CK Boğaziçi Elektrik

Güncelleme tarihi
min reading

CK Boğaziçi Elektrik İstanbul Avrupa Yakası'nda görevli perakende elektrik satış şirketidir. CK Boğaziçi Elektrik fatura ödeme noktaları, fatura itirazı, borç sorgulama, online abonelik başvurusu ve iletişim bilgileri bu sayfada bulunur.


Fatura Ödeme

FATURA ÖDE

CK Boğaziçi elektrik faturasını İstanbul avrupa yakasındaki tüm müşteri hizmet merkezlerinden (ilçe işletmelerinden) ödeyebilirsiniz. Müşteri merkezine gitmeyi tercih etmiyorsanız diğer ödeme noktalarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. 

Ödeme Noktası Açıklama
Anlaşmalı Banka Gişe, otomatik ödeme  ve internet bankacılığını kullanabilirsiniz.
Yetkili Ödeme Merkezi İstanbul Avrupa yakasındaki ilçelerde bulunan merkezlerden ödeme yapabilirsiniz.
PTT şubeleri Tüm PTT şubelerinden faturanızı yatırabilirsiniz.

Fatura Sorgusu

CK Boğaziçi fatura dönem borcunu öğrenmek için çağrı merkezini arayabilirsiniz. Şirketin online hizmet sitesine giderek borç sorgulama uygulamasından faydalanabilirsiniz. Borç sorgusu için T.C. kimlik ve abone numaralarını kullanmak gereklidir.

CK Boğaziçi Elektrik fatura ödeme seçenekleri ve sorunların çözümleri için detaylı yazıyı okumanızı öneririz.

Fatura İtirazı

Faturanız normalden yüksek mi geldi ?

Aşağıdaki sebeplerde elektrik tüketiminiz artmış olabilir. Mevsimsel değişikliklerin, özellikle klima ve elektrik sobası kullanan evlerin elektrik faturasına yansıması doğaldır. Yine de faturalandırmada hata olduğunu düşünüyorsanız faturanın kesim tarihinden sonraki bir yıl bounca itiraz hakkınız korunur.

Nasıl itiraz edilir?

Faturanızda hata olduğunu düşünüyorsanız CK Boğaziçi elektrik müşteri merkezine başvurarak inceleme talep etmelisiniz

Ödeme güçlüğü mü yaşıyorsunuz ?

CK Boğaziçi elektrik fatura tutarına itiraz etseniz bile, borcunuzu son ödeme tarihine kadar yatırmalısınız. Eğer faturayı ödeme güçlüğü yaşıyorsanız şu bilgiyi bilmenizde fayda vardır. İtiraz konusu olan fatura bir önceki dönemden %30 daha fazlaysa, önceki dönemin fatura tutarı kadar ödeme yapmanız kabul edilir. Böylece 15 gün kadar sürebilecek inceleme işlemi sırasında borçtan dolayı elektriğiniz kesilmez.

Fatura Gelmedi / Kayboldu

Sayaç okuma zamanı geçmesine rağmen o ayki fatura gelmediyse CK Boğaziçi Elektrik çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz. Elektrik faturanızın gelmemesinin sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

Sorunlar Çözümler
Sayaca ulaşılamaması Okuma görevlisi sayaca erişemiyorsa, CK Boğaziçi sayacın yerini değiştirmenizi isteyebilir. Sizden sayaç değerlerini okumanız istenerek fatura düzenlebilir.
Sayaç arızası Sayaç arızasından şüpheleniyorsanız 444 6 255 numaralı çağrı hattını arayarak yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.
Düşük fatura tutarı Eğer o dönem çok düşük miktarda tüketim yapılmışsa fatura kesilmeyip sonraki döneme eklenebilir. Borcunuzu sorgulayarak durum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aboneliği Üzerine Alma

İstanbul Avrupa yakasına taşınıyorsanız elektriği açtırmak için CK Boğaziçi Elektrik ile perakende satış sözleşmesi yapmalısınız. Sözleşmeyi ilçenizdeki CK Boğaziçi hizmet noktasına giderek ya da online olarak yapmanız mümkündür. Daha önce elektrik bağlanmış bir kullanım yerine satış sözleşmesi yapmak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Abonelik için Gerekli Belgeler
  • Nüfus cüzdanı (ya da pasaport)
  • Başvurulan adrese ait abone numarası veya eski bir elektrik faturası
  • Kiracıysa, mülk sahibinin adı ve soyadı
  • Önceki abonenin sözleşmesini iptal etmeden ayrılması halinde, başvuran kişi için mülkiyet belgesi ( ikametgâh, tapu, lojman tahsis belgesi vb.)
  • Belediye sınırları içinde oturanlar için, zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi ya da poliçe numarasıyla beraber sahibinin T.C. Kimlik numarası.

