Doğal Gaz Açtırma İşlemi ve Ücreti

Güncelleme tarihi
min reading

Taşınma durumunda doğal gaz açtırma

Taşınacağınız evde daha önce doğal gaz kullanılmışsa, o kullanım yerinin dağıtım şebekesine bağlantısı yapılmıştır. Bu durumda, yalnızca bölgenizdeki dağıtıcıyla doğal gaz kullanım sözleşmesi yapmanız gerekir. Konut aboneleri kullanım sözleşmesi yapmak için, gerekli belgelerle beraber doğal gaz dağıtıcısının müşteri merkezine gidebilir. Bazı dağıtım şirketlerinin internet sitelerinde de sözleşme başvuru formu bulunmaktadır. Başvuruyu doğal gazı kullanacak kişi kendi adına yapmalıdır. Bu işlemler sonunda, dağıtım şirketinden bir yetkilinin doğal gaz tesisatını kontrol edip gaz açılışını yapması için size randevu verilir.

Doğal Gaz Açtırma Ücreti

Doğal gaz açtırma ücreti, kullanım sözleşmesi sırasında alınan güvence bedelidir. Bu bedel, doğal gazın evdeki kullanım amacı ve tüketim elemanı sayısına göre değişiklik gösterir. Isınma için, kombi ya da doğal gaz sobasıyla olsun farkı olmadan aynı ücret ödenir. Sözleşme bedelinin taksitlendirilmesi ve doğal gaz faturasına eklenmesi yaygın bir uygulamadır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından her yıl belirlenen doğal gaz sözleşme ücretleri ulusal düzeyde tüm dağıtım şirketleri tarafından uygulanmaktadır.

Doğalgaz abonelik taşıma ücretleri 2021
Güvence bedeli Ödenecek Tutar
Kombi 563,9 TL
Merkezi Sistem (Bağımsız Bölüm Başına) 503 TL
Soba (adet başına) 503 TL
Ocak 29,8 TL
Şofben (Sıcak su) 60,8 TL
Damga Vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Masrafı Şirket belirler

Tablonun son güncellenme tarihi : 2021

Güvence bedeli, dağıtım şirketinin mekanik sayaçlı tüketicilerden kullanım sözleşmesinde tahsil ettiği depozitodur. Bu nedenle, ön ödemeli sayacı olanlardan güvence bedeli alınmaz.

Ne Kadar Sürer ?

Kullanım sözleşmesi yapılsa bile doğal gaz verilmeden önce bir yetkilinin tesisatı kontrol etmesi gerekir. Dağıtım şirketinin ekiplerinin yoğunluğuna göre gazın kullanıma açılması uzayabilir. Aksi halde usulsüz kullanım olur ve ceza ödenir.

Doğal Gaz Açtırma Aşamaları : İlk kez kullanım durumunda

Yeni inşa edilmiş ya da doğal gaz şebekesine bağlanmamış bir kulllanım yeri için, doğal gaz açtırma işleminden önce dağıtım bağlantı anlaşması yapılmalıdır.Bağlantı anlaşması için, tüketicinin gerekli belgelerle yerel doğal gaz dağıtım şirketinin hizmet merkezine başvurması gerekir.

  1. Sokağınızda doğal gaz hattı varsa, abonelik işlemlerini doğal gaz dağıtıcısının hizmet merkezinden yapabilirsiniz. Binanızın doğal gaz servis kutusu yoksa dağıtım şirketi bir servis kutusu koyabilir ya da başka bir kutudan bağlantıya izin verebilir.
  2. Sokağınızda doğal gaz hattı yoksa dağıtım şirketini arayarak hat çekilmesini talep edebilir ve abonelik işlemlerini başlatabilirsiniz.
  3. Dağıtım bağlantı anlaşmasının tamamlanması için, başvuru sahibinden bir defalık ve iade edilememek üzere abonelik bağlantı bedeli tahsil edilir. Abonelik bağlantı ücreti, bağlantı ve sayaç bedellerinden oluşur.
  4. Eğer kullanım yerinin doğal gaz iç tesisatı yoksa dağıtım şirketinin sertifikalı tesisatçısına proje çizdirilir ve bu proje uygulanır. Bu firma daha sonra dağıtım şirketinden randevu alır ve tesisatı yetkililere kontrol ettirir. Tesisat uygunluk belgesi hazırlanır; böylece tüketici kullanım sözleşmesi yapabilir.

Doğal Gaz İlk Bağlantı Ücreti

Konutlarda Metrekareye Göre Doğal Gaz Bağlantı Bedeli
Brüt Alan Abonelik Bağlantı Bedeli
200 m2'ye kadar 656,7 TL + KDV
Sonraki her 100 m2 için 570,5 TL + KDV

Tablonun son güncellenme tarihi: 2021

Mevcut mekanik sayacı, ön ödemeli sayaç ile değiştirmek isteyen tüketici 268,7 TL + KDV ödemelidir.

Geçici Gaz Kapama Sonrasında

Belirli bir süre için doğal gaz kullanmak istemeyen abone, dağıtım şirketine başvurarak kullanım yerindeki gazın kesilmesini talep edebilir. Bu durumda, doğal gaz sayacı mühürlenir. Doğal gaz açtırma işlemi için, abone kimlik fotokopisi ve kapattırdığı gazın açılmasını talep eden dilekçeyle dağıtım şirketine başvurmalıdır. Bu işlem için aboneden yalnızca açma kapama bedeli alınır. Bu bedel 2021 yılında, tüm dağıtım şirketleri tarafından 26,5 olarak tahsil edilmektedir.