Aras Elektrik Fatura Borç Sorgulama ve Ödeme Noktaları

Aras Elektrik, Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt ve Iğdır'ın ilçelerinde görevli elektrik satış şirketidir. Bu yazıda, Aras Elektrik fatura ödemesi, borç sorgulama ve diğer fatura işlemleri hakkında bilgiler yer alır.

FATURA ÖDE

Borç Sorgulama

Aras elektrik fatura borcunu öğrenmek için işletme numarası ve abone numarası gereklidir. Bu bilgiler eski bir faturanın üst kısmında bulunabilir.

  • Aras Elektrik çağrı merkezini 0 850 200 20 20 numaralı hattan arayarak borcunuzu öğrenebilirsiniz.
  • İnternet sitesinden açılış sayfasında yer alan "Borç Sorgulama" başlığına tıklayın. Karşınıza çıkan uygulamaya gerekli bilgileri girerek borç sorgulama işlemini tamamlayın.

Fatura Ödeme

Fatura ödemesini Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt ve Iğdır ilçelerinde bulunan Aras müşteri hizmet merkezlerinden yapabilirsiniz ya da aşağıdaki ödeme yollarından size uygun olanı tercih edebilirsiniz:

 Nakit Ödeme

Banka şubesinden

Faturayı banka gişesinden ödemek istiyorsanız, Aras Elektrik ile anlaşmalı bankaları öğrenmelisiniz. Anlaşması olan tüm bankalar gişeden nakit ödeme yolunu kabul etmeyebilir.

İnternet bankacılığı

Aras Elektrik ile anlaşması olan bankaların internet şubesinden fatura ödeme hizmeti oabilir. Ödeme bankanın kendi internet sistemi üzerinden gerçekleşir sorun yaşanması durumunda bankanızla irtibata geçmeniz gereklidir.

 Otomatik Ödeme Talimatı

Genellikle tüm anlaşmalı bankalar hesaptan otomatik ödeme seçeneğini sunmaktadır. Otomatik ödeme talimatı faturayı her zaman zamanında ödemenizi sağlar. Hesabınızda bakiye olduğundan emin olmanız yeterlidir.

Gecikme faizi nasıl hesaplanır ?

Aras Elektrik faturasının son ödeme tarihini geçirdiğinizde günlük olarak gecikme zammı işlenir. Faizin oranı fatura dönemine göre değişir. Bu ihbarda verilen sürede ödeme yapılmazsa, beş iş günü içinde kullanım yerinin enerjisi kesilir. İkinci ödeme bildirimini alır almaz borcunuzu yatırırsanız elektrik kesintisinden günlük yaşamınızın olumsuz etkilenmez. Borçtan dolayı kesilen elektriğin yeniden bağlanması için tüm borcun elektrik satış şirketine ödenmesi gerekir.

Fatura Gelmedi

Okuma dönemi geçmesine rağmen Aras Elektrik faturanız gelmediyse nedeni aşağıdakilerden birisi olabilir:

  • Enerji tüketim tutarının düşük olması

0 850 200 20 20 numaralı hattan Aras elektrik çağrı merkezine telefon ederek fatura borcunuzu öğrenebilirsiniz.

  • Sayacın okunamaması

​Sayacınız okuma görevlisinin ulaşamayacağı bir konumdaysa fatura düzenlenmemiş olabilir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız Aras Elektrik çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

  • Sayaç arızası

Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt ve Iğdır'da oturuyorsanız size en yakın Aras Elektrik müşteri merkezine gidip dilekçe ile sayacın incelenmesi için başvurabilirsiniz.

Faturaya İtiraz

Aras Elektrik faturasının hatalı olduğunu düşünüyorsanız yönetmeliğe göre fatura tarihi itibarıyla 1 yıl boyunca itiraz hakkına sahipsiniz. İtiraz işlemlerini aşağıdaki gibi yapabilirsiniz:

  • İlçenizde bulunan Aras Elektrik müşteri merkezine giderek dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekir.
  • Aras Elektrik internet sitesinde "Online İşlemler" menüsünde fatura itirazını seçerek karşınıza çıkan formu açıklayıcı ve detaylı bir biçimde doldurmanızı öneririz.

Eğer faturanız bir öncekinden %30 oranında fazla değilse itiraz ettiğiniz borcu son ödeme tarihinden önce ödemelisiniz. İtiraz tutarı önceki faturadan %30 fazlaysa önceki fatura kadar tahsilat yapılır ve gecikme zammı uygulanmaz.

İtiraz Sonucu

Elektrik tüketici hizmetleri yönetmeliği uyarınca fatura itirazı başvuru tarihi esas alınarak 15 iş günü sonuçlandırılmalıdır.

Tüketici haklıysa

Tüketicinin fazla ödediği kısım bir sonraki fatura borcundan düşülür. Eğer talep edilirse üç iş günü içinde nakit olarak tedrikçi tarafından nakit olarak ödenmelidir.

Tüketici haksızsa

İtiraz edil borç tutarı eksik olarak yatırılmışsa kalan kısım da tahsil edilir. Tüketici itiraz ettiği borcu ödememişse gecikme faiziyle beraber ödemelidir.

Güncelleme tarihi