İnternet paketi seçimi: Hangi hız ve kota size uygun?

İnternet kullanımı ve sunulan yeni teknolojiler ülkemizde yaygınlaştıkça, internet sahibi olurken araştırılacak ve dikkat edilecek konular da çeşitlendi ve önem kazandı. Bu kısa bilgi yazısını da hangi internet paketini seçmeliyim sorusunda size yol göstermek için hazırladık.

  • Hız - Mbps: 9 Mbps civarı bir bağlantı ile 480p video'ları takılamdan izleyebilirsiniz.
  • Kota - Gb: 20 Gb'lik bir kota ile 50 saat civarı video izleyebilirsiniz.
  • Adil Kullanım Kotası - Gb: Kotanızın sonuna ulaştıktan sonra bağlantı hızınız düşecektir. Bir sonraki ay tekrar aynı seviyede hızlı internet kullanmaya başlayabilirsiniz.

Megabit (Mbps) nedir ve bağlantımı nasıl etkiler?

Megabit ve mbps, internet aboneliğinde farklı tarifeleri seçerken göz önünde bulundururlan en önemli kriterlerde adil kullanım kotası ile birlikte başı çekiyor. Kullanıcılar çoğu zaman megabit, megabyte ve mbps arasında kafa karışıklığı yaşayıp bunları karşılaştırmakta ve uygun internet paketini seçmekte zorluk çekiyorlar. Peki bu terimler ne anlama geliyor ve hangi kullanıcılar için önemli?

Megabit, Megabyte ne demektir? ... Megabit: Megabit 1000 kilobit veya 1000000 bit’e tekabül eden bir bilgi transferi birimidir. Bit’ler iki durumda bulunabilen (0/1), durumları ve diğer bitlerle ilişkileriyle kullandığımız elektronik aletlerde duran bilgiyi (dizi, film, oyun, yazı, programlar) oluşturan ve tanımlayan en küçük veri birimidir. İnternette izlediğiniz diziler ya da gezdiğiniz siteleri, internet bağlantınız üzerinden sizin bilgisayarınıza ulaşan bit’ler sayesinde kullanırsınız.

Akamai'nın hazırladığı dünyada ülkerinde internet hızı sıralamasında, 2014 yılında Türkiye 5,5 Mbps ortalama bağlantı hızıyla 34. ülke olmuştur. Türkiye 2017 yılının ilk çeyreğinde ise 7,6 Mbps'lik hız ile 75. olmuştur. Bu hız ile bir önceki döneme (2016 4.çeyrek) göre %0,1'lik bir hız artışı olmuştur.

Ülkelerin Ortalama İnternet Hızları

Bana kaç Mbps internet gerekir?

Hane internet kullanımının büyük bir kısmı izlenen video’lar, diziler, filmler ve dinlenen şarkılardan oluşmaktadır. Videolar’ın kalitesine göre kullandıkları megabyte’lar (1 saat için) ortalama aşağıdaki gibidir;

Video kalitesi İndirilen veri
240p ~150MB
360p ~250MB
480p ~400MB
720p ~850MB
1080p ~1.3MB

Bu verilerle 480p bir dizi izlemek için gereken bağlantı hızını aşağıdaki şekilde hesaplayabiliriz:

(400/3600) x8 = 0.88 mbps ya da 880 kbps

Buradan hareketle 8+ mbps sağlayan bir internet bağlantısı sayesinde bu dizileri takılmadan izlemek mümkün. 

Burada bir noktaya dikkat etmek gerekmektedir. 8 mbps internet paketleri MAX 8 mbps sağlar, reel kullanım hızının bundan düşüktür.  Bu durumda 8mbps bir bağlantı için 5 mbps civarı bir bağlantı hızı beklemelisiniz.

Şarkılar ise ortalama 2,5-5 Megabayt arası değişmektedir.

8 Mbps'ye kadar bir bağlantıdan 5-6 Mbps ortalamalı bir bağlantı beklemelisiniz.

Bana kaç GB internet kotası gerekir?

İnternet kotaları Megabit değil megabyte/gigabyte üzerinden hesaplanır. Bu bağlamda; 20 gb (20000 megabyte)’lik bir paket 480p’lik 50 saatlik izleme sonucunda bitecektir. Diğer internet kullanımları da dikkate alındığında (mail, sosyal medya, haber siteleri gibi) 20 GB’lik bir kotanın 40-45 civarı izlemeden sonra biteceğini söyleyebiliriz. Kotalı internet paketlerinin artık geri planda kaldığı ve limitsiz paketlerin sıklıkla tercih edildiği bir gerçek. Yine de her internet kullanıcısını etkileyen Adil Kullanım Kotası, sınırsız internet paketlerine hız düşüklüğü olarak pratikte sınırlama getirmektedir. Kullanıcıların ihtiyaçlarına karar verirken bunu da göz önünde bulundurmaları önemlidir.

Hangi internet paketini seçmeliyim?

Sabit ücrete dikkat! Sabit hat ücretinin, paket fiyatına dahil edilip edilmediğine dikkat ediniz.

İnternet pakedinizi seçerken yukarıda bahsettiğimiz değişkenlere ek olarak dikkate almanız gereken bir diğer husus da, sıklıkla internet paketlerine dahil edilen sabit telefon hatlarıdır.  Sabit telefon hattına gerek olmadan da internet sahibi olabilseniz de bu opsiyon da dikkate alınması gereken bir seçenektir.  Bu paketler de önemli olan nokta sabit ücrettir. Sabit ücretin toplam fiyata dahil edilip edilmediğine mutlaka dikkat ediniz. Dahil olmadığı durumlarda paket fiyatınız 10-20 TL arası aratacak, bu yüzden 80 TL’lik bir paket için aylık 100 TL ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Güncelleme tarihi