Doğal gaz aboneliği üzerine alma ve güvence bedeli

Güncelleme tarihi
min reading

Taşınıyorsanız doğal gaz abonelik işlemleri için gerekli tüm evrak ve bilgiler bu sayfada.

Başvuruyu kim yapmalı ?

Dağıtım şirketine doğal gaz kullanımını yapacak kişi bizzat başvurmalıdır. Kişinin kendisi yerine; ancak noter onaylı vekili işlem yapabilir. Ev sahibi veya kiracı farkı olmadan sözleşmenin kullanıcı adına olması zorunludur.

Taşındığınız yerde daha önce doğal gaz kullanılmamışsa, önce ilk bağlantı anlaşması yapmalısınız.

Online doğal gaz aboneliği

Bazı doğal gaz dağıtım şirketleri abonelik işlemlerini hızlandırmak için, online başvuru ya da randevu hizmeti verir. Bu hizmetten yararlanarak işlerinizi kolayca halledebilirsiniz. Müşteri merkezine gitmeden önce, bölgenizdeki şirketin böyle bir hizmeti olup olmadığını kontrol edin.

Ön ödemeli (kartlı) doğal gaz aboneliği

Doğal gaz sayacınız kartlıysa, güvence bedeli (abonelik ücreti) ödemeniz gerekmez. Kullanıma başlamak için, abone merkezinden ya da yetkili dolum noktalarından kartınıza kontör yükleyin.

Abonelik devri için hangi evraklar gerekli ?

Aboneliğin nakli için, ilinizdeki doğal gaz dağıtım şirketinin müşteri hizmetleri merkezine aşağıdaki belgelerle giderek sözleşme yapın:

  • Nüfus cüzdanı
  • Tapu veya kira kontratının fotokopisi
  • Varsa binaya ait tesisat numarası (eski bir fatura)

İş yeri aboneliği için yukarıdaki belgelere ek olarak

  • Kaşe
  • Vergi Levhası fotokopisi veya vergi levhası internet çıktısı
  • Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinin ilgili sayfasının fotokopisi
  • İmza sirküleri ve yetki belgesi fotokopisi

2019 yılı güvence bedeli (depozito) ne kadar ?

Eğer sayacınız mekanikse (faturalı) abonelik sırasında güvence bedeli ödemeniz gerekir. Güvence bedeli dağıtım şirketine olan borcunuz ödememeniz ihtimaline karşı alınan bir depozitodur. Doğal gaz tüketim elemanlarına göre hesaplanan güvence bedelini Türkiye'deki tüm dağıtım şirketleri aynı tutarda uygular. Aboneliğinizi iptal ettirdiğinizde bu bedeli iade edilir. Aşağıdaki tabloda 2021 yılı doğal gaz güvence bedellerini bulabilirsiniz.

Doğal Gaz Güvence Bedelleri 2021
Güvence bedeli Ödenecek Tutar
Kombi 563,9 TL
Merkezi Sistem (Bağımsız Bölüm Başına) 503 TL
Soba (adet başına) 503 TL
Ocak 29,8 TL
Şofben (Sıcak su) 60,8 TL
Damga Vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Masrafı Şirket belirler

Güvence bedeli taksitlendirme

Doğal gaz dağıtım şirketi, ödeme kolaylığı için abonelik ücretini taksitlendirerek faturaya yansıtılabilir. Abonelik bedeli ödeme seçenekleri ve taksit uygulaması hakkında detaylı bilgi için dağıtım şirketinize danışın.

Faturayı kendi üzerine almamanın cezası nedir ?

Başkası adına gelen faturaları ödeyerek tüketim yaptığınız tespit edilirse doğal gazınız kesilir ve yeniden açtırmak için usulsüz kullanım cezası ödemeniz gerekir. 24 Aralık 2014 tarihinde son hali yayınlanan doğal gaz piyasası dağıtım ve müşteri hizmetleri yönetmeliğine göre, yeni bir eve taşındığınızda, kiracı da olsanız aboneliği kendi üzerinize almanız zorunludur.

Usulsüz kullanımdan kesilen gaz nasıl açtırılır ?

Kendi adınıza doğal gaz sözleşmesi yaparsanız, iki gün içinde yeniden doğal gaz verilir. Sayaç açma kapama bedelinin üç katı oranında ceza uygulanır.

2021 yılı itibariyle sayaç açma kapama bedeli 26,5 TL + KDV’dir.