İnternet paketi seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Güncelleme tarihi
min reading

İnternet bağlantısı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı konularda kafa karışıkılıkları yaşamamanız adına bu yazıyı hazırladık. İşte internet seçiminde dikkat etmeniz gereken değişkenler.

İnternet Limiti/Kotası nedir?

İnternet aboneliğiniz limitli ise limiti aştığınız durumda beklenmedik yükseklikte faturalar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun için tavsiyemiz limitsiz paketleri tercih etmenizdir.

Limitsiz internet çoğu kullanıcı tarafından Adil Kullanım Kotasıyla (akk) karıştırılır. Limitsiz internet aslında ne anlama gelir? İnternet pakediniz limitli/kotalı ise, ne kadar kullanım yaparsanız yapın, aylık ödediğiniz bedelde bir değişiklik olmadan (aksi belirtilmediği sürece) aynı ücreti ödersiniz.  Ancak internetiniz limitliyse; limitinizi doldurana kadar aylık ödeyeceğiniz sabit abonelik ücretini ödedikten sonra limit aşımında ekstra ücretler eklenmeye başlar.  Bu ekstra kullanımlar çoğu zaman yüksek fiyatlardadır ve sizin ay sonundaki faturanıza büyük meblağlar olarak yansır.  Tıpkı telefonda yoğun internet kullandığınızda, kullanım hakkınızı doldurduktan sonra fazladan kullandığınız internetin faturanızı çok yüksek oranda eklenmesine benzetebiliriz.  Bu durumda bizim tavsiyemiz, internet kullanımınıza (indirdiğiniz veri miktarına) hakim değilseniz limitsiz paketleri seçmenizdir.  Bu paketlerin fiyatları genelde uygun bir biçimde düzenlenmiştir ve sizi beklemediğiniz yüksek faturalar ödemekten uzak tutar. Bu sayede uzun vadede daha avantajlı bir kullanımınız olur.

Adil Kullanım Kotası (AKK) nedir?

Sürekli karşınıza çıkan ve şikayetlerin başlıca sebeplerinden biri olan; adil kullanım kotası nedir? Kullanımı nasıl etkiler? Neden böyle bir uygulama ortaya çıkıştır? Siz nasıl seviyede bir kotaya yönelmelisiniz?

Öncelikle; AKK tüketicileri rahatsız eden bir uygulama olsa da, amaç olarak tüketiciyi korumaya ve aynı ücreti ödeyen tüketicilere benzer hizmeti sürdürebilmeye yöneliktir. Yani sizinle aynı ücreti ödeyen, karşılığında daha fazla internet kullanıp (daha fazla veri indirip, daha fazla bant genişliği kullanıyorsa), sizin aldığınız hizmetin (sizin kullanabileceğiniz bant genişliğinin) niteliğinin düşmesine sebep oluyorsa burada bir müdahale olması normaldir. Maalesef Türkiye'de şu anki altyapı kalitesi ile her ücret ödeyen müşteriye belli seviyede bir hizmet sunabilmesi için böyle bir uygulama gereklidir. Size en uygun internet kotası nedir diye soracak olursanız, sorunun kısa cevabı, sık sık film/dizi izliyor veya indiriyorsanız kotanızın yüksek olması gerektiğidir.  Bu yüzden adil kullanım kotası olmayan internetleri, çok yüksek miktarda dosya indirimi yapmıyorsanız tavsiye etmiyoruz

İnternet Profesörü:

Adil Kullanım Kotası, size ayrılmış bant genişliğinin, fazla yüklenen kullanıcılar tarafından çalınmaması için uygulanan bir sistemdir.

İnternet Profesörü

İnternet Hızı hakkında bilgiler

İnternet hızım ne olmalıdır?  İnternet hızınız yine bir çok değişkene bağlı olup, size tavsiyemiz interneti ne için kullandığınıza göre değişecektir. Yüksek kalite videolar (diziler/filmler) (720p) sık sık izliyorsanız internet hızınızın yüksek olması takılmadan izlemeniz için gereklidir.  Aynı şekilde evinizde sık sık online oyunlar oynuyorsa bağlantı hızınızın yüksek olması takılmadan oynamak için yine önemli olacaktır.  Ancak "ben interneti sadece haberleri takip etmek için, sosyal medya hesaplarıma bakmak için kullanırım" diyorsanız düşük hız sunan paketler de ihtiyacınızı karşılayacaktır. İhtiyacınız olan internet hızını bulun.

Taahhüt nedir?

Çok daha uygun bir internet kampanyası bulduysanız ve kazancınız taahhüdünüzü yakmanız dan daha yüksek fayda sağlayacaksa taahhüdü yakmak mantıklı olabilir.

Internet sağlaycı firmalar size sundukları indirmli paketler karşılığında bellirli bir süre birlikte çalışma taahhütü ister. Bu süre genellikle 1 veya 2 yıl olarak düzenlenir. Eğer taahhüt bitiminden önce aldığınız hizmeti sonlandırmak isterseniz, sunulan tarife ile birlikte sağlanmış olan indirim ve hediyelerin ücretleri, kısacası tüm avantajlar internet sağlayıcısı firma tarafından geri istenir. Anlaşmış olduğunuz taahhüt tamamlanmadan önce taşınmaya karar verirseniz, bir çok firma aboneliğinizi yeni evinizde taşımanıza olanak sağlar. Bu konuda dikkat edilmesi gereken unsur ise aldığınız hizmetin yeni evnizde devam edebilmesi için gerekli altyapının bulunup bulunmadığıdır. Özellike Fiber internet gibi belirli bölgelerde sunulan hizmetlerde bu problem yaşanabilirken, ADSL gibi telefon altyapısı kullanan internet bağlantı türlerinde bu sıkıntı yaşanmayacaktır. İnternetinizi taşımakla ilgili sorularınız için yazımızı kullanın.

Telefon bağlantısı neden önemli?

Fiber internet gibi, bölgeden bölgeye değişiklik gösteren paketlerinizi taşıtmak istiyorsanız, o bölgede altyapı yeterliliği olup olmadığını kontrol ediniz.

İnternet bağlantınızın türüne ve seçtiğiniz internet paketine göre bazı firmalar, evinizde telefon bağlantısı olmasını zorunlu kılabilir. Özellikle telefon altyapısını kullanan ve ülkemizde en yaygın sabit internet bağlantısı türü olan ADSL tarifelerinde bir çok firma telefon bağlantısı bulunmasını istemektedir. Telefonu hiç kullanmasınız bile, sunulan altyapı karşılığında bu bağlantının varlığından dolayı bir bedel ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle farklı internet bağlantı türlerini dikkatle incelemenizi ve size en doğru bağlantı türünü ve tarifeyi seçmenizi öneririz.  Telefon hususunda da kullanım alışkanlığınıza en uygun tarifeyi seçmek, bu sayede beklenmedik fatura tutarlarından kurtulmanız anlamına gelir. Sabit hat hizmetlerinde de şirketler, "konuştuğun kadar öde" ile "1000 dakika bedava" benzeri kampanyalar sunabilmektedir. 

Adsl nedir, fiber nedir, hangi internet bağlantı türünü seçmeliyim ? kablonet nedir gibi sorularınız için ise yazımıza bakabilirsiniz.