İndirimli Elektrik Tedarikçileri

Güncelleme tarihi
min reading

Tüketiciler, 2013'ten beri dağıtımdan değil satış şirketlerinden elektrik alıyor. Elektrik piyasasında yapılan düzenlemeler sonucunda, piyasa rekabete açılıyor. Serbest tüketici limitini geçenler, tedarikçisini seçme hakkına sahip oluyor. EPDK, limiti 2006 yılından beri kademeli olarak düşürüyor ve  önümüzdeki süreçte tamamen kaldırmayı hedefliyor.

Bugün, limitin altında kalıp serbest olmayan tüketiciler, bölgelerinde görevli elektrik şirketinden hizmet almak zorunda. Serbest tüketici limiti sıfırlandığında, piyasada tam rekabet koşulları geçerli olacak; yani yakında herkes kendi elektrik şirketini seçebilecek.

Serbest tüketici limiti ne kadar ?

EPDK, 2018 yılında serbest tüketici limitini yıllık 2000 kWh elektrik enerjisi tüketimi olarak açıklamıştır. Bu tüketim, aylık yaklaşık 77 TL fatura tutarına denk gelir. Tam da bu yüzden tüm elektrik şirketleri faturası 77 TL ve üzerinde olan tüketicileri avantajlı tarifelerden yararlanmaya çağırmaktadır.

İndirimli elektrik şirketlerinin birim fiyatları

Serbest tüketici limiti üzerindeyseniz ekonomi yapmaya hemen başlamak için tedarikçinizi değiştirebilirsiniz.

Piyasada yaşanan değişimle, alternatif elektrik şirketleri de pazara katılmıştır. Alternatif şirketler, Türkiye'nin her yerinden serbest tüketicilere indirimli elektrik satışı yapabilir. İndirimli elektrik şirketleri kavramı, bu şirketlerin görevli şirketlerin uyguladığı EPDK fiyatları üzerinden indirim yapmalarıyla ortaya çıkmıştır. Bu şirketler, elektrik birim enerji bedelini ucuzlatarak tüketicilerin dikkatini çekmiştir.

İndirimli ve görevli elektrik şirketinin farkı nedir ?

İndirimli elektrik almak ile görevli elektrik şirketinden almak arasındaki tek fark birim enerji fiyatıdır. İki şirket de elektriği aynı dağıtım şirketini kullanarak kullanım yerine ulaştırır. Elektrik şirketinizi değiştirdiğinizde dağıtım şirketiniz değişmez; yani elektrik hattınız ya da sayacınız değişmez. Arıza ya da kesinti durumunda, her zaman bölgenizde görevli dağıtım şirketi yetkilileri müdahalede bulunur.

Hangi Elektrik Tedarikçisi Hangi Fiyatı Uygular ?
Elektrik Şirketi Serbest Olmayan Tüketiciler Serbest Tüketiciler
Görevli EPSAŞ Ulusal (EPDK) birim fiyat İndirimli birim fiyat
İndirimli Tedarikçi Satış yapamaz

İndirimli elektrik tekliflerini değerlendirirken işinizi kolaylaştıracak bilgiler burada.