Vangölü Elektrik / Vepsaş Fatura Ödemesi Nereden Yapılır ?

Güncelleme tarihi
min reading

Vangölü Elektrik, Van, Bitlis, Muş, Hakkari'nin ilçelerinde görevli elektrik tedarikçisidir. Bu yazıda, Vepsaş fatura ödemesi, borç sorgulama ve diğer fatura işlemleri hakkında bilgiler yer alır.

FATURA ÖDE

Vepsaş Fatura Sorgulama

Vangölü Elektrik fatura borcunu öğrenmek için tesisat ve sayaç numaraları gereklidir. Bu bilgiler eski bir faturanın üst bölümünde bulunabilir.

Vepsaş internet sitesi açılış sayfasında yer alan "Online İşlemler" menüsüne tıklayın ve gerekli bilgileri girerek üye olun. Üye olduktan sonra tüketiminizi detaylı bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Fatura Ödeme

Fatura ödemesini Van, Bitlis, Muş ve Hakkari ilçelerinde bulunan Vangölü elektrik hizmet noktalarında yapabilirsiniz. Aşağıdaki ödeme seçeneklerinden size uygun olanı tercih edin:

 Nakit Ödeme

  • Banka şubesi

Vangölü Elektrik faturasını gişeden nakit olarak ödeyebileceğiniz bankaların listesi genellikle faturanın sonunda yer alır.

  • Ödeme noktalarından

Borcunuzu, Van, Bitlis, Muş, Hakkari'nin ilçelerinde yer alan Vangölü Elektrik ödeme merkezlerinden yatırabilirsiniz.

 Hesaptan Otomatik Ödeme

Anlaşmalı bankalar hesaptan otomatik ödeme seçeneğini sunmaktadır. Otomatik ödeme talimatı, fatura son ödeme tarihini kaçırmanızı önler; yalnızca hesabınızda yeterli bakiye olduğuna dikkat etmelisiniz.

Gecikme Zammı

Elektrik faturasının son ödeme tarihini geçirdiğinizde günlük olarak gecikme faizi uygulanır. Gecikme faizi oranı, fatura dönemin göre Vangölü Elektrik tarafından belirlenir.

Borçtan Dolayı Elektrik Kesilmesi

Son ödeme tarihi geçirildiğinde Vangölü Elektrik ikinci bir ödeme bildirimi yapar. İkinci bildirimden sonraki 5 iş günü içinde fatura yatırılmazsa kesme ihbarı düzenlenerek kullanım yerinin enerjisi kesilir. Elektriğin kesilme gerekçesi ortadan kalktığında; yani borçlar gecikme faiziyle beraber yatırıldığında açma işlemi yaptırmak gerekir. Açma işlemi verilen sürede yapılmazsa, abonelik fesh edilir ve sayaç sökülür. Bu durumda tüketicinin yeniden abonelik sözleşmesi yapması gerekir.

Kullanım yerine yeniden enerji verilmesi ekiplerin yoğunluğuna göre imar alanında içinde iki iş günü, dışında üç iş günü sürebilir.

Fatura Gelmedi

Okuma zamanı geçmesine rağmen Vangölü elektrik faturanız gelmediyse nedeni aşağıdakilerden birisi olabilir:

Nedenler Çözümler
Düşük tüketim yapmak Dönem borcunuz çok düşükse gelecek faturaya yansıtılabilir. Detaylı bilgi için Vangölü elektrik çağrı merkezini arayabilirsiniz.
Sayaca erişilememesi Tüketicinin sayaçtan T (1.8.0) , T1 (1.8.1), T2 (1.8.2), T3 (1.8.3) endeksleri okuyup en yakın hizmet noktasına başvurması yeterlidir.
Sayacın arızalı olması Van, Bitlis, Muş ve Hakkari'de bulunan Vangölü elektrik hizmet merkezleriine dilekçe ile başvurmanız gereklidir.

Fatura İtirazı

Vangölü Elektrik faturasının hatalı olduğunu düşünüyorsanız yönetmeliğe göre fatura tarihi itibarıyla 1 yıl boyunca itiraz hakkına sahipsiniz. İtiraz başvurusunu ilçenizde bulunan Vangölü elektrik müşteri merkezine giderek dilekçe ile yapabilirsiniz. Dilekçede eğer varsa sayaçtan son okunan endeks ve detaylı olarak itiraz sebebinizi belirtmeniz önemlidir.

İtiraz etseniz bile fatura ödeme yükümlülüğü ortadan kalkmaz. Eğer faturanız bir öncekinden %30 oranında fazla fazlaysa önceki fatura kadar ödeme kabul edilir ve gecikme zammı uygulanmaz.

İtiraz Sonucu

Tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre, itiraz en geç 15 iş günü içinde sonuçlandırılmalıdır. İtiraz sonucuna göre,

  • Tüketici haklı bulunmuşsa,

Tüketiciden fazla tahsil edilen tutar bir sonraki fatura borcundan düşülür. Eğer talep edilirse üç iş günü içinde nakit olarak tedrikçi tarafından nakit olarak ödenmelidir.

  • Tüketici haksız bulunmuşsa,

Sözkonusu borç tutarı eksik olarak yatırılmışsa kalan kısım da tahsil edilir. Tüketici itiraz ettiği borcu ödememişse gecikme faiziyle beraber ödemelidir.