CK Boğaziçi Elektrik için Online Abonelik

Nasıl Yapılır ?

İstanbul Avrupa yakasında, daha önce elektrik bağlatılmış bir eve taşınıyorsanız CK Boğaziçi online işlem merkezini kullanarak yeni elektrik sözleşmesi yapabilirsiniz. Online başvuru yapmayı tercih ederseniz sözleşmeniz hazırlandıktan sonra kapınıza teslim edilir. Online başvuruda eski bir faturadan öğrenebileceğiniz abone numarası ya da sayacın üzerinde bulabileceğiniz seri numarasını kullanabilirsiniz. Elektrik sözleşmesinin ıslak imzalı olması gerekir; bu nedenle başvuru yapan kişi sözleşmeyi kapıda teslim aldığı sırada imza için hazır bulunmalıdır. Kuryenin geleceği adres online işlem sırasında seçilebilmektedir.

Güvence Bedeli Nasıl Ödenir ?

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Online Abonelik Ücreti Nedir ?

CK Boğaziçi sitesinden online elektrik satış sözleşmesi yapmak için kurye bedeli 5,50 TL olarak belirlenmiştir. Bu bedel başvuru sırasında, güvence bedeliyle beraber tek seferde tahsil edilir. 

Abone No Öğrenme

Abone numarası elektrik faturasının üst kısmında yazar. Eğer taşınacağınız eve ait eski bir fatura bulamadıysanız ve sözleşme işlemleri için gerekli olan abone numarasını bilmiyorsanuz CK Boğaziçi internet sitesindeki uygulanmadan faydalanabilirsiniz. Bu sorgulamayıyapmka için elektrik sayacınız üzerinde yer alan seri numarasını kullanmanız gereklidir. CK Boğaziçi internet sitesinde "Online İşlem Merkezi" menüsünü seçin ve "Sayaç Bilgilerinden Sorgulama" başlığını seçin.

Abonelik Ücreti / Güvence Bedeli

Elektrik abonelik işlemlerini tamamlamak için yanınızda nakit bulundurmayı unutmayın! Aşağıda ödemeniz gereken tutarları belirtiyoruz: 2018 yılı için elektrik satış sözleşmesi imzalayan mesken abonesi aşağıdaki ücretlerin toplamını nakit olarak ödemelidir.

 

Elektrik Abonelik Bedelleri 2018
Bedelin Adı Ücret
Güvence Bedeli Mesken için ortalama 142,20 TL *
Kesme-Bağlama Bedeli İşlem başına 26,80 TL
Damga Vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Bedeli Güvence bedeline göre belirlenir

*Güvence bedeli, mesken aboneleri için, en az 5 kW sözleşme gücü üzerinden hesaplanır; böylece ödenmesi gereken güvence bedeli en az 118,50 TL olur. Meskenler için ortalama güç ise 6kW (142,20 TL) civarındadır. Elektrik abonelik ücreti hakkında daha fazlasını öğrenin.

Önemli Hatırlatmalar

Elektrik sözleşmesi yapmadan enerji kullanmaya başlamak

Eğer sizden önce oturan kişi elektrik sözleşmesini bitirmeden evden çıkmışsa taşındığınızda elektrik açık olabilir. Elektrik açıksa, başkası adına gelen faturayı ödemeye devam etmemek gerekir. Kullanıcının elektrik aboneliğini üzerine alması müşteri hizmetleri yönetmeliğine göre zorunludur. Başka birinin sözleşmesiyle kullanım yaptığınız tespit edilirse elektriğiniz kesilir. Usulsüz kullanım yapmış sayıldığınız bu durumda, elektrik enerjisini açtırmak için ceza ödemeniz gerekir.

Eski evin aboneliğini kapatmamak

Eski evinizdeki elektrik sözleşmesini iptal ettirmezseniz başkasının tüketimini ödeme riskini almış olursunuz. CK Boğaziçi elektrik bu işlemi kolaylaştırmak için online hizmetler sitesinde başvuru formu hazırlamıştır. Sözleşmenin sonlandırılması için abonenin borcunun kalmaması gerekir.

