dask-kasko-trafik

Doğal gaz aboneliğini sonlandırma işlemleri

Eski adresindeki doğal gaz aboneliğini iptal ettirmek ;yani kullanım sözleşmesini sonlandırmak için bölgenizdeki doğal gaz dağıtım şirketine başvurmalısınız. Bu işleme abonelik tahliyesi ismi de verilmektedir. Başvuru üzerine, dağıtım şirketi sayaçtaki son tüketimi tespit eder ve sayacı mühürler ;ayrıca abonenin hesabını da tasfiye eder. Sonlandırma başvurusu, faturada ismi geçen kişi tarafından şahsen yapılmalıdır. Aksi halde, noter onaylı vekaletname istenmektedir. Sözleşmenin iptali ücretsiz bir hizmettir; abonenin yalnızca son tüketim borcunu ödemesi gerekir.

Abonelik nasıl sonlandırılır?

Doğal gaz sözleşmesini aşağıdaki yollardan sonlandırabilirsiniz :

  • Dağıtım şirketinin müşteri merkezine giderek
  • İnternetteki iptal formunu doldurarak (yalnızca konut aboneleri için)

BİLGİ: Konut aboneleri sözleşmelerini sonlandırmak için resmi kimlik belgeleri ve tesisat numaralarıyla dağıtım şirketine başvurmalıdır. Bunlara ek olarak, en son gelen faturanın elinizde bulunması faydalıdır.

Gaz ne zaman kesilir ?

Dağıtım şirketine sözleşme sonlandırma başvurusu yapıldıktan sonra, yaklaşık 5 iş günü içerisinde abonenin sayacı mühürlenir.

Güvence bedeli ne zaman iade edilir ?

Doğal gaz piyasası dağıtım ve müşteri hizmetleri yönetmeliğine göre, müşteri sözleşmesi sonlandıktan sonra en geç 5 gün içinde güvence bedeli iade edilmelidir. Ödeme, müşterinin tercih ettiği şekilde dağıtım şirketi tarafından gerçekleştirilir. Aboneye iade tutarı enflasyona (TÜFE) göre güncellenir. Müşterinin kalan borcu vrsa güvence bedelinden düşülebilir. Evden sözleşmenizi sonlandırmadan çıkmanız halinde, eve sizden sonra yerleşen kişi için yeni abonelik sözleşmesi yapılacaktır. Böyle bir durumda, borcunuzun sizden sonraki abonenin üstüne kalması mümkün değildir. Mekanik sayacınızı değiştirip ön ödemeli (kartlı) sayaca geçmek isterseniz güvence bedeli iade edilir.

UNUTMAYIN

Sözleşme sonlandırma başvurusunu yaptıktan hemen sonra, varsa bankanızdaki otomatik ödeme talimatını iptal ettirmelisiniz.

Güncelleme tarihi