Yepaş / Yeşilırmak Elektrik

Yepaş, Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerini kapsayan Yeşilırmak bölgesinde görevli elektrik tedarikçisidir. Elektrik piyasasının rekabete açılması için yapılan değişikliklerle beraber Yepaş aynı zamanda Türkiye'deki tüm serbest tüketicilere indirimli elektrik satışı da yapmaktadır.

Konu Başlıkları:

Tarihçe

Yepaş 2013 yılında elektrik piyasasında alınan dağıtım-satış ayrı şirketlerde yürütülmesi kararıyla beraber faaliyete başlamıştır. Müşteri memnuniyetine önem vererek kaliteli, güvenilir ve uygun fiyatlı elektrik satış hizmeti vermeyi hedeflemektedir. Yepaş, Çalık Enerji Grubu çatısı altında hizmetlerini sürdürmektedir. Çalık Enerji grubunun faaliyetleri arasında elektrik üretimi, güç sistemleri, petrol vel doğal gaz projeleri yer almaktadır.

Sayılarla Yepaş

 • 1,6 milyon: Yeşilırmak bölgesi müşteri sayısı
 • 5: Görevli olduğu il sayısı

Yepaş Aboneliği için İşlemler

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinden birine taşınıyorsanız Yepaş ile elektrik satış sözleşmesi yapmanız gerekir. Bulunduğunuz ilçeye en yakın Yepaş abone merkezine giderek kendi adınıza abonelik sözleşe

Abonelik için Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı aslı
 • Mülkiyet belgesi (ev sahibiyse tapu, kiracıysa kontrat)
 • Zorunlu deprem sigorta poliçe fotokopisi (DASK)
 • Varsa kullanım yerine ait abone numarası (eski bir faturada yazar)

Yepaş Elektrik Abonelik Ücreti

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Abonelik İptali

Yepaş aboneliğini iptal etmek için, Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde bulunan abone merkezlerine nüfus cüzdanıyla beraber şahsen başvurmak gereklidir. Sonlandırma için sayaçtan son endeks okunmalıdır. Tahliye dilekçesinde bildirilen endekse göre son fatura düzenlenir. Tüketici, Yepaş'a son borcunu ödediğinde abonelik tahliyesi tamamlanmış olur.

Güvence Bedeli İadesi

Yepaş aboneliği iptal edilirken güvence bedelinin iadesi talep edilmelidir. Tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre, iade tutarı, aboneliğin sonlandırıldığı tarih esas alınarak TÜFE'ye (enflasyona) göre güncellenir.

Borç Sorgulama

Yepaş elektrik fatura borcunu sorgulamak için aşağıdaki hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

 Telefonla Yepaş elektrik çağrı merkezini 444 55 23 numarasından arayabilirsiniz.

 İnternetten elektrik borcunu öğrenmek için, internet sitesinde "Online İşlemler" menüsünde yer alan "Fatura Sorgulama" başlığını seçin. Sözleşme hesap numarası bilgisini girerek sorgulama yapın. Sözleşme hesap numarası eski bir faturanın üst bölümünde yazar.

Fatura Ödeme

Yepaş fatura ödemesi için aşağıdaki seçeneklerden size uygun olanı tercih edebilirsiniz:

İşlem Noktaları Açıklama
İlçe işletmeleri Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop'un ilçelerinde size en yakın Yepaş işletmesinde nakit ödeme yapın.
Anlaşmalı Bankalar Anlaşmalı bankalar, şubede gişeden, hesaptan otomatik talimatla ve internetten ödeme seçeneklerini sunmaktadır.
PTT Yakınızdaki PTT şubesinden bedel vermeden nakit ödeme yapın.
Yepaş fatura ödemesiyle ilgili daha fazla bilgi

Fatura Gelmedi

Fatura sayacın bulunduğu adrese bırakılır. Genellikle aylık olarak yapılan sayaç okumaların arasındaki sürenin daha uzun olması da mümkündür. Okuma zamanı geçmesine rağmen fatura gelmemişse:

 • 444 55 23 numaralı Yepaş elektrik çözüm merkezini arayın faturalandırma durumunuzu öğrenin.
 • Sayaç arızası olduğudan şüpheleniyorsanız.

Fatura İtirazı

Yepaş faturasında hata yapıldığı ya da sayacın tüketiminizi hatalı ölçtüğünü düşünüyorsanız itiraz için:

 • Faturalandırma hatası varsa. Yepaş abone merkezlerinden birine başvurabilir. 444 55 33 numaralı çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz. 
 • Sayacın doğru ölçüm yapmadığından şüpheleniliyorsanız inceleme talep edebilirsiniz.

BİLİYOR MUSUNUZ?

Fatura kesim tarihi itibariyle bir sene boyunca tüketicinin itiraz hakkı bulunur.

Elektrik Arıza: Yeşilırmak Dağıtım

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım, Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde dağıtım altyapısından sorumlu şirkettir. Belirtilen illerde ALO 186 hattı aşağıdaki hizmetleri vermektedir:

 • Arıza bildirimi
 • Kaçak kullanım ihbarı
 • Sokak ve cadde aydınlatmalarındaki sorunları
 • Programlı kesintilerin tahmini süresini öğrenme

Arayan kişiyi oturduğu ilin elektrik dağıtım şirketine otomatik yönlendiren ALO 186 ücretli bir hat olup ücret telefon operatörlerine göre değişmektedir.

Telefon ve İletişim Bilgileri

Yepaş Müşteri Hizmetleri

Bilgi almak, satış ve kampanyaları öğrenmek için aşağıdaki numarayı kullanabilirsiniz.

Telefon: 444 55 23

Daha fazla Yepaş iletişim bilgisi

Güncelleme tarihi