You are here

Doğal gaz metreküp fiyatı kaç lira ?Doğal gaz sayaçları tüketimi metreküp (m3) cinsinden gösterir; ancak sayaçtan okunan tüketim değeri ile fatura borcu hesaplanamaz. Faturada tüketimin kilowatt-saat üzerinden fiyatlandırıldığını (TL/kWh) görebilirsiniz. Faturadaki değeri bulmak için, atmosfer basıncına göre düzeltmeler yapılır. Metreküp fiyatı verilen doğal gazın kWh fiyatını bulmak için dönüşüm yapmak gerekir.

1 metreküp (m3) doğal gaz kaç TL ?

Aşağıdaki tabloda 01.06.2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 1. kademe (0-100.000 Sm3 / yıl) konut aboneleri (serbest olmayan tüketiciler) için illere göre; doğal gaz metreküp fiyatları gösterilmiştir:

En çok doğal gaz tüketen 5 ilde metreküp fiyatları
Abone grubu İstanbul Ankara Bursa Kocaeli İzmir
1. kademe konut abonesi (KDV Dahil) 1,0103 TL 1,2220 TL 1,1289 TL 1,1714 TL 1,1450 TL

BOTAŞ aylık olarak yerel dağıtım şirketlerine uygulayacağı ulusal toptan satış tarifesini belirler. Doğal gaz dağıtım şirketlerinin bu tarifenin çok üzerinde fiyatlar uygulaması yasal olarak mümkün değidir; ancak şehir içi dağıtım özelleştirmeleri sırasında belirlenen sistem kullanım bedeli yüzünden fiyatlar değişir. Dağıtım şirketilerinin perakende satış fiyatları doğal gaz alış fiyatı, ÖTV, sistem kullanım bedeli ve KDV toplamından oluşur.

Doğal Gaz Fiyatı İlden İle Değişir mi ?

Doğal gazın metreküp fiyatı aşağıdaki etkenlere göre değişiklik gösterebilir :

  • Dağıtım bölgesi
  • Abone grubu
  • Tüketim kademesi

1 m3 doğal gazdan kaç kWh enerji elde edilir ?

Doğal Gaz (1 m3 = 10,64 kWh)

Sayaçtan okunan hacim düzeltilmeden fatura hesaplanamaz. Tüketimler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun yayınlamış olduğu, doğal gaz faturalandırma tebliği çerçevesinde, hesap edilir ve faturalandırılır. Metreküp'ten kilowatt-saat'e dönüşüm katsayısı üç etkene göre değişiklik gösterir. Bu etkenler rakım (atmosfer basıncı), doğal gazın türü ve gaz karışımının özellikleridir. EPDK'nın tebliğde belirttiği değerlere göre, 1 metreküp doğal gaz tüketiminden elde edilen enerji miktarı 10,64 kWh standart değer olarak kabul edilir.

TL/kWh cinsinden gösterilen doğal gaz satış fiyatının metreküp cinsinden hesabı aşağıdaki gibi olur: Satış fiyatı (TL/kWH) x 10,64 = Satış fiyatı (TL/m3)

Faturanızda hacim-enerji dönüşümüyle ilgi olarak, aşağıdaki iki değere rastlamanız mümkündür:

  • Düzeltme katsayısı: Sayaçtan ölçülen gaz miktarı sıcaklık ve basınç değişimlerinden etkilenir. Gerçek doğal gaz kullanım miktarının tespit edilmesi için, o fatura dönemine ait düzeltme katsayısı kullanılır. Düzeltme katsayısı aylık olarak değiştirilir. Sayaçtan ölçülen hacim bu katsayı ile çarpılarak düzeltilmiş hacim bulunur. Güncel katsayıları öğrenmek için doğal gaz dağıtım şirketinizle iletişime geçebilirsiniz.
  • Ortalama Üst Isıl Değer : Bir metreküp gazdan elde edilen enerji miktarını kilokalori (kcal) cinsinden gösterir. Standart olarak 9155 kcal/m3 kabul edliir. Dağıtım şirketi günlük olarak tespit ettiği üst ısıl değerlerin ortalamasını alarak fatura hesaplamasında kullanır. Fatura dönemine ait ortalama üst ısıl değerleri dağıtım şirketinizden öğrenebilirsiniz.

KısacaDoğal gaz faturasının kesilmesi için, sayaçtan metreküp cinsinden okunan tüketimin, enerji birimi olan kilowatt saate (kWh) dönüştürülmesi gerekir. Yukarıdaki değerlerin nasıl kullanıldığını daha iyi anlamak isterseniz doğal gaz faturası hesaplama yazısına göz atın.

Avrupa doğal gaz birim fiyatlarıyla karşılaştırma

Eurostat'ın 2016 yılının ilk altı ayı için yayınladığı konut doğal gaz fiyatı ortalamalarına göre, Türkiye, Avrupa'da en ucuz ikinci ülke olmuştur. Aşağıdaki tabloda, Türkiye fiyatının Avrupa'daki diğer ülkeler karşılaştırılmasını bulabilirsiniz. Verilerde, Türkiye'de konut aboneleri için, 2016 yılının ilk yarısında doğal gaz fiyat ortalaması KDV dahil 0,035 Euro/kWh olarak açıklanmıştır.