Çoruh Aksa Elektrik Fatura Ödemesi Nasıl Yapılır ?

Çoruh Aksa Elektrik, 1 milyon abonesi bulunan Çoruh dağıtım bölgesinin görevli elektrik tedarikçisidir. Bu yazıda, Çoruh Aksa Elektrik fatura sorgulama, ödeme, itiraz, şikayet ve diğer işlemleri hakkında pratik bilgiler bulabilirsiniz.

FATURA ÖDE

Aksa Elektrik: Fatura Sorgulama

Dönemin fatura tutarını sorgulamak için tesisat numarasını bilmek gereklidir. Çoruh Aksa Elektrik tesisat numarası faturada bulunabilir.

  • Telefonla: 444 9 186 numaralı Aksa çözüm merkezinden tesisat numarasıyla sorgulama yapılabilir.
  • İnternet sitesinde: Çoruh Aksa elektrik internet sitesinin giriş sayfasında yer alan "Borç Sorgulama" uygulamasında tesisat numarasıyla sorgu yapmak mümkündür.
  • Online hizmetlerden: İnternet sitesindeki "Online İşlemler" bölümüne tesisat ve sayaç numarası bilgilerini girip -üye olursanız- borç bilgilerini detaylı olarak görebilirsiniz.

Aksa Elektrik Fatura Ödeme Noktaları

Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Giresun'da şubeye gitmeyi tercih etmiyorsanız ödeme yollarından birini seçebilirsiniz:

 İlçe İşletmesinde / Kredi Kartıyla

İlçenizde bulunan Çoruh Aksa elektrik müşteri merkezine giderek fatura borcunuzu yatırabilirsiniz. Şirketin anlaşmasına bağlı olarak, gecikmiş ödemeler için, bazı bankaların kredi kartlarına vade farkıyla taksit yapılması mümkün olabilmektedir. Bu konuda en gücel bilgi almak için müşteri hizmetlerine telefon etmenizi öneririz.

 Anlaşmalı Bankalar

Çoruh Aksa Elektrik ile anlaşmalı bankalar birçok seçenek sunarak fatura ödeme işlemlerinizi kolaylaştırmaktadır. Her anlaşmalı banka aynı ödeme kanallarını sunmayabilir. Güncel banka listesini incelemekte fayda vardır. Aşağıdaki bankaların Çoruh Aksa ile sundukları ödeme kanalları sıralanmıştır :

  • Kredi kartından otomatik ödeme talimatı
  • Hesaptan otomatik ödeme talimatı
  • ATM'den ödeme
  • İnternet bankacılığı

Banka işlemleri için faturada yazan tesisat numarasının bildirilmesi gerekmektedir.

 PTT şubeleri

Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Giresun ilçelerinde size en yakın PTT şubesine giderek gişeden nakit olarak Çoruh Aksa faturasını ödeyebilirsiniz. Yanınızda faturanızı götürmeniz gereklidir.

Fatura Hesaplama

Ödeme zamanı gelmeden önce fatura tutarınız hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, "Online İşlemler" bölümüne üye olarak fatura hesaplama uygulamasından faydalanabilirsiniz. Üye olmak için tesisat ve sayaç numarası bilgisini girmek gerekmektedir bu bilgiler faturada bulunur. Eğer ulusal tarife fiyatından elektrik alıyorsanız (yani serbest tüketici değilseniz) gelecek fatura borcunu kendiniz kolayca hesaplayabilirsiniz.

Fatura Gelmedi

Sayaç okuma zamanı geldiği halde faturanızın gelmediyse sebebi aşağıdaki durumlardan briyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Sorunlar Çözümler
Sayaca ulaşılamadığı için okuma yapılmaması Çoruh Aksa elektrik çağrı merkezine 444 9 186 numarasından ulaşıp sayaç endeksi bildirerek fatura düzenlenmesini talep edebilirsiniz.
Sayaç arızası Sayacınız arızalandığını düşünüyorsnız vakit kaybetmeden tedarikçinizle iletişimi geçmelisiniz.
Düşük fatura tutarı Eğer o dönem belirli bi tutar altında tüketim yapılmışsa fatura düzenlenmeyebilir.

Fatura İtirazı

Çoruh Aksa elektrik faturası normalden fazla geldiyse, müşteri hizmetleri yönetmeliğine göre fatura kesim  tarihinden itibaren 1 yıl boyunca itiraz etme hakkına sahipsiniz. Fatura itirazını:

  • Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Giresun'da bulunan Çoruh Aksa ilçe işletmelerine giderek yapabilirsiniz.
  • İtiraz işlemleri internetten yapmak için, Çoruh Aksa ana sayfasında altta yer alan "Çözüm Merkezi" menüsünden "İtiraz Formu" başlığına tıklayarak formu doldurabilirsiniz. Formda itiraz nedeninizi detaylı olarak belirtmenizi öneririz. Eğer sayacın arızalı olduğunu düşünüyorsanız incelenmesini talep edebilirsiniz.

Elektrik tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre, gelen faturaya itiraz etmiş de olsanız son ödeme tarihini geçirmeden borcu ödemelisiniz. Gecikme zammı uygulanmaması için bir önceki fatura borcu kadar ödeme kabul edilmektedir.

İtirazın Sonucu

  İtiraz Haklı İtiraz Haksız
Fatura tutarı ödendi Aradaki fark en geç üç iş günü içinde nakit olarak tek seferde iade edilmelidir. Tutar kısmen ödenmişse aradaki fark, fatura son ödeme tarihi itibariyle hesaplanan gecikme zammı ile tahsil edilir.
Fatura tutarı ödenmedi Fatura son ödeme tarihi itibariyle gecikme zammı uygulanan hatalı tüketim tutarı ile arasındaki farkın iadesi gerçekleştrililir. Kısmen haklı bulunursa, tahsil edilmesi gereken tutar bir sonraki faturaya yansıtılır. Fatura bedeli, son ödeme tarihinden ititbaren hesaplanan gecikme zammı ile tüketiciden tahsil edilir.

Elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre hazırlanmıştır.

Gecikmiş Ödeme

Zamanında ödenmeyen fatura borcuna müşteri hizmetleri yönetmeliği uyarınca gecikme faizi uygulanır. Gecikme faizi fatura dönemi için şirket tarafından belirlenir. Zam fatura borcuna günlük olarak uygulanır.

Borçtan Elektrik Kesilmesi

Elektrik şirketi zamanında borcunu ödemeyen müşteriye ikinci bir bildirim hazırlar. Tüketici, bu bildirimde tanınan sürede de ödeme yapılmazsa o kullanım yerinin enerjisi kesilir. Yeniden enerji veirlmesi için, tüketicinin gecikme faiziyle beraber tüme borcunu  ödemesi gerekmektedir. Gecikmiş borçlar için kimi zaman tedarikçiler bankalarla anlaşarak kredi kartına taksitlendirme uygulamaları ya da ödeme taahhütünü kabul etmektedir.

Güncelleme tarihi