Serbest tüketici kimdir?

Güncelleme tarihi
min reading

İndirimli elektriğin avantajlı dünyasından yararlanmaya hak kazanan, tüketici grubu olan serbest tüketicileri bu yazımızda tanıtacağız.

Serbest tüketici kimdir?

Serbest tüketiciler, istedikleri elektrik şirketinden hizmet alma hakkına sahip müşteri grubudur. Bu hak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından düzenlenen yönetmelik ile meşrulaştırılmıştır. Bir örnekle anlatmak gerekirse, günümüzde hepimiz istediğimiz internet şirketinden hizmet alma hakkına sahibiz. Herhangi bir düzenleme ya da kullanım limiti olmaksızın, kullanımımıza ve isteklerimize uygun internet şirketine gidip, istediğimiz tarifelerle hizmet alabiliriz. Ancak elektrik piyasasında, bu hak yalnızca serbest tüketicilere verilmiştir. Serbest tüketiciler, hiçbir sınır olmaksızın, istedikleri elektrik şirketi ile anlaşıp, ucuz / indirimli elektrik kullanabilirler. Peki kimdir bu serbest tüketiciler?

Aşağıda listelenen özellikleri sağlıyorsanız, siz bir serbest tüketicisiniz.

  • EPDK'nin belirlediği sınır doğrultusunda, yılda 2000 kilowatt saatinden üzerinde elektrik kullanan her tüketici (mesken ya da kurumsal) serbest tüketici statüsündedir.
  • Yılda 2000 kw saat ise, ayda ortalama 77 TL'lik elektrik faturasına karşılık gelmektedir.

Kasım 2018 itibariyle, Türkiye 13 milyondan fazla serbest tüketici vardır.

Serbest tüketicinin faydalanabileceği avantajlar nelerdir?

Şu an ülkemizde 8 milyonu aşkın serbest tüketici olmasına karşın, bir çoğu bu durumdan habersizdir ve bu avantajlı dünyaya adım atmamış durumdadır. Aşağıda serbest tüketicilerin faydalanabileceği avantajları listeledik:

  • Serbest tüketiciler, çalışmak istedikleri elektrik şirketini seçebilirler.
  • Ayda ortalama %10'lara varan indirimlerden yararlanabilirler.
  • Müşteri hizmetlerinden memnun olmadıkları şirketi değiştirip, daha iyi ve daha hızlı hizmet alabilirler.
  • Elektrik şirketi / tedarikçi değiştirseler bile, aynı kalitede elektrik alma hakkına sahipler.