), o ana kadar aldığınız toplam indirimi geri ödemek zorunda kalırsınız.

Borç Sorgulama ve Fatura Ödeme

Zorlu Elektrik, fatura borcunu öğrenmek için, 444 80 82 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz, anlaşmalı bankalarla faturanızı ödeyebilirsiniz ya da şirketin internet sitesini kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 Zorlu Elektrik’e geçiş sırasında elektriğim kesilir mi?

Hayır, geçiş işlemleri sırasında elektriğinizde herhangi bir kesinti olmayacaktır.

 Elektriğimin kalitesinde bir değişiklik olur mu?

Hayır, elektriğinizin kalitesinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Bağlı bulunduğunuz elektrik dağıtım bölgesinde, aynı kalitede elektrik almaya devam edeceksiniz.

 Elektriğim değişirken herhangi bir alt yapı değişikliğine gerek olur mu? (hat, trafo, sayaç vs.)

Hayır, elektrik şirketinizi değiştirseniz bile aynı altyapıyı kullanmaya devam edecekiniz. Ancak sayacınız mekanik ise dağıtım şirketinize sayacınız elektronik sayaç ile değiştirilmesi için talepte bulunmanız gerekir. Bu hizmet için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Tek yapmanız gereken dağıtım şirketinize dilekçe yazmak olacaktır.

 Sözleşmeyi imzaladıktan sonra ne kadar süre içinde elektriğimi yeni şirketten almaya başlayacağım?

Sözleşmenizi imzalayıp, Zorlu Elektrik’e ulaştırmanız gerekmektedir. Daha sonra Zorlu Elektrik, her ayın 5’ine kadar TEİAŞ’e başvuru yapıp, sizin için onay almaktadır. Eğer geçmenize herhangi bir engel yoksa, aynı ayın 25’ine kadar TEİAŞ onayınızı verir. Bu onay alındıktan sonra elektriğinizi Zorlu Elektrik’ten almaya başlayabilirsiniz. 

 Sayacımı kim ve ne zaman okuyacak?

Sayacınızın okunmasından dağıtım şirketleri sorumludur. Dolayısıyla sayacınız dağıtımcı firma tarafından, ayda bir defa okunacaktır. 

 Elektrik arızalanması durumunda kimi aramam gerekir, bundan kim sorumludur?

Elektrik kesinti ve arızalarından, bulunduğunuz bölgedeki dağıtım şirketi sorumludur. Herhangi bir arıza ya da kesinti durumunda bilgi almak için 186 numaralı hattı arayabilirsiniz. Bu hat 7 gün 24 saat açık olup sizi oturduğunuz bölgede görevli dağıtım şirketine bağlar. Elektrik dağıtım şirketinizin internet sitesinde bakım ve onarım çalışmaları başlığı altında, planlı enerji kesintisi yapılacak semtlerle ilgili duyurulara ulaşabilirsiniz.

Şirket Bilgileri

Zorlu Elektrik firmasının ticari ismi Zorlu Elektrik Enerjisi İthalat ve İhracat ve Toptan Ticaret A.Ş. olup, 2000 yılında kurulmuştur. Zorlu Elektrik, Zorlu Enerji Grubu şirketidir. 2000 yılında hisselerinin yüzde 20'si halka arz edilen Zorlu Enerji Grubu'nun yüzde 32 oranında hissesi İstanbul Borsası'nda işlem görmektedir. Zorlu Enerji aynı zamanda elektrik üretim faaliyetleri de sürdürmektedir.

Telefon ve İletişim Bilgileri

Adres: Levent 199, Büyükdere Caddesi, No:199 34394 Şişli - İstanbul

Çağrı merkezi: 444 80 82

E-mail: [email protected]

Güncelleme tarihi