Mepaş / Meram Elektrik Fatura Ödeme

Güncelleme tarihi
min reading

Mepaş, Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir ve Niğde illerinde 1,7 milyon abonenin elektrik tedarikçisidir. Bu yazıda, Mepaş fatura ödeme noktaları, borç sorgulama ve diğer fatura işlemleri hakkında bilgilere yer verilmiştir.

FATURA ÖDE

Fatura Sorgulama

Mepaş elektrik fatura borcunu öğrenmek için gereken bilgi tesisat numarasıdır. Bu bilgiyi bir faturanın üst kısmında bulmak mümkündür.

  • İnternet sayfasında "Online İşlemler" menüsünde yer alan "Fatura Sorgulama" başlığını açın. Uygulamaya tesisat numaranız girererek dönemin fatura borcunu öğrenin.
  • Çağrı merkezini 444 8 186 numaralı hattan arayabilirsiniz. 6'yı tuşladıktan sonra tesisat numaranızı kodlamanız da istenir.

Fatura Ödeme Noktaları

Fatura ödemesini Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir ve Niğde ilçelerinde bulunan Mepaş işletmelerine giderek yapabilirsiniz. İşletmeye gitmeyi tercih etmiyorsanız aşağıdaki ödeme seçenekleri arasında size uygun olanı tercih edebilirsiniz:

 Nakit Ödeme

Anlaşmalı Banka Gişesi

Faturayı banka şubesinde gişeden ödemek istiyorsanız Mepaş ile anlaşmalı bankalar listesine bakmalısınız. Tüm bankalar gişeden nakit ödeme yolunu kabul etmeyebilir; tahsilat anlaşmalı bankalar listesini kontrol ederseniz zaman kaybetmezsiniz.

İnternet bankacılığı

Mepaş ile tahsilat anlaşması olan tüm bankaların internet şubesini kullanarak fatura ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme bankanın kendi internet sistemi üzerinden gerçekleşir sorun yaşanması durumunda bankanızla irtibata geçmeniz gereklidir.

PTT şubeleri

Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir ve Niğde illerindeki PTT şubelerinden nakit olarak fatura ödemesi yapılabilmektedir. PTT şubeleri Mepaş fatura ödemesinden ek ücret almamaktadır.

 Kredi Kartından Otomatik Ödeme

Bankanızın kredi kartı, Mepaş ile anlaşmalıysa otomatik ödeme talimatıyla fatura tarihlerini takip etme yükünden kurtulursunuz. Kredi kartından otomatik ödeme talimatı vermenin avantajlarından biri hesabınızda bakiye yetersiz olsa bile ödemenin yapılmasıdır. Böylece fatura tutarını, kredi kartının limiti dahilinde ve kart ödeme tarihinde yatırmış olursunuz. Kredi kartından otomatik ödeme hizmetinde alınacak komisyonlar banka tarafından belirlenir.

 Otomatik Ödeme Talimatı

Mepaş ile tahsilat anlaşması olan tüm bankalar hesaptan otomatik ödeme seçeneğini sunmaktadır. Bu ödeme tipini tercih ederseniz hesap bakiyenizin yeterli olduğua emin olmanızı öneririz.

Faturam Gelmiyor

Fatura farklı sebeplerden ötürü gelmemiş olabilir. Öncelikle sayaç okuma zaman aralığının uzamış olması mümkündür. Mepaş çözüm hattını arayarak fatura döneminin gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. Fatura kayıp ya da gelememişse :

  • Sayaç okunamamıyor ya da görevlinin erişemediği bir noktadaysa yerini değiştirmeniz talep edilebilir. Bu durumda yerel elektrik dağıtım şirketiyle irtibata geçmeniz gerekir.
  • Sayaç arızası varsa 444 8 186 numaralı çözüm hattını arayarak kayıt yaptırın ya da size en yakın Mepaş işletmesine dilekçe ile başvurun.
  • İnternet sitesinde "Online İşlemler" menüsünde yer alan müşteri talep formunu doldurarak fatura-ihbarname ulaşmaması kutusunu seçin.

Fatura İtirazı

Mepaş elektrik faturasının hatalı olduğunu düşünüyorsanız yönetmeliğe göre fatura tarihi itibarıyla 1 yıl boyunca itiraz hakkına sahipsiniz. İtiraz işlemlerini aşağıdaki gibi yapabilirsiniz:

  • İlçenizde bulunan Mepaş işletmesine giderek dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekir.
  • Mepaş internet sitesinde "Online İşlemler" menüsünde fatura itirazını seçerek karşınıza çıkan formu açıklayıcı ve detaylı bir biçimde doldurmanızı öneririz.

Eğer fatura borcunuz bir öncekinden %30 daha fazla değilse, tüm tutarı, itiraza rağmen son ödeme tarihinden önce yatırmanız gerekir. İtiraz tutarı önceki faturadan %30 daha fazlaysa önceki tutar kadar ödeme kabul edilir ve gecikme faizi işletilmez.

İtiraz Sonucu

İtiraz Sonucu Açıklama
Tüketici haklı bulunursa
  • Tüketiciden fazla olarak tahsil edilen kısım bir sonraki faturadan düşülür.
  • Tüketici talep ederse bedel üç iş günü içinden nakit olarak ödenir.
Tüketici haksız bulunursa
  • İtiraz bedeli eksik tahsil edilmişse kalan kısım da tüketiciden tahsil edilir.

Geciken Ödemeler

Gecikme Faizi

Mepaş fatura borcunun son ödeme tarihini geçirirseniz gecikme faizi günlük olarak uygulanır. Elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre son ödeme tarihinden 5 gün sonra kesme ihbarnamesi gönderilir.

Borçtan Elektrik Kesintisi

Kesme ihbarnamesi PTT ile abonenin kayıtlı adresine gönderilir. İhbarnamenin tebliğinden en az 5 iş günü sonra kullanım yerinin elektrik enerjisi kesilir. Telefonları sisteme kayıtlı olan tüketicilere SMS yoluyla bilgilendirme de yapılmaktadır. Elektrik kesilirse yeniden enerji verilmesi için tüketicinin gecikme zamıyla beraber tüm borcunu ödemesi gerekir. Ayrıca bu işlem için kesme-bağlama bedeli de tahsil edilir.

Meram bölgesinin dağıtım şirketi Medaş, elektrik açma işlemlerini saat 14.00 ile 19.00 arasında gerçekleştirilir. İmar alanında, en geç iki iş günü içinde enerji bağlanır.