Elektrik aboneliği sonlandırma işlemleri

Güncelleme tarihi
min reading

Elektrik piyasasında sözleşme sonlandırma işlemleriyle ilgili düzenlemeler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılamaktadır. Bu yazıda, 8 Mayıs 2014 tarihinde yayınlanan elektrik piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre, elektrik aboneliği sonlandırmayla ilgili esasları bulabilirsiniz.

Sözleşmenin Süresi

Geçici süreyle yapılan sözleşmeler hariç, elektrik satış sözleşmelerinin süre sınırı yoktur.

Elektrik Ne Zaman Kesilir ?

Müşteri elektrik satış sözleşmesini sona erdirmek istediğinde perakende satış şirketine yazılı olarak başvurur. Bu başvuruda yer alacak abonelik sona erdirme tarihi; başvurunun şirkete ulaşacağı tarihten en az 7 gün sonraya olması gerekir. Başka bir deyişle, aboneliği sona erdirmek istediğiniz tarihten en az bir hafta önce elektrik satış şirketine başvurmalısınız.

Başvuru yapıldıktan sonra, perakende satış şirketi dağıtım şirketini bilgilendirir. Dağıtım şirketi, ilgili kullanım yerindeki sayaç değerlerini okur ve sözleşmenin sona erdirilmesini talep ettiğiniz tarihte, o kullanım yerindeki elektriği keser. Başvurunuzda ileri tarih belirtmediyseniz en geç üç iş günü içinde enerji kesilir. Tahliye (abonelik sonlandırma) talep edilen tarihten sonraki tüketimler abonenin faturasına yansıtılmaz.

UNUTMAYIN!

Sözleşme sonlandırma başvurusu yaptıktan sonra eğer varsa bankanızdaki otomatik ödeme talimatını iptal ettirin.

Ücreti

Elektrik sözleşmesini sonlandırma ücreti yoktur. Bu işlem tüm elektrik tedarikçilerinde ücretsizdir. Sözleşmenin sonlanması için son borcunuzu ödemeniz yeterlidir. Son tüketim tutarının size iade edilecek güvence bedeli üzerinden düşülmesi mümkündür.

Güvence Bedeli İadesi

Tüketici, sözleşme başvurusunda ödediği güvence bedelinin iadesini aşağıdaki durumlarda isteyebilir. Güvence bedelinin iadesini talep ederken dikkat edilmesi gereken nokta aboneliğe ait tüm borçların kapatılmasıdır. Sözleşme iptalinden önceki son tüketim tutarı güvence bedelinden düşülebilir.

  • Eğer perakende satış sözleşmesi sonlandırılır ya da iptal edilir ya da ön ödemeli sayaç kullanılmaya başlanırsa güvence bedeli iade edilir.
  • Güvence bedeli nakit olarak ödenmişse tedarik şirketi tarafından tüketici fiyatları endeksine (TÜFE) göre güncellenir.
  • Elektrik Piyasası Yönetmeliği'ne göre güvence bedeli, tüketicinin tüm borçların ödemesi ve güvence bedelinin adesini talep etmesinden sonra en geç beş iş günü içerisinde iade edilmelidir.