Yepaş / Yeşilırmak Elektrik Fatura Ödemesi Nasıl Yapılır ?

Yepaş görevli olduğu Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde 1,6 milyon müşteriye hizmet verir. Bu yazıda, Yepaş elektrik fatura ödemesi, borç sorgulama ve benzer işlemler konusunda bilgilere yer verilmiştir.

FATURA ÖDE

Yepaş Borç Sorgulama

Yepaş fatura borcunu öğrenmek için sözleşme hesap numarası gereklidir. Bu bilgiler eski bir faturanın üst kısmında bulunabilir.

  • Çağrı merkezini 444 55 33 numaralı hattan arayarak borcunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Yepaş internet sitesi açılış sayfasında yer alan "Online İşlemler" menüsüne tıklayın. "Fatura Sorgulama" başlığını seçin ve uygulamaya sözleşme hesap numarasını girin.

Fatura Ödeme

Fatura ödemesini Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop'un ilçelerinde bulunan Yepaş abone merkezleri ya da yetkili ödeme noktalarından yapabilirsiniz. Aşağıdaki ödeme seçeneklerinden size uygun olanı tercih edin:

 Nakit Ödeme

  • Banka şubesinden

Faturayı banka gişesinden ödemek istiyorsanız Yepaş ile anlaşması olan tüm bankalar bu hizmeti vermeyebilir. Faturanın alt kısmına ya da listeden doğrulamak gerekir.

  • PTT

PTT şubesine elektrik faturanızla giderek ek ücret vermeden nakit ödeme yapabilirsiniz.

  • N'Kolay

​Yetkili N'Kolay ödeme noktalarından Yepaş elektrik borcunu nakit olarak yatırabilirsiniz.

 İnternet Bankacılığı

Yepaş ile tahsilat anlaşmalı bankalar internet şubesinden ve telefon bankacılığıyla ödeme hizmeti sunabilir. İşlem sırasında sorun yaşamanız halinde bankayla iletişime geçmeniz gerekir.

 Hesaptan Otomatik Ödeme

Genellikle tüm anlaşmalı bankalar hesaptan otomatik ödeme seçeneğini sunmaktadır. Otomatik ödeme talimatı, fatura son ödeme tarihini kaçırmanızı önler; hesabınızda bakiye olduğundan emin olmanız yeterlidir.

Fatura Gelmedi

Okuma dönemi geçmesine rağmen Yepaş faturanız gelmediyse nedeni aşağıdakilerden birisi olabilir:

  • Enerji tüketim tutarının düşük olması

444 55 33 numaralı hattan Yepaş çağrı merkezine telefon ederek fatura borcunuzu öğrenebilirsiniz.

  • Sayacın okunamaması

​Sayacınız okuma görevlisinin ulaşamayacağı bir konumdaysa fatura düzenlenmemiş olabilir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız Yepaş çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

  • Sayaç arızası

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop'ta oturuyorsanız size en yakın Yepaş müşteri merkezine gidip dilekçe ile sayacın incelenmesi için başvurabilirsiniz.

Faturaya İtiraz

Yepaş elektrik faturasının hatalı olduğunu düşünüyorsanız yönetmeliğe göre fatura tarihi itibarıyla 1 yıl boyunca itiraz hakkına sahipsiniz. İtiraz işlemlerini aşağıdaki gibi yapabilirsiniz:

  • İlçenizde bulunan Yepaş şubesine giderek dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekir.
  • Yepaş nternet sitesinde "Online İşlemler" menüsünde fatura itirazını seçerek karşınıza çıkan formu açıklayıcı ve detaylı bir biçimde doldurmanızı öneririz.

Eğer faturanız bir öncekinden %30 oranında fazla değilse itiraz ettiğiniz borcu son ödeme tarihinden önce ödemelisiniz. İtiraz tutarı önceki faturadan %30 fazlaysa önceki fatura kadar tahsilat yapılır ve gecikme zammı uygulanmaz.

İtiraz Sonucu

Elektrik tüketici hizmetleri yönetmeliği uyarınca fatura itirazı başvuru tarihi esas alınarak 15 iş günü sonuçlandırılmalıdır.

Tüketici haklıysa: Tüketicinin fazla ödediği kısım bir sonraki fatura borcundan düşülür. Eğer talep edilirse üç iş günü içinde nakit olarak tedarikçi tarafından nakit olarak ödenmelidir.

Tüketici haksızsa: Sözkonusu borç tutarı eksik olarak yatırılmışsa kalan kısım da tahsil edilir. Tüketici itiraz ettiği borcu ödememişse gecikme faiziyle beraber ödemelidir.

Güncelleme tarihi