Fırat Aksa Elektrik Fatura Ödeme

Fırat Aksa Elektrik, Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerinde görevli elektrik tedarikçisidir. Bu yazıda, Fırat Aksa Elektrik fatura ödeme noktaları, borç sorgulama ve diğer fatura işlemleri hakkında bilgilere yer verilmiştir.

FATURA ÖDE

Borç Sorgulama

Fırat Aksa elektrik fatura borcunu öğrenmek için gereken bilgi tesisat numarasıdır. Bu bilgiyi bir faturanın üst kısmında bulmak mümkündür.

  • İnternet sitesi açılış sayfasında bulunan "Borç Sorgulama" uygulamasına tesisat numaranızı girmeniz gereklidir.
  • Çözüm merkezini 444 9 186 numaralı telefondan arayıp tesisat numarasıyla fatura sorgulama yapabilirsiniz.

Fatura Ödeme Noktaları

Fatura ödemesini Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli ilçelerinde bulunan Fırat Aksa müşteri merkezlerinde yapabilirsiniz. İşletmeye gitmeyi tercih etmiyorsanız aşağıdaki ödeme seçenekleri arasında size uygun olanı tercih edebilirsiniz:

 Nakit Ödeme

Anlaşmalı Banka Gişesi

Faturayı banka şubesinde gişeden ödemek istiyorsanız Fırat Aksa Elektrik ile anlaşmalı bankalar listesine bakmalısınız. Anlaşması bulunan tüm bankalar gişeden nakit ödemeyi kabul etmeyebilir.

İnternet bankacılığı

Anlaşmalı tüm bankaların internet şubesini kullanarak fatura ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme bankanın kendi internet sistemi üzerinden gerçekleşir sorun yaşanması durumunda bankanızla irtibata geçmeniz gereklidir.

PTT şubeleri

 Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli'de size yakın bir PTT şubesinden nakit olarak fatura ödemesi yapılabilmektedir. PTT şubeleri Aksa elektrik fatura ödemesinden ek bedel almamaktadır.

 Kredi Kartından Otomatik Ödeme

Bankanızın kredi kartı, Fırat Aksa ile anlaşmalıysa otomatik ödeme talimatıyla fatura tarihlerini takip etme yükünden kurtulursunuz. Kredi kartından otomatik ödeme talimatı vermenin avantajlarından biri hesabınızda bakiye yetersiz olsa bile ödemenin yapılmasıdır. Böylece fatura tutarını, kredi kartının limiti dahilinde ve kart ödeme tarihinde yatırmış olursunuz. Kredi kartından otomatik ödeme hizmetinde alınacak komisyonlar banka tarafından belirlenir.

 Otomatik Ödeme Talimatı

Fırat Aksa ile anlaşması olan tüm bankalar hesaptan otomatik ödeme seçeneğini sunmaktadır. Bu ödeme tipini tercih ederseniz hesap bakiyenizin yeterli olduğua emin olmanızı öneririz.

Fatura Gelmedi

Faturanın gelmemesi farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle sayacın okuma zamanı gelmemiş olabilir. Fırat Aksa çözüm hattını arayarak fatura döneminin gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. Fatura kayıp ya da gelememişse :

  • Sayaç okunamamış olabilir: sayacınız okuma görevlisinin erişemediği bir noktadaysa yerini değiştirmeniz talep edilebilir. Bu durumda yerel elektrik dağıtım şirketiyle irtibata geçmeniz gerekir.
  • Sayaç arızası varsa 444 9 186 numaralı çözüm hattını arayarak bildirimde bulunun.

Fatura İtirazı

Fırat Aksa elektrik faturasının hatalı olduğunu düşünüyorsanız yönetmeliğe göre fatura tarihinden sonra bir yıl boyunca itiraz hakkına sahipsiniz. İtiraz işlemleri için, 

  • müşteri merkezine dilekçe ile başvuruda bulunabilir
  • İnternete Fırat Aksa ana sayfasında altta yer alan "Çözüm Merkezi" menüsünden "İtiraz Formu" başlığına tıklayarak formu doldurabilirsiniz. Formda itiraz nedeninizi detaylı olarak belirtmenizi öneririz. Eğer sayacın arızalı olduğunu düşünüyorsanız incelenmesini talep edebilirsiniz.

Eğer fatura borcunuz bir öncekinden %30 daha fazla değilse, tüm tutarı, itiraza rağmen son ödeme tarihinden önce yatırmanız gerekir. İtiraz tutarı önceki faturadan %30 daha fazlaysa önceki tutar kadar ödeme kabul edilir ve gecikme faizi işletilmez.

İtiraz Sonucu

İtiraz Sonucu Açıklama
Tüketici haklı bulunursa
  • Tüketiciden fazla olarak tahsil edilen kısım bir sonraki faturadan düşülür.
  • Tüketici talep ederse bedel üç iş günü içinden nakit olarak ödenir.
Tüketici haksız bulunursa
  • İtiraz bedeli eksik tahsil edilmişse kalan kısım da tüketiciden tahsil edilir.

Geciken Ödemeler

Gecikme Faizi

Fırat Aksa fatura borcunun son ödeme tarihini geçirirseniz gecikme faizi günlük olarak uygulanır. Elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre son ödeme tarihinden 5 gün sonra kesme ihbarnamesi gönderilir.

Borçtan Elektrik Kesintisi

Kesme ihbarnamesi abonenin kayıtlı adresine gönderilir. İhbarnamenin tebliğinden en az 5 iş günü sonra o kullanım yerinin elektrik enerjisi kesilir. Elektrik kesilirse yeniden enerji verilmesi için tüketicinin gecikme zamıyla beraber tüm borcunu ödemesi gerekir. Ayrıca bu işlem için kesme-bağlama bedeli de tahsil edilir.

Güncelleme tarihi