Doğal gaz abonelik ücreti 2016

Doğalgaz abonelik ücreti, güvence bedeline göre değişir. 2016 yılı için, güvence bedeli ya da depozito EPDK tarafından açıklanmıştır. Güvence bedeli tutarı, tüketim amacı (ısınma, su ısıtma, pişirme) ve tüketim elemanı (kombi, soba) sayısına göre belirlenir. Doğal gaz aboneliğini üzerine almak için, dağıtım şirketiyle kullanım sözleşmesi yapmak gerekir.

Taşınıyor musunuz? Doğal gaz sözleşmesi için gerekli belgeleri önceden hazırlarsanız işlemleriniz hızlanır. Güncel doğal gaz fiyatlarını öğrenerek faturanız hakkında fikir sahibi olun.

Doğalgaz güvence bedeli ne kadar ?

Doğal gaz dağıtım şirketi güvence bedelini mekanik sayaç kullanan tüketicinin borcunu ödememe riskine karşı olarak alır. Sözleşme sırasında bir defaya mahsus olarak alınır. Ön ödemeli sayaç kullananlardan güvence bedeli alınmaz. Aşağıdaki tabloda, 01.01.2016 itibariyle konut abonelerinin kullanım sözleşmesi için ödemesi gereken güvence bedelleri gösterilmiştir.

Konut aboneleri için doğal gaz güvence bedelleri 2016
Tüketim Elemanı Güvence bedeli Açıklama
479 TL Kombi /doğal gaz sobası, ocak ve sıcak su
386 TL Doğal gaz sobası ya da kombi başına
93 TL Yalnızca pişirme ve sıcak su (şofben)

Güvence bedeli taksitlendirme

Doğal gaz güvence bedeli, genellikle tek çekim ya da iki taksite bölünerek gaz faturasına yansıtılır. Taksitlendirme işleminin detayları için bölgenizde dağıtım şirketiyle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki doğal gaz aboneliğinin güvence bedelini geri alma

Taşınıyorsanız ve önceki evinizde kendi adınıza yaptığınız doğal gaz kullanım sözleşmesini iptal etmeniz gerekir. Abonelik iptali halinde, sözleşme sırasında ödediğiniz güvence bedelinin iadesini talep etmelisiniz. Güvence bedeli, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon oranına (TÜFE) göre güncellenirek abonelik iptalinden sonraki beş gün içinde geri ödenir.

Güvence bedeli iadesi nasıl alınır ?

Güvence bedeli iadesi dağıtım şirketinin uygulamasında göre PTT şubesinden ya da sözleşme sahibinin hesabına yapılır. Aynı doğal gaz dağıtım şirketinde yeni bir kullanım için, sözleşme yapacaksınız güvence bedelinin yeni hesabınıza aktarılmasını isteyebilirsiniz.

Bağlantı Ücreti ve Bağımsız Bölüm Sayısı Ücreti

Abone bağlantı bedeli, konut ve ısınma amaçlı gaz kullanan aboneler için, lisans verilme tarihinden başlamak üzere beş yıl süresince bağımsız bölüm sayısı (BBS) başına KDV hariç azami 425 TL olarak, mal ve hizmet üretim amaçlı gaz kullanan aboneler için ise, münferit bağlantı hattı çekilmesi kaydıyla, boru çapı, boru tipi, mesafe ve regülatör sayaç seti kapasitesine göre belirlenen ve Kurul tarafından onaylanan tarifeler uygulanır. Kurul onayına tabi tarifelere göre belirlenecek abone bağlantı bedeli, dağıtım şirketinin bağlantı için yapmış olduğu harcamaların maliyeti üzerine %10 (yüzde on) kar ilavesi ile bulunacak miktarı geçemez. Bağımsız bölümler, inşaası tamamlanmış, kullanılır durumda olan yapının ayrılmış bölümleridir. Bunlar; kat, daire, büro, mağaza, depo gibi bölümlerdir. Bağımsız bölümler aynı bina veya aynı parsel içerisinde farklı bloklarda da yer alabilir. Mesken olarak kaydedilen bağımsız bölümlerde mutfak, tuvalet, banyo gibi kısımlar bulunması gerekirken depo gibi bağımsız bölümlerde bunlar zorunluluk olarak gözetilmemektedir. Bağımsız bölüm sayısı ücreti ile ilgili daha detaylı bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

 

BBS Ücretinin Hesaplanması

 

DİKKAT!
Evinize ilk defa doğal gaz bağlatacaksanız, abonelik işlemleri sırasında doğal gaz bağlantı anlaşması yapmalı ve bağlantı ücretini de ödemelisiniz.