Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik / Zorlu Oepsaş

Zorlu Enerji tarafından satın alımı 2017 yılında gerçekleşen Osmangazi Elektrik ya da kısaca Oepsaş, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik illerinde görevli satış şirketi olarak abonelere elektrik tedarik hizmetlerini sürdürmektedir. Elektrik piyasasının rekabete açılması için yapılan değişiklikler sonucunda perakende satış ve dağıtım faaliyetleri ayrılmış, Osmangazi Elektrik ve Osmangazi Dağıtım ayrı olarak kurulmuştur. Bu her iki şirket de artık Zorlu Enerji çatısı altındadır. Zorlu Oepsaş ile ilgili bilgiler için okumaya devam edin.

Konu Başlıkları:

Şirket Hakkında

2010 yılında özelleştirmesi yapılan Osmangazi Elektrik Dağıtım'ın ihalesini Yıldızlar SSS Holdig kazanmıştır. Elektrik piyasasında yapılan düzenlemenin öngördüğü gibi 2013 yılında dağıtım ve satış faaliyetleri ayrışmıştır. Bu değişimin sonucunda 01.04.2013 tarihinde Oepsaş kurulmuş ve peakende satış faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır. 2017 yılında ise Osmangazi bölgesinin enerji faaliyetleri Zorlu Enerji'ye geçmiştir. Bölgedeki perakende satış şirketi olan Osmangazi Elektrik de bundan böyle bir Zorlu Enerji kuruluşudur. Müşteriler Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik ile elektrik almaya devam ederler.

Abonelik İşlemleri

Taşındığınız il, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik'ten biriyse Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik ile perakende elektrik satış sözleşmesi imzalanmalıdır. Abonelik başvurusu için Zorlu Oepsaş işlem merkezine gidebileceğiniz gibi internet sitesinde "Online İşlemler" menüsüne giriş yaparak veya 0850 933 3 999 numaralı çağrı merkezi vasıtasıyla başvurabilirsiniz. Mesken aboneliği için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Nüfus cüzdanı
 • Kullanım yerine ait abone numarası
 • Zorunlu deprem sigorta poliçesi (DASK)

Elektrik sözleşmesinin yapılması için Zorlu Oepsaş tarafından hazırlanan başvuru formunun doldurulması gerekir.

Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik Abonelik Ücreti

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2021 yılı güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 33 TL/kW olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 198 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Abonelik İptali - Tahliye

Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik aboneliği iptali için, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik illerinde bulunan müşteri işlem merkezlerine resmi kimlik ile berber şahsen başvurmak gereklidir. Başvurudan sonra sayaçtan son endeks okunur ve son faturanın ödenmesi gerekir. İptal işlemlerinin tamamlanması için, tüketicinin elektrik borcunun olamaması gereklidir.

İnternetten Abonelik İptali

Zorlu Oepsaş internet sitesine gidip "Online İşlemler" menüsüne giriş yapınız. Abonenin iptal için,

 • Kimlik ve adres bilgileri
 • Abone ve sayaç numaraları (eski bir faturanızda yer alır),
 • IBAN numarası (Güvence bedelinin iadesinin yapılabilmesi için)
 • Ticari aboneliklerde imza sirküleri ve vergi levhası
 • Enerjinin kesilmesini istediği tarihi bildirmesi istenir.

Güvence Bedeli İadesi

Zorlu Enerji'ye kalan borçlar ödendikten sonra güvence bedeli iadesi talep edilebilir. Yönetmelik uyarınca, iade tutarı, abonelik sonlandırma tarihi esas alınarak TÜFE'ye göre gücellenir.

İptal başvurusu sırasında IBAN numaranızı vererek güvence bedelinin hesabınıza iadesini talep edebilirsiniz.

Borç Sorgulama

Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik fatura borç sorgulamasını aşağıdaki yollardan yapabilirsiniz.

 • Telefonla Zorlu Enerji Perakende Elektrik çağrı merkezini 0850 933 3 999 numarasından arayabilirsiniz.
 • İnternetten elektrik borcunu öğrenmek için, internet sitesinde "Online İşlemler" menüsünden il, işletme kodu ve abone numarası bilgilerini girerek sorgulama işlemini gerçekleştirin. Bu bilgileri eski bir faturadan bulabilirsiniz.

Fatura Ödeme

Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik fatura ödemesi için aşağıdaki hizmetler arasından size uygun olanı seçebilirsiniz:

Hizmet Noktası Açıklama
Müşteri İşlem Merkezi Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik ilçelerinde size yakın olan bir Zorlu Oepsaş işlem merkezinde ödeme yapın.
Bankalar Şubede ödeme, otomatik ödeme talimatı verme, atm, internet bankacılığı seçenekleri arasında uygun olanı seçin.
PTT Gişeden ek bedel vermeden nakit ödeme yapın.
Zorlu Enerji fatura ödemesiyle ilgili daha fazla bilgi

Fatura Gelmedi

Fatura sayacın bulunduğu adrese bırakılır. Genellik sayaç okumaları aylık olarak yapılsa da bazen daha uzun sürebildiği göz önünde bulundurulmalıdır. Okuma zamanı geçmesine rağmen fatura gelmemişse:

 • 0850 933 3 999 numaralı Zorlu Enerji Perakende Elektrik Satış Müşteri Danışma Hattı'nı arayın ve faturalandırma durumunuz hakkında bilgi alın
 • Sayaca ulaşılamadığı için okuma yapılamıyorsa şirketin internet sitesinde Online İşlemler menüsünden bildirim yapabilirsiniz.
 • Sayaç arızası olduğundan şüpheleniyorsanız 186 numaralı dağıtım şirketi çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Faturaya İtiraz Etme

Sayacın ölçtüğü enerjinin tükettiğinizden daha yüksek olduğunu ya da faturalandırma hatası yapıldığını düşünüyorsanız; itiraz için Zorlu Oepsaş müşteri işlem merkezlerinden birine başvurmalısınız. İnternetten Zorlu Enerji Perakende Elektrik satış online işlemler menüsüne girerek itiraz bildirimi yapabilirsiniz.

Fatura itirazı yapmanıza rağmen, borcu son ödeme tarihinden önce yatırmanız gerekir; aksi halde gecikme faizi işler. 

Arıza / Kesinti : Zorlu Enerji Osmangazi Dağıtım

Osmangazi Elektrik Dağıtım, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik illerinde arıza, kesinti, bakım ve sayaçlardan işletme ve bakımından sorumlu şirkettir. Belirtilen illerden ALO 186 hattını arayıp çalışma ve arızalar konusunda bilgi alabilir ve sokak aydınlatma sorunlarını bildirebilirsiniz. 186 elektrik hattı ücretli olup 7 gün 24 saat kesintisi hizmet vermektedir.

Telefon ve İletişim

Müşteri Hizmetlerini Arayın

Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik çağrı merkezi: 0850 933 3 999

Daha fazla Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik iletişim bilgisi

Güncelleme tarihi