Doğalgaz abonelik işlemleri

Güncelleme tarihi
min reading

Kiracı olarak önceden abonelik yapılmış bir eve taşındıysanız

Sizden daha önce oturan kişi, doğalgaz aboneliğini sonlandırmışsa dağıtım şirketi sayacı kapamıştır. Doğalgazı açtırmak için, dağıtım şirketiyle yeni bir kullanım sözleşmesi yapmalı, başvuru bedellerini ödedikten sonra, sayacın bir yetkili tarafından açılması için randevu almalısınız.

Dağıtım şirketine doğal gazı kullanacak kişi başvurmalıdır. Ev sahibi ya da kiracı farkı olmadan sözleşme kullanıcı adına yaptırılmalıdır.

Doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar

Tüm yeni abonelik başvurularını, bölgenizde görevli doğalgaz dağıtım şirketinin müşteri merkezine giderek aşağıdaki belgelerle yapabilirsiniz:

Gerekli Belgeler

  • TC Kimlik Numaralı resmi bir kimlik*
  • Sözleşme yapılacak yerin tesisat numarası
  • Tapu veya kira kontratı fotokopisi (kira kontratında ev sahibinin T.C. Kimlik Numarası yer almalıdır.)

NOT: Başvurunun üçüncü bir şahıs adına yapılmak istenmesi durumunda, noter onaylı vekaletname fotokopisi gerekmektedir.

Dikkat!

Yeni evinizdeki sayacı kendi adınıza alabilmek için, aynı dağıtım şirketinde yapılmış başka bir aboneliğiniz varsa o sözleşmeyi sonlandırmalısınız.

Doğalgaz güvence bedeli

Doğalgaz güvence bedeli, kullanım yerindeki tüketim elemanlarının türü ve sayısına göre değişir. Güvence bedeli, mekanik sayaç kullanan abonelerden dağıtım şirketinin alacaklarını garanti altına almak için alınır. Ön ödemeli sayaç kullanan abonelerden güvence bedeli alınmaz. Güvence bedelleri ve hesaplamalarına ilişkin usul ve esaslar, her yıl EPDK tarafından belirlenir. Aşağıdaki tabloda, doğal gaz tüketim elemanlarına göre, 2021 yılı güvence bedelleri bulunabilir.

Doğal gaz tüketim elemanlarına göre güvence bedelleri 2021
Güvence bedeli Ödenecek Tutar
Kombi 563,9 TL
Merkezi Sistem (Bağımsız Bölüm Başına) 503 TL
Soba (adet başına) 503 TL
Ocak 29,8 TL
Şofben (Sıcak su) 60,8 TL
Damga Vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Masrafı Şirket belirler

Önceki aboneliğin güvence bedelinin iadesi nasıl alınır ?

Doğalgaz abonelik iptali başvurusunda güvence bedelinin iadesi de talep edilebilir. Bu durumda, varsa tüketicinin kalan fatura borcu tahsil edilir. Güvence bedeli, Tüketici Fiyatları Genel Endeksi'ne (TÜFE) göre güncellenerek iade edillir. Talep tarihinden itibaren beş iş günü içerisinde iade gerçekleştirilir.

Sayaç açma kapama bedeli ne kadar ?

Doğalgaz sayaç açma kapama bedeli, EPDK tarafından ulusal düzeyde belirlenir ve Türkiye'deki tüm dağıtım şirketleri tarafından aynı tutarda uygulanır. 2021 yılı için sayaç açma kapama bedeli 26,5 TL + KDVolarak açıklanmıştır.

Doğalgaz ne zaman açılır ?

Gaz açılışının yapılması için, doğalgaz kulllanım sözleşmesini yaptıktan sonra, dağıtım şirketinden bir yetkili kulllanım yerine gelir. Doğalgazı açtırmak isteyen kişi, verilen tarihte randevu yerinde hazır bulunmalıdır. Yetkili ekiplerin yoğunluğuna göre randevu tarihi gecikebilir.

UYARI: Tüketici kullanım sözleşmesi yapmış olsa bile, yetkili kişi resmi gaz açılışı yapmamışsa usulsüz kullanım sayılır ceza uygulanır.