Aydem

Güncelleme tarihi
min reading

Aydem, Aydın, Denizli ve Muğla illerinde görevli elektrik tedarikçisidir. Aydem Türkiye'nin ilk özel ve perakende satış şirketidir. Aydem-Gediz Elektrik ortaklığıyla Türkiye'deki tüm serbet tüketicilere elektrik satışı yapmaktadır.

Şirket Bilgileri

Aydem'in de dahil olduğu Bereket Enerji grubu yenilenebilir kaynaklardan elektirk üretimi için 1996 yılında kurulmuştur. Aydem, avantajlı fiyatlara, kaliteli bir elektirk hizmet için yatırımlarını sürdürürken müşteri memnuniyetini yükseltmeyi hedeflemektedir.

Rakamlarla Aydem

58: Bölgesindeki müşteri hizmet merkezi sayısı

1,65 milyon: Aydın-Denizli-Muğla bölgesinde hizmet verdiği abone sayısı

94 : Türkiye'nin en büyük özel şirketleri listesindeki sırası

Aydem Fatura Ödeme

Aydın, Denizli ve Muğla'da Aydem faturasını ödemek için aşağıdaki yollardan birini seçebilirsiniz.

Ödeme Noktası Açıklama
Anlaşmalı Bankalardan Gişe, otomatik ödeme ve internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Anlaşmalı bankalar tüm ödeme kanallarını sunmayabilir.
Aydem MİM Aydın, Denizli ve Muğla'nın ilçelerinde bulunan müşteri ilişkileri merkezlerinde kredi kartıyla ödeme yapmak mümkündür.
PTT şubeleri Tüm PTT şubelerinden faturanızı yatırabilirsiniz.
Fatura ödeme konusuyla ilgili daha detaylı bilgi için

Fatura Sorgulama

Hızlı Borç Sogulama :

Aydem fatura borcunu öğrenmek için, internet sitesinde yer alan hızlı borç sorgulama uygulamasına tesisat numaranızı girmeniz gerekir.

Aydem çağrı merkezinden :

Aydın, Denizli ve Muğla illeri için, 44 44 186 numaralı Aydem çağrı merkezini arayarak sesli yanıt sistemine tesisat numarasını girip borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Fatura Gelmedi

Aydem faturanız gelmediyse sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

Sorunlar Çözümler
Sayacın okunamaması Okuma görevlisi sayaca erişemiyorsa, fatura kesilmemiş olabilir
Sayaç arızası Sayacınız arızalandığını düşünüyorsnız vakit kaybetmeden tedarikçinizle irtibata geçin
Okuma zamanının gelmemesi Sayaç okumaları her ay aynı gün yapılmayabilir.

Fatura İtirazı

Faturaya itiraz etmeden önce tüketiminizi iyi incelemenizi ve mevsimsel değişiklikleri hesaba katmanızı öneriririz. Tüketici, fatura kesim tarihinden sonra 1 yıl boyunca itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz konuları aşağıdaki gibi olabilir:

İtiraz edillmesi fatura borcunu ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz

Aydem: Abonelik için Gerekli Belgeler

Aydın, Denizli ya da Muğla'ya taşınıyorsanız Aydem ile satış sözleşmesi yapmak için aşağıdaki belgeleri hazırlamalısınız.

Elektrik Satış Sözleşmesi için Gerekli Evraklar

 • Kimlik bilgileri ve T.C. kimlik no
 • Kiracıysanız mülk sahibini adı soyadı
 • Kullanım yerinin adresi
 • Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi

Aydem Abonelik Ücreti Ne Kadar ?

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Aydem Abonelik İptali

Aydın, Denizli ya da Muğla'da bulunan evinizin elektrik aboneliğini iptal ettimek için aşağıdaki seçenekler bulunur. Başvurunuz tamamlandıktan sonra dağıtım şirketinden bir ekip kullanım yerine gelir ve son tüketimi faturalandırarak elektrik enerjisini keser. Sözleşme iptali için Aydem müşteri merkezine de gidebilirsiniz.

 • 44 44 186 numaralı telefondan Aydem çözüm merkezini aramak
 • Aydem internet sitesinde "Online Hizmetler" başlığı altında "Online Başvurular" bölümünü seçin. Bu menüde yer alan abonelik iptali başvurusu formunu doldurun.

Aboneliğiniz iptal ettirmek için başvurduğunuzda enerjinin kesilmesini istediğiniz tarihi belirtmeyi unutmayın. Başvuruda tarih belirlemeseniz elektrik en geç üç iş günü içinde kesilir.

Güvence Bedeli İadesi

Aydem elektrik satış sözleşmesi iptal edildiğinde güvence bedelinin de iade edilmesi gerekir. İade tutarı TÜFE oranı kullanılarak (enflasyona göre) gücelllenir. Güvence bedeli iadesinin gerçekleşmesi için müşterinin Aydem'e borcunun olmaması yeterlidir.

Tesisat No Öğrenme

Elektrik satış şirketleri bilgi işlme altyapıında değişiklik yaptıklarında eskiden ayırt edici olan numaraların kullanımı sona erebilir. Bu durumda, Aydem tesisat numarasını aşağıdaki yollardan öğrenmeniz mümkündür:

 • Elektrik faturasının üst bölümünde bulunabilir
 • Aydın, Denizli ve Muğla'dan 44 44 186 numaralı Aydem çözüm merkezini aramak
 • Aydem internet sitesindeki Tesisat no sorgulama bölümüne işletme kodu ve abone no bilgilerini girerek

Arıza Telefonu

Aydem Elektrik Dağıtım Şirketi (Aydem EDAŞ), Aydın, Denizli ve Muğla dağıtım bölgesinde arıza, kesinti, bakım ve sayaçla sorunlarıyla ilgili olarak başvurmanız gereken kuruluştur. Aydem EDAŞ, size fatura kesen ve sözleşme işlemlerini yürüten perakende satış şirketinden tamamen ayrı bir şirket olup bölgedeki elektrik dağıtım altyapısının işletmesi ve bakımını üstlenmiştir. Aydın-Denizli-Muğla elektrik dağıtım bölgesinde oturuyorsanız:

 • arıza bildirimi yapmak,
 • planlı kesintilerin süresini öğrenmek,
 • sokak aydınlatmalarındanki sorunları bildirmek
 • kaçak kullanım ihbarın bulunmak için, ALO 186 elektrik hattını kullanarak Aydem EDAŞ'a telefon edebilirsiniz.

ALO 186 hattı 7 gün 24 saat hizmet verir ve ücretlidir.

Aydem İletişim

Müşteri Hizmetleri

Aydem çağrı merkezi, Aydın, Denizli ve Muğla illerinde 7 gün 24 hizmet vermektedir.

 • Aydem Çözüm Merkezi: 44 44 186

Aydem telefonları hakkında daha fazla bilgi için