Elektrik Tedarikçisi Nasıl Değiştirilir ?

Güncelleme tarihi
min reading

Dört adımda yeni elektrik şirketine geçin.

Elektrik tedarikçisi değiştirmek, mevcut elektrik tesisatı ve kullanıcısı üzerine yapılan satış sözleşmesi sonlandırılmadan, aynı tesisat ve isimle sözleşmeyi başka bir tedarikçiye taşımak anlamına gelir. Elektrik satış şirketini (tedarikçisini) seçme hakkı, elektrik piyasasının rekabete açılması sürecinin bir sonucudur. Serbest tüketici limitini geçen tüm tüketiciler elektrik tedarikçisini değiştirebilir. Bu yazıda, tedarikçi değiştirme işlemlerini dört adımda özetledik.

 Serbest tüketici misiniz ?

Elektrik enerjisi tüketimi yıllık 1400 kWh ve daha fazla olan tüketiciler serbest tüketici olma hakkına sahiptir. Bu miktarda elektrik enerjisi tüketiminin faturaya yansıması aylık yaklaşık 82 TL civarında olmaktadır. Genellikle, elektrik perakende satış şirketleri, faturanızı isteyerek tüketiminizi inceler. İki şekilde serbest tüketici olabilirsiniz:

  • Önceki yıl toplam elektrik tüketiminiz 1400 kWh sınırının üzerindeyse
  • İçinde bulunan yıl 1400 kWh tüketimi geçeceğini taahhüt ederseniz

 Yeni elektrik tedarikçisiyle iletişime geçin.

Eğer serbest tüketici olma şartı sağlıyorsanız ikinci adım tedarikçi seçimidir. Piyasada, bildiğimiz elektrik şirketlerine alternatif birçok indirimli elektrik şirketi ve bu şirketlerin sunduğu uygun fiyatlı tarifeler bulunur. Yeni elektrik tedarikçinizi belirlemeden önce mutlaka şirketleri ve tarifelerini karşılaştırın. Tüketiminize en uygun tarifeyi sunan şirketle iletişime geçin. Bu aşamadan sonra, değişiklik işlemlerinizi seçtiğiniz tedarikçi yürütür.

Serbest tüketiciler için indirimli elektrik şirketi seçme rehberi

Bu noktalara dikkat edin

Tedarikçi değişimi sırasında elektrik kesilmez. Önceki elektrik şirketinizle yaptığınız sözleşme kendiliğinden iptal olur. Değişim tarihinden sonra, yaptığınız tüketimleri yeni tedarikçiniz faturalandırır.

  • Tedarikçi değişimi, hangi sebepten olursa olsun müşterinin elektriği kesikse ya da sözleşmesi sonlandırılmışsa gerçekleşmez.
  • Elektrik satış sözleşmesinin sahibi değişmiş ya da taşınmışsa öncelikle eski sözleşmenin sonlandırılması ve yeni kullanıcının elektrik aboneliğini ismi üzerine alarak elektriği açtırması gerekir.

 Serbest tüketici olma tarihleri nedir ?

Tedarikçi değişim işlemlerinin düzenlenmesi için, başvuru ve kayıt tarihleri önceden belirlenmiştir. İçinde bulunduğunuz aydan bir sonraki ay, yeni bir tedarikçiden elektrik almayı istiyorsanız aşağıdaki tabloda verilen tarihlere dikkat ederek başvuru yapmalısınız.

Tüketici Son Başvuru Onay Tarihi Tedarik Başlangıç Tarihi
İlk defa serbest tüketici oluyorsa Ayın 5'i Ayın 22'si Bir sonraki ayın 1'i
Tedarikçi değiştiriyorsa Ayın 9'u Ayın 22'si Bir sonraki ayın 1'i

 Elektrik şirketi değiştirmek için gereken belgeleri hazırlayın

Tedarikçi değişimi için uygun koşulları sağladıktan sonra, hizmet almak istediğiniz elektrik tedarikçisiyle iletişime geçin ve fiyat teklifi alın. Genellikle elektrik satış şirketleri, faturanızdan tüketiminizi inceleyerek size özel bir fiyat sunar. Eğer fiyat sizin için uygunsa aşağıdaki işlemlere geçilir.

Yeni tedarikçinin istediği belgeler aşağıdaki gibidir :

  • Son döneme ait bir elektrik faturası
  • Satış sözleşmesi (yeni tedarikçiniz tarafından hazırlanır)
  • Enerji alım satım bildirim formu - IA02 (yeni tedarikçi şirket tarafından hazırlanır)

Belgeler tamamlandıktan sonraki yeni tedarikçiniz tarafından yürütülen aşamalar aşağıdaki gibidir:

  • KAYIT: Seçtiğiniz tedarikçiyle anlaşıp belgelerinizi tamamladıktan sonra değişiklik talebiniz tedarikçiniz tarafından sisteme kaydedilir.
  • ONAY: Yeni tedarikçi tarafından yapılan talep kaydı bölge elektrik dağıtım şirketi tarafından onaylanır ya da reddedilir.
  • TEDARİK: Bölge dağıtım şirketi, tedarikçi değiştirime başvurunuzu onaylarsa en yakın tedarik başlangıç tarihinden faturalandırmanız yeni tedarikçi tarafından anlaştığınız fiyata yapılacaktır.