Abonelik Kapatma / Tahliye

CK Boğaziçi aboneliğinizi iptal etmek için, resmi kimiliğiniz (TC kimlik numaralı) ile bir hizmet noktasına giderek yazılı başvuruda bulunmalısınız. İstanbul Avrupa yakasındaki CK Boğaziçi elektrik aboneleri, online işlem merkezinden de tahliye talebinde bulunabilir. İnternetten yapılan online tahliye başvurusu için, abonenin kimlik bilgileri gerekmektedir. Elektrik faturasınını üzerinde abone numarasını bulabilirsiniz.

Güvence Bedeli İade Başvurusu

Elektrik sözleşmesini sonlandırdıktan sonra günvence bedelinin iade edilmesini talep edebilirsiniz. Güvence bedeli, CK Boğaziçi Elektrik tarafından başvuru sırasında alınır ve abonelik sona erdiğinden TÜFE (enflasyon) oranına göre güncelleştirilerek iade edilir. CK Boğaziçi online hizmet merkezindeki formu doldurarak güvence bedelinin iadesi için başvuru yapabilirsiniz.

Arıza ve Kesinti Durumu

İstanbul Avrupa Yakası'nda dağıtım faaliyetleri Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) tarafından yürütülür. BEDAŞ, CK Boğaziçi elektrik satış şirketinden tamamen ayrı bir kuruluştur. BEDAŞ'ın görevi elektrik dağıtımında meydana gelen arızaları onarmak, şebekenn işletim ve bakımını gerçekleştirmektir. Elektrik sayaçları da BEDAŞ'ın sorumluluk alanındadır. Sayaç değişimi, okuması ve bakımı periyodik olarak BEDAŞ tarafından yapılır ve arıza halinde dağıtım şirketine başvurmak gerekir. İstanbul Avrupa Yakası'nda arıza ya da kesinti olduğunda bilgi almak için, ALO 186 hattını kullanarak BEDAŞ çağrı merkezini arayabilirsiniz. Kesinti durumunda bildirim yapabileceğiniz ve eğer programlanmışsa kesinti süresini öğrenebileceğiniz ALO 186 hattı, 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.

Tarife Değişikliği

İstanbul Avupa yakasında oturan CK Boğaziçi Elektrik mesken aboneleri herhangi bir başvuruda bulunmadıkları sürece olağan olarak tek zamanlı tarife kullanıcısıdır. Tek zamanlı tarifede gün boyu bir tek birim fiyat uygulanır. Bazı müşteriler ise tasarruf etmek için, üç zamanlı tarifeye geçmek isteyebilir. Üç zamanlı tarife gündüz, puant ve gece olan üç zaman aralıklarına bölünen gün içerisinde farklı fiyatlar uygular. Özellikle 22:00'den sonra başlayan gece zaman diliminde elektrik fiyatı günün diğer saatlerine göre en ucuzudur. Üç zamanlı tarifeye geçmek isteyen CK Boğaziçi Elektrik aboneleri yeni abonelik yaparken tarife seçimi yapabilir. Üç zamanlı tarifeden yararlanmak için, elektronik sayaç sahibi olmak gerekir. Değişiklik için, CK Boğaziçi hizmet noktasına yazılı olarak başvurabilirsiniz.

Şirket Hakkında

Cengiz Holding ve Kolin İnşaat enerji yatırım ortaklığına ait olan CK Boğaziçi Elektrik, Türkiye'nin en kalabalık elektrik dağıtım bölgesi olan Avrupa Yakası'nda hizmet vermektedir. CK Enerji Yatırım Ortaklığı piyasasında lider olmayı hedeflemektedir. Şirket ayrıca Türkiye'deki tüm serbest tüketicilere ikili anlaşmalar yoluyla elektrik tedarik etmektedir.

CK Boğaziçi Elektrik'in görevli elektrik satış şirketi olduğu İstanbul ilçeleri:

Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu

Rakamlarla CK Boğaziçi...

2013 yılında elektrik piyasında yapılan değişiklikler sonucu faaliyete başladı

4,5 milyon : İstanbul Avrupa yakasında hizmet verdiği abone sayısı

104 : CK Boğaziçi Elektrik satış şirketindeki çalışan sayısı

İletişim

CK Boğaziçi Müşteri hizmetlerine aşağıdaki numaradan ulaşabilirsiniz:

  • Çağrı Merkezi: 444 6 255

Aradığınız numarayı bulamadıysanız daha fazla iletişim bilgisi için