Kesilen Doğal Gaz Nasıl Açtırılır ?

Güncelleme tarihi
min reading

Doğal Gaz Neden Kesilir ?

Evinize gelen doğal gaz hizmetinin kesilmesinin farklı nedenleri olabilir. İşte en sık karşılaşılan üç neden:

  • Yeni taşındıysanız, sizden önce evinizde oturan abone, muhtemelen gaz sözleşmesini sonlandırmıştır. Doğal gaz dağıtım şirketine başvurarak yeni bir sözleşmeyle aboneliği kendi üzerinize almazsanız doğal gaz kesilir.
  • Borcunuzu zamanında ödemezseniz dağıtım şirketi hizmeti ihbardan sonra durdurur.
  • Dağıtım şebekesinde yaşanan arıza ya da kesinti yüzünden kapatılabilir. Eğer komşularınızın da gazı kesikse muhtemel neden budur. Bu durumda, arızaya müdahale edilmesi ve gazın tekrar verilmesini beklemelisiniz.

Doğal Gaz Açtırma İşlemleri

 Yeni taşındığınız evde doğal gaz kullanım sözleşmesi yapmadınız.

Aboneliği üzerinize almak için sözleşme yapmak üzere bölgenizdeki dağıtım şirketinin müşteri merkezine başvurmalısınız. Doğal gaz açtırmak için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

  • Resmi kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı)
  • Kullanım yerinin abone ya da tesisat numarası
  • Tapu veya kira kontratı fotokopisi
  • Bazı durumlarda ikametgah belgesi de talep edebilir.

Aboneliği üzerine almak için, evdeki tüketim elemanlarına göre güvence bedeli ödemeniz gerekir. Doğal gaz abonelik ücreti güvence bedeline göre değişiklik gösterir.

 Borcunuzu zamanında yatırmadınız.

Faturanızı son ödeme tarihinden sonraki 15 iş günü içinde ödemezseniz, üç gün öncesinde ihbarname yollanarak sayaç vanası aparatlanır ve gaz kullanıma kapatılır. Gazı kendiniz açmanız durumunda usulsüz kullanım cezası ödersiniz. Abone tüm borcunu ödedikten sonra, dağıtım şirketini başvurduğunda iki iş günü içerisinde doğal gaz açılışı gerçekleştirilir. Borçtan dolayı yapılan gaz kesme işlemi için açma kapama ücretini de ödemeniz gerekir. Açma kapama bedeli bir sonraki faturanıza yansıtılır.

 Doğal gaz dağıtımında arıza oldu.

Dağıtım arızasından şüpheliyorsanız etrafınızdaki kullanıcıların durumunu öğrenebilirsiniz. Arıza bildirimi yapmak için ALO 187 hattını kullanarak dağıtım şirketine bildrimde bulunabilirsiniz. Doğal gaz acil hattı için, alan kodu çevirmeden 187'yi aramanız yeterlidir. Doğal gaz acil hattı, 7/24 kesintisiz olarak hasar, kesinti, gaz kaçağı gibi acil durumlar için hizmet vermektedir.