Aras Elektrik

Güncelleme tarihi
min reading

Aras Elektrik, Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt, Iğdır illerinde görevli perakende elektrik tedarikçisidir. Elektrik piyasasında, 2013 yılında gerçekleşen dağıtım-satış ayrışması sonucu Aras Elektrik satış hizmetlerini yürütmek üzere kurulmuştur.

Şirket Bilgileri

Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt, Iğdır illerinden oluşan ve Aras Elektrik'in görevli olduğu alanın yüz ölçümü 71 bin metrekareye yakındır.

Sayılarla Aras Elektrik

706 bin: Mesken abonesi sayısı

2013: Aras Elektrik'in kuruluş yılı

52: Görevli satış şirketi olduğu ilçe sayısı

Abonelik İşlemleri

Aras Elektrik'in görevli olduğu illerden birine taşındığınızda şirketle kendi adınıza elektrik satış sözleşmesi yapmanız gerekir. Satış sözleşmesi daha önce elektrik bağlantısı yapılmış kullanım yerleri için yapılır. Bu işlem için aşağıdaki belgelerle Aras Elektrik ilçe işletmesine başvurabilirsiniz:

 • Mesken Aboneliği için Gerekli Belgeler:
 • Nüfus cüzdanı
 • Abone numarası (eski bir faturada yazar)
 • Başvuran kişi mülk sahibiyse tapu fotokopisi, kiracıysa kira kontratı
 • Belediye sınırları içindeki konutlar için, Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Poliçesi

Abonelik Ücreti

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Abonelik İptali

Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt ve Iğdır'da, Aras elektrik ile yapılan satış sözleşmesini sonlandırmak için aşağıdaki belgeler gereklidir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İptal başvuru dilekçesi

Başvuru sonrası, dağıtım şirketinden bir ekip kullanım yerine gelir ve sayaçtan okunan son endeksi alarak elektrik enerjisini keser.

Abonelik sonlandırma başvuru dilekçesinde aboneliği sonlandırmak istediğiniz tarihi mutlaka belirtmeniz gerekir. Tarih belirtmezseniz enerjiniz siz evden çıkmadan kesilebilir.

Güvence Bedeli İadesi

Aras elektrik sözleşmesi iptal başvurusu sırasında güvence bedelinin de iadesini talep edebilirsiniz. İade tutarı TÜFE oranı kullanak (enflasyona göre) gücelllenir. Yönetmeliğe göre, güvence bedeli iadesinin gerçekleşmesi için, Aras Elektrik'e olan tüm borçların ödenmesi yeterlidir.

Borç Sorgulama

Online Borç Sogulama :

Aras Elektrik borcunu öğrenmek için, internet sitesinde ana sayfada yer alan "Borç Sorgulama" uygulamasına işletme kodu ve abone numarasını girmek yeterlidir. İki bilgi de faturada yazar.

Çağrı merkezinden :

0 850 200 20 20 numaralı telefondan Aras çağrı merkezini arayabilir ve abone numarasıyla fatura sorgulama yapabilirsiniz.

Fatura Ödeme Noktaları

Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt ve Iğdır'da, Aras Elektrik faturasını ödemek için aşağıdaki ödeme yollardan birini seçebilirsiniz:

Ödeme Noktası Açıklama
Anlaşmalı Bankalardan Kredi kartı ya da hesaptan otomatik ödeme, ATM ve internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Anlaşmalı bankalar tüm ödeme seçeneklerini sunmayabilir.
Aras müşteri merkezi Tüm ilçe işletmelerinden ödeme yapılabilir.
Fatura ödeme konusuyla ilgili daha detaylı bilgi için

Fatura Gelmedi

Aras elektrik faturası gelmediyse sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Sayacın okuma zamanı gelmemiş olabilir.
 • Sayaca ulaşılması mümkün değilse okuma yapılamamış olabilir.
 • Arıza durumu sözkonusu ise bölgenizdeki dağıtım şirketini 186 numaralı hattan arayabilirsiniz.

Fatura İtirazı

Faturaya itiraz etmeden önce tüketiminizi iyi incelemenizi ve mevsimsel değişiklikleri hesaba katmanızı öneriririz. Tüketici, fatura kesim tarihinden sonra 1 yıl boyunca itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz konuları aşağıdaki gibi olabilir:

 • Sayacın hatalı ölçüm yapması
 • Yanlış tarifeden fiyatlandırma
 • Sayaçtan tüketimin yanlış okunması

Faturaya itiraz edilmiş de olsa borç zamanında yatırılmalıdır. Sözkonusu borç bir önceki faturadan %30 daha yüksekse bir önceki tutarın ödenmesi kabul edilir.

Arıza-Kesinti: Aras Dağıtım

Aras Dağıtım Şirketi (Aras EDAŞ), Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt, Iğdır illerini kapsayan dağıtım bölgesinde arıza, kesinti, bakım ve sayaçla sorunlarıyla ilgili olarak başvurmanız gereken kuruluştur. Aras dağıtım bölgesinde oturuyorsanız 0 850 200 20 20 numaralı hattı kullanarak Aras EDAŞ'a telefon edebilirsiniz.

İletişim

Aras Elektrik genel müdürlüğü Erzurum'da bulunur. Şirketin görevli olduğu diğer illerde de hizmet merkezleri mevcuttur.

Çağrı Merkezi

Telefon: 0 850 200 20 20

Aras Elektrik hakında daha fazla telefon ve iletişim bilgisi