Vepsaş / Vangölü Elektrik

Güncelleme tarihi
min reading

Vangölü Elektrik ya da kısaca Vepsaş, Van, Bitlis, Muş, Hakkari illerinde görevli tedarikçidir. Elektrik piyasasının rekabete açılması için yapılan değişiklikler sonucunda kurulmuştur. Vepsaş, görevli olduğu bölgede ve diğer illerde serbest tüketicilere ucuz elektrik satışı da yapmaktadır.

Konu Başlıkları:

Vangölü Elektrik Aboneliği

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illerinden birine taşındığınıda, elektrik enerjisini açtırmak için Vangölü Elektrik ile sözleşme yapmanız gerekir. Bulunduğunuz ilçeye en yakın Vepşaş hizmet noktasına giderek kendi adınıza elektrik sözleşmesi için başvurun.

Elektrik Açtırmak için Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Başvuru dilekçesi
 • Tapu fotokopisi (mülk sahibi), kira kontratı (kiracı)
 • Belediye sınırlarında oturanlar için zorunlu deprem sigorta poliçesi DASK

Elektrik Abonelik Ücreti

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Vangölü Elektrik Abonelik İptali

Abonelik iptali için, Vangölü elektrik hizmet noktası, nüfus cüzdanı ile şahsen başvurmak gerekir. Başkası adına olan bir aboneliği iptal ettirmek için vekaletname zorunludur. Sayaçtan son endeks okunmalı ve tahakkuk yapılmalıdır. Tüketici, Vangölü Elektrik'e son borcunu ödediğinde abonelik iptali tamamlanmış olur.

Güvence Bedeli İadesi

Vangölü Elektrik aboneliği iptal edilirken güvence bedelinin iadesi talep edilmelidir. Tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre, iade tutarı, sonlandırma tarihi esas alınarak TÜFE'ye (enflasyona) göre güncellenir.

Vepsaş Borç Sorgulama

Fatura borcunu öğrenmek için, Vangölü Elektrik sitesinde "Online İşlemler" menüsüne üye olmanız gerekir. Online işlemler merkezine üye olmak için sayaç ve tesisat numarası bilgileri uygulamaya girilmelidir. Online işlem merkezinden sadece güncel borcunu öğrenmekle kalmayıp tüketim istatistiklerinizi de inceleyebilirsiniz. Bu hizmet tüketiminizdeki mevsimsel artış ve düşüşleri grafikler yardımıyla daha yakından takip etmenizi sağlar.

Vepsaş Elektrik Faturası Ödeme

Vangölü Elektrik fatura ödemesi için aşağıdaki seçeneklerden size uygun olanı tercih edebilirsiniz:

İşlem Noktaları Açıklama
Ödeme noktaları Van, Bitlis, Muş ve Hakkari ilçelerinden hizmet noktalarında nakit ödeme yapın.
Anlaşmalı Bankalar Şubeden, atm'den, hesaptan otomatik talimatla ve internetten ödeme seçeneklerini sunmaktadır.
Vepsaş fatura ödemesiyle ilgili daha fazla bilgi

Vepsaş Faturası Gelmedi

Okuma zamanı geçmesine rağmen Vangölü elektrik faturası gelmediyse nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Fatura borcunun çok düşük olması
 • Sayaca erişilememesi / Sayaç arızası
 • Faturanın kaybolması

Yukarıdaki durumlarda ne yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgiyi Vangölü elektrik fatura ödeme başlığında bulabilirsiniz.

Faturaya İtirazda Bulunma

Vangölü elektrik faturasında hata yapıldığı ya da sayacın tüketiminizi hatalı ölçüm yaptığını düşünüyorsanız itiraz için en yakın müşteri merkezine başvurmanız gerekir.

Tüketici fatura kesim tarihinden sonraki bir yıl boyunca itiraz edebilir.

Arıza ve Kesinti: Vedaş

Vedaş, illerinde dağıtım altyapısından sorumlu şirkettir. 186 elektrik arıza hattı aşağıdaki hizmetleri vermektedir. ALO 186 ücretli bir hattır ve ücretlendirme periyodunu telefon operatörleri belirler.

 • Arıza bildirimi
 • Kaçak kullanım ihbarı
 • Sokak ve cadde aydınlatmalarındaki sorunları
 • Programlı kesintilerin tahmini süresini öğrenme

Şirket Tarihçesi

Vangölü Elektrik dağıtım bölgesi, 2013 yılında özelleştirilerek Türkerler Enerji tarafından devralınmıştır. Dağıtım-satış faaliyetleri ayrışması sonucunda Vepsaş kurulmuştur. Şirket, müşterilerine kesintisiz ve kaliteli hizmet sağlayan bir tedarikçi olarak enerji sektöründe verimli projeler üretmeyi hedeflemektedir.

Önemli Rakamlar

520.000: Vangölü Elektrik abone sayısı

4: Görevli olduğu il sayısı

34 : Görevli olduğu illerde toplam müşteri merkezi ve ödeme noktası toplam sayısı

Telefon ve İletişim Bilgileri

Vangölü Elektrik şirket müdürlüğüne aşağıdaki telefon numarasından ulaşabilirsiniz:

Telefon: 0 (432) 217 16 36

Daha fazla Vepsaş telefon ve adres bilgisi