Aydem Fatura Ödeme Noktaları

Aydem, Aydın, Denizli ve Muğla illerinde görevli elektrik satış şirketidir. Bu yazıda, Aydem fatura ödeme noktaları diğer faturalandırma sorunlarına çözümler sunulmuştur.

FATURA ÖDE

Aydem Fatura Ödemesi Nereden Yapılır ?

 Anlaşmalı Bankalardan

Aydem ile anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanalları arasında size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Tüm ödemelerde tesisat numarasını bilgisi istenmektedir.

 • Gişe: Tüm anlaşmalı bankalardan gişeden ödeme kabul etmeyebilir; anlaşmalı banka listesini kontrol etmenizi öneririz.
 • Otomatik ödeme talimatı: Bankadan otomatik ödeme talimatı vererek aylık ödemelerini düzenli hale getirebilrsiniz.
 • İnternet bankacılığı: Bankanız Aydem ile anlaşmalıysa internet şubesini kullanarak ödeme yapmanız mümkündür.

 Kredi kartıyla ödeme

Aydem müşteri ilişkileri merkezinde tüketicilere güncel ve eski borçlarını kredi kartı ile ödeme imkanı tanınmaktadır. Kredi kartına sahip olduğunu bankanın anlaşmasına göre 2'den 9 aya kadar taksitlendirme imkanı sunulmaktadır. Taksitli ödemelerde vade farkı banka tarafından belirlenmektedir.

 PTT şubelerinden

Aydın, Muğla ve Denizli illerindeki tüm PTT şubelerine Aydem faturanızla giderek nakit ödeme yapabilirsiniz.

Aydın, Denizli ve Muğla'da ek ücret vermeden güvenli ödeme yapmak için Aydem yetkili ödeme noktalarını tercih etmenizi öneririz.

Aydem Elektrik Borç Sorgulama

 • Aydem borcunu öğrenmek için, internet sitesinde yer alan hızlı borç sorgulama uygulamasına tesisat numaranızı girmeniz yeterlidir.
 • 44 44 186 numaralı Aydem çözüm merkezini arayarak dönem borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Aydem online işlem merkezine üye olursanız fatura ve tüketim detaylarınızı öğrenebilirsiniz. Üyelik için, tesisat ve sayaç numarası bilgilerini girmeniz yeterlidir.

Aydem Faturası Gelmedi

Fatura farklı sebeplerden dolayı gelmiyor olabilir. Öncelikle sayacın okuma zamanı gelmemiş olabilir. Aydem çağrı merkezini arayarak fatura döneminin gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. Fatura kayıp ya da gelmemişse :

 • Aydem çağrı merkezini arayın. Müşteri temsilcisi sizden sayaç değerini (endeksini) okumanız istenebilir. Okuduğunuz değere göre fatura düzenlenir.
 • Sayaç okunamamış olabilir: sayacınız okuma görevlisinin erişemediği bir noktadaysa yerini değiştirmeniz talep edilebilir. 
 • Sayaç arızası varsa 186 numaralı hattı arayarak bildirimde bulunabilirsiniz.

Aydem elektrik internet sitesinde online işlemler merkezine üye olup e-tüketici olmayı tercih ederseniz faturanız e-mail adresinize yollanır.

Aydem Faturasına Nasıl İtiraz Edilir ?

Aydem elektrik faturası normalden fazla geldiyse yönetmeliğe göre, fatura tarihinden itibaren 1 yıl boyunca itiraz hakkına sahipsiniz. Fatura itirazını:

 • Aydın, Denizli ve Muğla'da bulunan Aydem müşteri ilişkileri merkezlerine giderek yapabilirsiniz.
 • İtiraz işlemleri internetten yapmak için, Aydem sayfasındaki "Müşteri Hizmetleri" ana menüsünden "Yardım Masası" başlığında bulunan fatura itirazı formunu doldurabilirsiniz. Formda itiraz nedeninizi detaylı olarak belirtmenizi öneririz. Eğer sayacın arızalı olduğunu düşünüyorsanız incelenmesini talep edebilirsiniz.

Elektrik tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre, gelen faturaya itiraz etmiş de olsanız ön ödeme tarihini geçirmeden borcu ödemelisiniz. Aksi halde, elektriğiniz kesilebilir ya da gecikme zammı ödeyebilirsiniz. İtirazınız haklı bulunduğunda ödediğiniz tutar gecikme zammıyla iade edilir.

Fatura borcu önceki dönemin tutarından %30 daha fazla geldiyse önceki fatura kadar ödeme yapıp itirazda bulunabilirsiniz. Böylece gecikme zammı yapılmasını önlemiş olursunuz.

İtiraz Sonucu

Aydem elektrik faturasına itirazınız

 • Haklı bulunursa; fatura tutarını zaten ödediyseniz aradaki fark en geç üç iş günü içinde gecikme zammıyla beraber tek seferde ve nakit olarak iade edilir. Fatura tutarı ödenmemişse, son ödeme tarihinden sonra gecikme faizi uygulanan tüketim tutarı ile gerçek tüketim tutarı arasındaki fark iade edilir.
 • Kısmen haklı bulunursa itiraza konu olan fatura tutarı ödenmemişse, tahsil edilmesi gereken kısım, takip eden ilk faturaya yansıtılmak suretiyle, tüketiciden tahsil edilir.
 • Haklı bulunmazsa tüketim bedelinin tahsil edilmeyen kısmı, fatura son ödeme tarihinden itibaren gecikme faizi uygulanarak tüketiciden tahsil edilir.

Aydem Fatura Gecikme Faizi

Tüketici Aydem faturasının son ödeme tarihinin geçirirdiğinde gecikme faizi günlük olarak uygulanır. Elektrik piyasası, tüketici hizmetleri yönetmeliğinin 15. maddesi uyarınca son ödeme tarihi geçen fatura için ikinci kez bildirim yapılır. İkinci bildirimden sonraki 5 iş günü içinde de ödeme yapılmazsa o kullanım yerinin enerjisi kesilir.

Borç Yüzünden Kesilen Elektrik

Borçtan dolayı kullanım yerinin elektrik enerjisi kesilmişse yeniden enerji verilmesi için Aydem'e olan tüm borçların gecikme zammıyla beraber ödenmesi gerekmektedir.

Güncelleme tarihi