Çoruh Aksa Elektrik

Çoruh Aksa Elektrik, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun illerinde görevli perakende elektrik satış şirketidir. Çoruh elektrik dağıtım bölgesi özelleştirilmiş ve 2010 yılında Aksa Elektrik tarafından devralınmıştır. Son olarak, elektrik piyasasında yapılan düzenlemeler sonucu Çoruh Aksa Elektrik Satış şirketi kurulmuş ve bölgenin görevli tedarikçisi olmuştur.

Abonelik İşlemleri

Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun illerinden birini taşınıyorsanız Çoruh Aksa ile kendi adınıza elektrik satış sözleşmeisi yapmalısınız. Satış sözleşmesi daha önce elektrik bağlantısı yapılmış kullanım yerleri için yapılır. Bu işleme abonelik devri adı da verilir. Aşağıdaki belgelerle Aksa Elektrik ilçe işletmesine başvurarak elektrik sözleşmesini yapabilirsiniz:

 • Mesken Abonelik Devri için Gerekli Belgeler:
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Abonelik devri için başvuru dilekçesi
 • Başvuran kişi mülk sahibiyse tapu fotokopisi, kiracıysa kira kontratı
 • Belediye sınırları içindeki konutlar için, Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Poliçe Fotokopisi

Çoruh Aksa Elektrik Abonelik Ücreti

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Abonelik İptali

Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ya da Giresun'da Çoruh Aksa elektrik ile yaptığınız satış sözleşmesini sonlandırmak için aşağıdaki belgelerle ilçe işletmesine başvurmalısınız.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İptal başvuru dilekçesi
 • Güvence bedeli ödendiğine dair makbuzun aslı

Başvurunuz tamamlandıktan sonra dağıtım şirketinden bir ekip kullanım yerine gelir ve sayaçtan okunan son endeksi alarak elektrik enerjisini keser.

Abonelik sonlandırma başvuru dilekçesinde aboneliği sonlandırmak istediğiniz tarihi mutlaka belirtmeniz gerekir. Tarih belirtmezseniz elektriğiniz siz kullanım yerinden çıkmadan önce kesilebilir.

Güvence Bedeli İadesi

Çoruh Aksa elektrik sözleşmesi iptal başvurusu sırasında güvence bedelinin de iade edilmesini talep edebilirsiniz. Güvence bedeli iadesi TÜFE oranı kullanak (enflasyona göre) gücelllenir. Yönetmeliğe göre, güvence bedeli iadesinin gerçekleşmesi için, Çoruh Aksa Elektrik'e olan tüm borçların ödenmesi yeterlidir.

Aksa Elektrik : Borç Sorgulama

Online Borç Sogulama :

Çoruh Elektrik borcunu öğrenmek için, internet sitesinde ana sayfada yer alan "Borç Sorgulama" uygulamasına tesisat numaranızı girmek yeterlidir. Tesisat numarası faturada yazar.

Aksa elektrik çözüm merkezinden :

444 9 186 numaralı telefondan Çoruh Aksa çağrı merkezini arayabilir ve tesisat numarasıyla fatura sorgulama yapabilirsiniz.

Aksa Elektrik Fatura Ödeme Noktaları

Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ya da Giresun'da Çoruh Aksa Elektrik faturasını ödemek için aşağıdaki ödeme yollardan birini seçebilirsiniz:

Ödeme Noktası Açıklama
Anlaşmalı Bankalardan Kredi kartı ya da hesaptan otomatik ödeme, ATM ve internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Anlaşmalı bankalar tüm ödeme seçeneklerini sunmayabilir.
Çoruh Aksa müşteri merkezi Tüm ilçe işletmelerinden ödeme yapılabilir.
PTT şubeleri Tüm ilçelerdeki PTT şubelerinden faturanızı yatırabilirsiniz.
Fatura ödeme konusuyla ilgili daha detaylı bilgi için

Fatura Gelmedi

Çoruh Aksa elektrik faturası gelmediyse sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Sayacın okuma zamanı gelmemiş olabilir.
 • Sayaca ulaşılması mümkün değilse okuma yapılamamış olabilir.
 • Arıza durumu sözkonusu ise bölgenizdeki dağıtım şirketini 186 numaralı hattan arayabilirsiniz.

Fatura İtirazı

Faturaya itiraz etmeden önce tüketiminizi iyi incelemenizi ve mevsimsel değişiklikleri hesaba katmanızı öneriririz. Tüketici, fatura kesim tarihinden sonra 1 yıl boyunca itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz konuları aşağıdaki gibi olabilir:

Faturaya itiraz edilmiş de olsa borç son ödeme tarihi geçirilmeden ödenmelidir. Sözkonusu borç bir önceki faturadan %30 daha pahalıysa bir önceki tutarın ödenmesi kabul edilir.

Abone No Sorgulama

Çoruh Aksa elektrik abone numarasını aşağıdaki yollardan öğrenmeniz mümkündür:

 Elektrik faturasının üst bölümünde bulunabilir

 444 9 186 numaralı Çoruh Aksa çözüm merkezini arayarak

Arıza-Kesinti: Çoruh Elektrik Dağıtım

Çoruh Elektrik Dağıtım Şirketi (Çoruh EDAŞ), Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun illerini kapsayan dağıtım bölgesinde arıza, kesinti, bakım ve sayaçla sorunlarıyla ilgili olarak başvurmanız gereken kuruluştur. Çoruh dağıtım bölgesinde oturuyorsanız 444 9 186 numaralı hattı kullanarak Çoruh EDAŞ'a telefon edebilirsiniz. Çözüm hattı 7 gün 24 saat hizmet verir ve ücretlidir. Sokak aydınlatmalarındaki sorunları da aynı numaradan Çoruh EDAŞ'a bildirebilirsiniz. Çoruh EDAŞ, size fatura kesen ve sözleşme işlemlerini yürüten Çoruh Aksa perakende satış şirketinden tamamen ayrı bir şirkettir.

Çoruh Aksa Elektrik Telefonu

Çözüm Merkezi

Telefon : 444 9 186

E-mail: [email protected]

Daha fazla Çoruh Aksa telefon ve iletişim bilgisi için...

Şirket Hakkında

Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun illerinde görevli Çoruh Aksa Elektrik bir Kazancı Holding grup şirketidir. Kazancı Holding'in faaliyet alanları arasında doğal gaz dağıtımı, enerji santralleri işletme ve jeneratör üretimi bulunmaktadır.

Rakamlarla Çoruh Aksa Elektrik

1,7 milyon: Çoruh dağıtım bölgesi nüfusu

2013: Çoruh Aksa Elektrik'in perakende elektrik satışına başladığı yıl

70: Çoruh bölgesindeki ilçe işletmelerinin sayısı

Güncelleme tarihi