Sepaş Enerji Fatura Ödeme

Sepaş Enerji, dört ilde görevli tedarikçisi olup bölgesinde ve Türkiye'de yaklaşık 1,5 milyon aboneye hizmet vermektedir. Sepaş Enerji fatura sorgulama, ödeme ve itirazı gibi konularda gerekli bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

FATURA ÖDE

Sepaş Fatura Ödeme Noktaları

Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya'da görevli elektrik satış şirketi olan Sepaş Enerj'nin faturalarını aşağıdaki kanallardan ödeyebilirsiniz.

Faturamatik

Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya illerinden yaygın olarak bulunan Sepaş Enerji yetkili ödeme noktarlarına giderek fatura borcunuzu nakit olarak yatırabilirsiniz. Faturamatik'te Sepaş Enerji yetkili noktası tabelasının bulunduğu kontrol etmeniz güvenli ve sorunsuz ödeme yapmak açısından önemlidir.

Anlaşmalı Banka

Sepaş Enerji ile anlaşmalı bankalar birçok farklı seçenek sunarak fatura ödeme işlemlerinizi hızladırmaktadır. Her anlaşmalı banka aynı ödeme kanallarını sunmayabilir. Ödemeyi yapmadan önce, anlaşmalı banka listesine göz atmak faydalı olacaktır. Aşağıdaki bankaların Sepaş Enerji için sundukları ödeme kanalları sıralanmıştır :

  • ATM'den ödeme
  • Otomatik ödeme talimatı 
  • İnternet bankacılığı

Banka işlemleri için faturada yazan tesisat numarasının bildirilmesi gerekmektedir.

Online işlemler merkezi

Sepaş Enerji, internet sitesinde yer alan online işlemler merkezinden faturanızı kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Fatura ödeme işlemi için, faturada bulunan işletme kodu, abone numarası bilgilerini ya da kimlik numarası bilginizi kullanabilirsiniz. Herhangi bir ek ücret ödemeniz gerekmez.

PTT şubeleri

İlçenizdeki bir PTT şubesine Sepaş Enerji faturasıyla giderek gişeden nakit ödeme yapabilirsiniz.

Fatura Sorgulama

Dönemin borç bilgisini öğrenmek gerekli abonelik bilgileri faturada ya da makbuzda bulunabilir.

  • 444 5 186 numaralı Sepaş Enerji çağrı merkezinden abone numarasıyla fatura sorgulama yapılabilir.
  • Sepaş Enerji internet sitesi müşteri hizmetleri menüsünde yer alan "Borç Sorgulama" uygulamasında abone numarası ve işletme kodu bilgilernini kullanarak öğrenmek mümkündür.

Fatura Gelmedi

Sayaç okuma zamanı geldiği halde faturanızın gelmediyse sebebi aşağıdaki durumlardan briyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Sorunlar Çözümler
Sayaca ulaşılamadığı için okuma yapılmaması Çağrı merkezine 444 5 186 numarasından telefon edip konu hakkında bilgi isteyebilirsiniz.
Sayaç arızası Sayacınız ölçüm yapmadığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeden tedarikçinizle iletişimi geçmelisiniz.
Düşük fatura tutarı Eğer o dönem belirli bi tutar altında tüketim yapılmışsa fatura düzenlenmeyebilir.

Fatura İtirazı

Sepaş Enerji faturası normalden fazla geldiyse, elektrik piyasası müşteri hizmetleri yönetmeliğine göre fatura kesim tarihinden itibaren 1 yıl boyunca itiraz edebilirsiniz. Fatura itirazını:

  • Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya'da bulunan Sepaş Enerji hizmet merkezlerinden birine giderek yapabilirsiniz.

Faturaya itiraz etmiş de olsanız son ödeme tarihini geçirmeden borcu ödemelisiniz. Gecikme zammı uygulanmaması için, bir önceki fatura borcu kadar ödeme kabul edilmektedir.

İtirazın Sonucu

  İtiraz Haklı İtiraz Haksız
Fatura tutarı ödendi Aradaki fark en geç üç iş günü içinde nakit olarak tek seferde iade edilmelidir. Tutar kısmen ödenmişse aradaki fark, fatura son ödeme tarihi itibariyle hesaplanan gecikme zammı ile tahsil edilir.
Fatura tutarı ödenmedi Fatura son ödeme tarihi itibariyle gecikme zammı uygulanan hatalı tüketim tutarı ile arasındaki farkın iadesi gerçekleştrililir. Kısmen haklı bulunursa, tahsil edilmesi gereken tutar bir sonraki faturaya yansıtılır. Fatura bedeli, son ödeme tarihinden ititbaren hesaplanan gecikme zammı ile tüketiciden tahsil edilir.

Elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre hazırlanmıştır.

Gecikme Faizi

Zamanında ödenmeyen fatura borcuna gecikme zammı uygulanır. Gecikme faizi o fatura dönemi için Sepaş Enerji tarafından belirlenmiştir ve günlük olarak işlenir.

Borçtan Elektrik Kesilmesi

Sepaş Enerji, zamanında borcunu ödemeyen müşteriye ikinci bir ödeme bildirimi hazırlar. Tüketici, ikinci bildirimde belirtilen sürede ödeme yapmazsa kesme ihbarı düzenlerek o kullanım yerinin enerjisi kesilir. Yeniden enerji verilmesi için, tüketicinin gecikme faiziyle beraber tüm borcunu ödemesi gerekmektedir.

Güncelleme tarihi