KiloWatt saat (kWh) nedir ?

Güncelleme tarihi
min reading

Elektrik faturasında aylık tüketim kiloWatt saat (kwh) cinsinden gösterilir; ancak elektrikli aletlerin harcadıkları güç genellikle Watt cinsinden yazılır. İkisi arasındaki fark nedir ? Bu yazıyı okuyarak bu birimlerin nasıl kullanıldığını öğrenin.

KiloWatt (kW) Nedir ?

kW ile kWh farkı

Kilowatt (kW) birimi, bir elektrik devresinde taşınan gücü ölçmeye yarar. Elektriksel güç ise enerjinin ne kadar sürede üretildiği ya da tüketildiği gösterir. 1 kilowatt, 1000 watt'a denk gelir. Kilowatt ile kilowatt saat (kWh) birimleri birbirinden farklıdır. Kilowatt saat, elektrik ve doğal gaz faturalarından tüketimi ölçmek için kullanıldığı için karşımıza günlük hayatta çıkar. Elektrik birim fiyatı da kWh üzerinden hesaplanır.

1 kilowatt (1000 Watt) gücündeki bir ütü bir saat boyunca çalışırsa, "1 kilowatt saat" elektrik enerjisi tüketmiş olur.

Watt birimi ne işe yarar ?

Watt birimi, elektrikli aletlerin enerji tüketimini karşılaştırmayı sağlar. Yüksek güçlü elektrikli aletleri kullanırken dikkatli olmak faturada tasarruf yapmanızı sağlayabilir. Örneğin, standart şeffaf ampulleri, enerji tasarruflu olanlarla değiştirmek elektrik ekonominizi olumlu etkiler.

Aşağıdaki tabloda en çok kullanılan ev aletlerin güçleri Watt cinsinden bulunabilir:

Elektrikli Eşya Güç (Watt) Güç (kiloWatt)
Buzdolabı 200 litre (A++ enerji sınıfı) 80 0,08
Buzdolabı 200 litre (C enerji sınıfı) 150 0,15
Bulaşık Makinesi 1200 1,2
Çamaşır Makinesi (A++ enerji sınıfı) 2300 2,3
Televizyon-LCD 100 0,1
Televizyon-LCD (bekleme modunda) 3 0,003
Standart akkor ampul 60 0,06
Enerji tasarruflu ampul (60 W dengi) 12 0,12
Ütü 1000 1
Elektrikli süpürge 2000 2
Elektrikli Fırın 2500 2,5
Klima ( A+ enerji sınıfı) 2200 2,2

Elektrikli Ev Aletlerinin Kullanım Maliyeti

Yukarıda tablo evinizdeki elektrikli aletleri kullanmanın ne kadar maliyeti olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. İlk olarak cihazın kullandığı süre ile harcadığı güç çarpılır. Buzdolabı örneğinden yola çıkalım; günde 24 saat çalışan C sınıfı bir buzdolabı 0,15 x 24 = 3,6 kWh elektrik enerjisi tüketir. Aylık enerji tüketimi 3,6 x 30 = 108 kWh olur. Tüm vergiler dahil elektrik kWh fiyatı ile tüketim miktarının çarpılması ile aylık maliyeti hesaplayabilirsiniz. İşte tam da bu sebeple, iyi enerji sınıfı olan bir beyaz eşya almak elektrik faturanızı olumlu etkileyecektir. Aynı boyuttaki A++ enerji sınıfı buzdolabı için hesaplama yapıldığında enerji tüketimi daha az olacağından aylık kullanım maliyeti düşmektedir.

Elektrik tasarrufu içi basit ve etkili dört çözüm.

Kilowatt saat ile sayaç bağlantı gücünün ilişkisi nedir?

Sayaç bağlantı gücü kilovolt amper (kVA) birimiyle ölçülür. Bu da bir elektriksel güç birimidir ve söz konu su elektrik sayacı olduğunda kilovolt amper ile kilowatt arasındaki fark çok küçüktür. Bu durumda 5 kVA'lık bir sayaç yaklaşık, bir evde aynı anda çalışan elektrikli cihazların en fazla 5 kW güç kullanılmasına izin verir.