You are here

Osmangazi Elektrik / OepsaşOsmangazi Elektrik ya da kısaca Oepsaş, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik illerinde görevli satış şirketi olarak abonelere elektrik tedarik hizmetlerini sürdürmektedir. Elektrik piyasasının rekabete açılması için yapılan değişiklikler sonucunda Osmangazi Dağıtım'dan ayrılırak kurulmuştur.

Konu Başlıkları:

Şirket Hakkında

2010 yılında özelleştirmesi yapılan Osmangazi Elektrik Dağıtım'ın ihalesini Yıldızlar SSS Holdig kazanmıştır. Elektrik piyasasında yapılan düzenlemenin öngördüğü gibi 2013 yılında dağıtım ve satış faaliyetleri ayrışmıştır. Bu değişimin sonucunda 01.04.2013 tarihinde Oepsaş kurulmuş ve peakende satış faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır.

Kısa Kısa

5: Görevli olduğu il sayısı

1,5 milyon: Oepsaş abone sayısı

48: Müşteri işlem merkezi sayısı

Abonelik İşlemleri

Taşındığınız il, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik'ten biriyse Osmangazi Elektrik ile perakende elektrik satış sözleşmesi imzalanmalıdır. Abonelik başvurusu için Oepsaş işlem merkezine gidebileceğiniz gibi internet sitesinde "Online İşlemler" menüsüne tıklayarak "Perakende Abonelik Başvuru" formunu doldurabilirsiniz. Mesken aboneliği için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Nüfus cüzdanı
 • Kullanım yerine ait abone numarası
 • Zorunlu deprem sigorta poliçesi (DASK)

Elektrik sözleşmesinin yapılması için Oepsaş tarafından hazırlanan başvuru dilekçesinin doldurulması gerekir.

Osmangazi Elektrik Abonelik Ücreti

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Abonelik İptali - Tahliye

Osmangazi Elektrik aboneliği iptali için, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik illerinde bulunan müşteri işlem merkezlerine resmi kimlik ile berber şahsen başvurmak gereklidir. Başvurudan sonra sayaçtan son endeks okunur ve son faturanın ödenmesi gerekir. İptal işlemlerinin tamamlanması için, tüketicinin Osmangazi Elektrik'e borcunun olamaması gereklidir.

İnternetten Abonelik İptali

Oepsaş internet sitesine gidip "Online İşlemler" menüsündeki "Abone Tahliye Başvuru Formu" başlığına tıklayın ve formu doldurun. Abonenin forma,

 • Kimlik ve adres bilgileri
 • Abone ve sayaç numaraları,
 • İşletme kodu
 • Enerji kesim tarihi bilgilerini girmesi istenir.

Güvence Bedeli İadesi

Osmangazi Elektrik'e kalan borçlar ödendikten sonra güvence bedeli iadesi talep edilebilir. Yönetmelik uyarınca, iade tutarı, abonelik sonlandırma tarihi esas alınarak TÜFE'ye göre gücellenir.

İptal başvurusu sırasında IBAN numaranızı vererek güvence bedelinin hesabınıza iadesini talep edebilirsiniz.

Borç Sorgulama

Osmangazi elektrik fatura borç sorgulamasını aşağıdaki yollardan yapabilirsiniz.

 • Telefonla Osmangazi elektrik çağrı merkezini 444 3 999 numarasından arayabilirsiniz.
 • İnternetten elektrik borcunu öğrenmek için, internet sitesinde "Online İşlemler" menüsünde yer alan "Abone Borç Sorgula" başlığını seçin. İl, işletme kodu ve abone numarası bilgilerini girerek sorgulama işlemini gerçekleştirin. Bu bilgileri eski bir faturadan bulabilirsiniz.

Fatura Ödeme

Osmangazi Elektrik fatura ödemesi için aşağıdaki hizmetler araasından size uygun olanı seçebilirsiniz:

Hizmet Noktası Açıklama
Müşteri İşlem Merkezi Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik ilçelerinde size yakın olan bir Oepsaş işlem merkezinde ödeme yapın.
Bankalar Şubede ödeme, otomatik ödeme talimatı verme, atm, internet bankacılığı seçenekleri arasında uygun olanı seçin.
PTT Gişeden ek bedel vermeden nakit ödeme yapın.
Oepsaş fatura ödemesiyle ilgili daha fazla bilgi

Fatura Gelmedi

Fatura sayacın bulunduğu adrese bırakılır. Genellik sayaç okumaları aylık olarak yapılsa da bazen daha uzun sürebildiği göz önünde bulundurulmalıdır. Okuma zamanı geçmesine rağmen fatura gelmemişse:

 • 444 3 999 numaralı Osmangazi elektrik çözüm merkezini arayın ve faturalandırma durumunuz hakkında bilgi alın
 • Sayaca ulaşılamadığı için okuma yapılamıyorsa Oepsaş İnternet sitesinde Online Hizmetler menüsünden "Okunamayan Endeks Bildirim Formu" başlığıan tıklayarak endeks bildirimi yapabilirsiniz.
 • Sayaç arızası olduğudan şüpheleniyorsanız 186 numaralı çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Faturaya İtiraz Etme

Sayacın ölçtüğü enerjinin tükettiğinizden daha yüksek olduğunu ya da faturalandırma hatası yapıldığını düşünüyorsanız; itiraz için Oepsaş müşteri işlem merkezlerinden birine başvurmalısınız. İnternetten Oepsaş online işlemler menüsüne girerek "Hatalı Fatura İtiraz Bildirimi" formunu doldurabilirsiniz.

Fatura itirazı yapmanıza rağmen, borcu son ödeme tarihinden önce yatırmanız gerekir; aksi halde gecikme faizi işler. 

Arıza / Kesinti : Osmangazi Dağıtım

Osmangazi Elektrik Dağıtım, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik illerinde arıza, kesinti, bakım ve sayaçlardan işletme ve bakımından sorumlu şirkettir. Belirtilen illerden ALO 186 hattını arayıp çalışma ve arızalar konusunda bilgi alabilir ve sokak aydınlatma sorunlarını bildirebilirsiniz. 186 elektrik hattı ücretli olupr 7 gün 24 saat kesintisi hizmet vermektedir.

Telefon ve İletişim

Müşteri Hizmetlerini Arayın

Osmangazi Elektrik çağrı merkezi: 444 3 999

Daha fazla Osmangazi Elektrik iletişim bilgisi