Elektrik Faturasında Yıllık Tüketim Miktarı

Güncelleme tarihi
min reading

Elektrik faturasında yıllık tüketim miktarı nedir?

Elektrik faturanızdaki yıllık tüketim değeri, faturanızın son okuma tarihinden önceki 12 aylık tüketiminizin toplamıdır. Bu değer kilovat saat (kWH) cinsinden ifade edilir. Elektrik faturasındaki bu bilgi son 12 ayda ne kadar elektrik enerjisi harcadığınızı görmenize yarar.

Yıllık tüketim miktarı neden önemlidir?

Türkiye'de elektrik piyasası EPDK (Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu) tarafından düzenlenir ve buna göre belirli bir tüketim limitinin üzerindeki elektrik kullanıcıları perakende satış şirketlerini değiştirebilme hakkı elde eder. Serbest Tüketici Limiti olarak adlandırılan bu limit her yıl kademeli olarak düşürülmekte ve piyasanın ilerleyen yıllarda tamamen serbestleşeceği öngörülmektedir. 

Serbest Tüketici Limiti 2021 yılı itibariyle yıllık 1400 kWh olarak belirlenmiştir. Türkiye'de bu limiti karşılayan 21,5 milyon elektrik abonesi Serbest Tüketici statüsü ile Tedarikçi şirketlerini değiştirebilme ve indirimli elektrik alma şansına sahiptir.

Serbest Tüketici kavramı ve Serbest Tüketici Limiti ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için buraya bakabilirsiniz.

Serbest Tüketici olabilmeniz ve indirimli elektrik alabilmeniz için tüketim miktarınızın limiti geçmesi gerekmektedir. Bu yüzden faturanızdaki yıllık tüketim hanesini kontrol etmeniz gerekir.  Eğer yıllık tüketiminiz 1400 kWh üzerindeyse Serbest Tüketici olabilir ve tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. 

Tedarikçinizi değiştirdiğiniz takdirde Serbest Tüketici olmaya devam edebilmek için limitteki tüketim miktarını sürekli olarak karşılıyor olmanız gerekir. Bu sebeple daha sonraki süreçte de yıllık tüketim hanenizi her ay kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Yıllık elektrik tüketimi faturada üzerinde nerede bulunur?

Yıllık tüketim miktarı faturalarda yer alır. Ancak tüketiciler faturalarda bulunan bir çok değer arasında bu bilgiyi bulmakta güçlük çekebiliyorlar. Yıllık tüketiminiz sayacınızdan okunan bir değer olduğundan dolayı faturanızdaki sayaç ile bilgilerle beraber yer alacaktır. Birçok görevli tedarik şirketinin faturasında bu bilgiler genelde faturanın alt kısmında yer alır, fakat tedarik şirketine göre faturanın üst kısmında da bu değeri görebilirsiniz. Yıllık tüketiminizi fatura üzerinde bulabilmek için faturanızı detaylı incelemek ve sayaç ile ilgil bilgileri aramak bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Aşağıda farklı perakende satış şirketlerine ait faturalarda yıllık tüketim miktarını görebileceğiniz örnekleri derledik.

yillik-tuketim

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi üç faturada yıllık tüketim miktarı faturanın sonunda bulunurken, en sağdaki faturada üstte yer almaktadır.