Fırat Aksa Elektrik

Fırat Aksa Elektrik, Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerinde görevli satış şirketi olarak abonelere elektrik satış hizmetlerini sürdürmektedir. Elektrik piyasasının rekabete açılması için yapılan düzenlemeler sonucunda 2013 yılında Fırat Dağıtım'dan ayrılırak kurulmuştur.

Şirket Hakkında

Bir Kazancı Holding grup şirketi olan Fırat Aksa Elektrik, Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerinde görevli tedarikçidir. Kazancı Holding elektrik tedariğinin yanı sıra doğal gaz dağıtımı, elektrik santrali işletme ve jeneratör üretimi gibi alanlarda faaliyet gösteren bir sanayi grubudur.

Sayılarla Fırat Aksa

1,7 milyon: Fırat bölgelsi nüfusu

5,9 TeraWatt saat: Aksa elektrik'in 2013 yılında perakende sattığı elektrik enerjisi miktarı

45: Fırat bölgesindeki müşteri merkezi sayısı

Fırat Aksa Fatura Sorgulama

 İnternetten: Fırat Aksa internet sitesinde ana sayfadaki "Borç Sorgulama" uygulamasına tesisat numarasıbilgisini girin.

 Telefonla: Aksa çözüm merkezini 444 9 186 numaralı hattan arayarak tesisat numarasıyla fatura sorgulama yapın.

Fatura Ödeme

Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli'de Fırat Aksa Elektrik faturasını ödemek için aşağıdaki ödeme yollardan birini seçebilirsiniz:

 

Ödeme Noktası Açıklama
Anlaşmalı Bankalardan Kredi kartı ya da hesaptan otomatik ödeme, ATM ve internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Anlaşmalı bankalar tüm ödeme seçeneklerini sunmayabilir.
Fırat Aksa müşteri merkezi Tüm ilçe işletmelerinden ödeme yapılabilir.
PTT şubeleri Tüm PTT şubelerinden faturanızı yatırabilirsiniz.
Fatura ödeme konusuyla ilgili daha detaylı bilgi için

Fatura Gelmiyor

Fırat Aksa elektrik faturası gelmediyse sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Sayacın okuma zamanı gelmemiş olabilir.
 • Sayaca ulaşılması mümkün değilse okuma yapılamamış olabilir.
 • Arıza durumu sözkonusu ise bölgenizdeki dağıtım şirketini 186 numaralı hattan arayabilirsiniz.

Faturaya İtiraz Etme

Faturaya itiraz etmeden önce tüketiminizi iyi incelemenizi ve mevsimsel değişiklikleri hesaba katmanızı öneriririz. Tüketici, fatura kesim tarihinden sonra 1 yıl boyunca itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz konuları aşağıdaki gibi olabilir:

Faturaya itiraz edilmiş de olsa borç son ödeme tarihi geçirilmeden ödenmelidir. Sözkonusu borç bir önceki faturadan %30 daha pahalıysa bir önceki tutarın ödenmesi kabul edilir.

Abonelik İşlemleri

Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerinden birini taşınıyorsanız Fırat Aksa ile kendi adınıza elektrik satış sözleşmeisi yapmalısınız. Satış sözleşmesi daha önce elektrik bağlantısı yapılmış kullanım yerleri için yapılır. Bu işleme abonelik devri adı da verilir. Aşağıdaki belgelerle Aksa Elektrik ilçe işletmesine başvurarak elektrik sözleşmesini yapabilirsiniz:

 • Mesken Abonelik Devri için Gerekli Belgeler:
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Başvuran kişi mülk sahibiyse tapu fotokopisi, kiracıysa kira kontratı
 • Abonelik devri için başvuru dilekçesi
 • Belediye sınırları içindeki konutlar için, Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Poliçesi

Abonelik Ücreti

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Abonelik İptali

Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli'de Fırat Aksa elektrik ile yaptığınız satış sözleşmesini sonlandırmak için aşağıdaki belgelerle ilçe işletmesine başvurmalısınız.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İptal başvuru dilekçesi
 • Güvence bedeli ödendiğine dair makbuzun aslı

Başvurunuz tamamlandıktan sonra dağıtım şirketinden bir ekip kullanım yerine gelir ve sayaçtan okunan son endeksi alarak elektrik enerjisini keser.

Abonelik sonlandırma başvuru dilekçesinde aboneliği sonlandırmak istediğiniz tarihi mutlaka belirtmeniz gerekir. Tarih belirtmezseniz elektriğiniz siz kullanım yerinden çıkmadan önce kesilebilir.

Güvence Bedeli İadesi

Fırat Aksa elektrik sözleşmesi iptal başvurusu sırasında güvence bedelinin de iade edilmesini talep edebilirsiniz. Güvence bedeli iadesi TÜFE oranı kullanak (enflasyona göre) gücelllenir. Yönetmeliğe göre, güvence bedeli iadesinin gerçekleşmesi için, Fırat Aksa Elektrik'e olan tüm borçların ödenmesi yeterlidir.

Abone No Sorgulama

Fırat Aksa elektrik abone numarasını aşağıdaki yollardan öğrenmeniz mümkündür:

 • Elektrik faturasının üst bölümünde bulunabilir
 • 444 9 186 numaralı Fırat Aksa çözüm merkezini arayarak

Arıza-Kesinti: Fırat Dağıtım

Fırat Elektrik Dağıtım Şirketi (Fırat EDAŞ), Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun illerini kapsayan dağıtım bölgesinde arıza, kesinti, bakım ve sayaçla sorunlarıyla ilgili olarak başvurmanız gereken kuruluştur. Fırat dağıtım bölgesinde oturuyorsanız 444 9 186 numaralı hattı kullanarak Fırat EDAŞ'a telefon edebilirsiniz. Çözüm hattı 7 gün 24 saat hizmet verir ve ücretlidir. Sokak aydınlatmalarındaki sorunları da aynı numaradan Fırat EDAŞ'a bildirebilirsiniz. Fırat EDAŞ, size fatura kesen ve sözleşme işlemlerini yürüten Fırat Aksa perakende satış şirketinden tamamen ayrı bir şirkettir.

Fırat Aksa Elektrik Telefonu

Fırat Aksa genel müdürlüğü İstanbul'da bulunur, müdürlük ise Elazığ merkezlidir. 

Çözüm Merkezi

Telefon : 444 9 186

E-mail: [email protected]

Daha fazla Fırat Aksa telefon ve iletişim bilgisi için...

Güncelleme tarihi