You are here

Serbest tüketici kimdir?İNDİRİMLİ ELEKTRİK
BAŞVURU ve BİLGİ FORMU

İndirimli elektriğin avantajlı dünyasından yararlanmaya hak kazanan, tüketici grubu olan serbest tüketicileri bu yazımızda tanıtacağız.

ELEKTRİK FATURANIZ YÜKSEK Mİ GELİYOR ? Elektrik faturanız yüksek geliyorsa 0 850 390 28 39 numaralı çağrı merkezimizi arayın, indirimli elektrik fırsatından yararlanın. (Pazartesi'den Cuma'ya 09.00-19.00)

Serbest tüketici kimdir?

Serbest tüketiciler, istedikleri elektrik şirketinden hizmet alma hakkına sahip müşteri grubudur. Bu hak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından düzenlenen yönetmelik ile meşrulaştırılmıştır. Bir örnekle anlatmak gerekirse, günümüzde hepimiz istediğimiz internet şirketinden hizmet alma hakkına sahibiz. Herhangi bir düzenleme ya da kullanım limiti olmaksızın, kullanımımıza ve isteklerimize uygun internet şirketine gidip, istediğimiz tarifelerle hizmet alabiliriz. Ancak elektrik piyasasında, bu hak yalnızca serbest tüketicilere verilmiştir. Serbest tüketiciler, hiçbir sınır olmaksızın, istedikleri elektrik şirketi ile anlaşıp, ucuz / indirimli elektrik kullanabilirler. Peki kimdir bu serbest tüketiciler?

Aşağıda listelenen özellikleri sağlıyorsanız, siz bir serbest tüketicisiniz.

  • EPDK'nin belirlediği sınır doğrultusunda, yılda 2400 kilowatt saatinden üzerinde elektrik kullanan her tüketici (mesken ya da kurumsal) serbest tüketici statüsündedir.
  • Yılda 2400 kw saat ise, ayda ortalama 82 TL'lik elektrik faturasına karşılık gelmektedir.

Kasım 2017 itibariyle, Türkiye 8 milyondan fazla serbest tüketici vardır.

Serbest tüketicinin faydalanabileceği avantajlar nelerdir?

Şu an ülkemizde 8 milyonu aşkın serbest tüketici olmasına karşın, bir çoğu bu durumdan habersizdir ve bu avantajlı dünyaya adım atmamış durumdadır. Aşağıda serbest tüketicilerin faydalanabileceği avantajları listeledik:

  • Serbest tüketiciler, çalışmak istedikleri elektrik şirketini seçebilirler.
  • Ayda ortalama %10'lara varan indirimlerden yararlanabilirler.
  • Müşteri hizmetlerinden memnun olmadıkları şirketi değiştirip, daha iyi ve daha hızlı hizmet alabilirler.
  • Elektrik şirketi / tedarikçi değiştirseler bile, aynı kalitede elektrik alma hakkına sahipler.

 

Serbest tüketicilerin avantajlardan yararlanması için ne yapması gerekiyor?

Serbest tüketiciyseniz ya da olup olmadığınızı öğrenmek için yapmanız gereken çok basit! Elinize son aylara ait bir elektrik faturanızı alın ve 0 850 390 28 39 numarasından bizi arayın. Çağrı merkezindeki elektrik uzmanlarımız, sizin indirimli elektrik alma hakkına sahip olup olmadığınızı kesinleştirip, size en uygun tarifeyi sunacaklardır. Bundan sonra tek yapmanız gereken sözleşmenizi imzalamak ve indirimli elektriğin keyfine bakmaktır.