Doğal Gaz Abonelik Ücretleri: Bağlantı Ücreti, Abonelik Ücreti ve Kesme Bağlama Bedeli

Güncelleme tarihi
min reading

Doğalgaz Faturası Öde

Doğal gaz aboneliğinizi yaptırırken bazı ücretler karşınıza çıkacaktır. Evde hazır tesisat ve bağlantı olup olmaması da abonelik sürecindeki masrafları değiştirecektir. Ödeyeceğiniz ücretlerden abonelik ve bağlantı ilgili olanları doğal gaz dağıtım şirketine ödenir. Diğer masraflar ise tesisat ile ilgili gereklerin karşılanması için oluşacaktır. İlk bağlantıdan itibaren tüm süreçte ödenecek doğal gaz ücretleri ile ilgili bu yazımızdan fikir alabilirsiniz.


İlk defa doğal gaz bağlantısı yapılırken ödenecek ücretler nelerdir?

Doğal gaz hattı dairenize kadar tamamlanmış ve tesisatınız hazır durumda ise doğrudan abone olarak gaz kullanımına başlayabilirsiniz. Fakat bu şartlar sağlanmamışsa ve ilk defa bağlantı ve tesisat kurulacak ise öncelikle bu işlemleri tamamalamak gerekir.

Doğal gaz bağlatmak için başvurduğunuzda teknik olanaklar uygun olduğu durumda doğal gaz şirketi talep sahibini doğal gaz hattına bağlamakla görevlidir.

Doğal gaz hat bağlantısı için doğal gaz şirketi sizden bağlantı ücreti talep eder. Bağlantı ücreti tek seferlik bir ücrettir, hat mevcut kaldıkça abonelik değişimleri olsa bile tekrar bağlantı ücreti ödenmez. Bu ücret EPD tarafından yıllık olarak duyurulur. 

Bağlantı ücreti, bağlantı yapılacak yerin alanına göre değişir. Bağlantı ücreti hesabında kullanılan ve alan belirten ölçüt Bağımsız Bölüm Sayısı (BBS)'dir. Bağlantı yapılacak yerin alanı kaç BBS'ye denk geliyorsa ona göre bir ücret karşınıza çıkacaktır.

Bağımsı Bölüm Sayısı (BBS) nedir? Doğal gaz bağlantısında mekan ile ilgili olarak ilk 200 m2 1 BBS sayılır. Alan arttıkça BBS de artar, ilave her 100 m2 için +1 BBS daha eklenir. Yani 80 m2 bir ev de, 200 m2 bir yer de 1 BBS'dir. Sonraki 100 m2 için +1 BBS ekleneceğinden 201 m2'den 300 m2'ye kadar 2 BBS sayılır. Bu şekilde her ek 100 m2 sınırı geçildiğinde BBS de artar.

2021 yılı itibariyle konutlar için belirlenen bağlantı ücretlerine aşağıda yer verdik. Örnek olması için gösterdiğimiz m2'ler ve yukarıda anlattığımız BBS hesabı ile siz de kendi evinize gereken ücreti bulabilirsiniz.

Doğal gaz bağlantı ücreti hesaplama 2019
Evin Brüt Alanı 200 m2'ye kadar Örnek : 270 m2
Bağlantı Bedeli 656,7 TL 656,7 TL (ilk 200 m2)
570,5 TL (sonraki her 100 m2 için)
KDV %18
Damga Vergisi %1,896
Toplam 656,7 TL + KDV ve Damga vergisi 1227,2 TL + KDV ve Damga vergisi

2021 itibariyle geçerli EPDK kurul kararları baz alınarak hazırlanmıştır.

Yukarıda verilen bedeller vergi hariçtir. Bu bedellere %18 oranında KDV eklenir.

Bağlantı için doğal gaz dağıtım şirketine ödenecek ücret dışında masraf olacak mı? Doğal gaz bağlantısının yapılabilmesi için iç tesisat gereklidir. Yönetmelikte de belirtildiği üzere bu işlemi doğal gaz şirketinden onaylı tesisat firmaları yapabilir. Tesisatın döşenmesi, kombi, doğal gaz sobası vb. cihazların da bir tutarı olacağını düşünürsek bunlar için tesisat firmasından teklif almanız gerekir. Bu giderler tesisatın genişliği, kullanılan cihazlara ve malzemelere göre değişmekle bereber tahminen birkaç bin TL tutacaktır.

İlk defa doğal gaz bağlatacaklar buraya tıklayarak daha fazla bilgi edinebilir!

Doğal gaz abonelik ücreti ne kadar?

Doğal gaz bağlantısı tamamlandı, sıra abonelikte! Doğal gaz kullanabilmek için kullanım sözleşmesi yaparak güvence bedeli ödenmelidir. Güvence bedeli, ilerideki muhtemel ödenmemiş borçlara karşı teminat niteliğindedir. Abonelik sonunda borç yok ise bu bedel iade edilir, var olan borçlar güvence bedelinden kesilir. Güvence bedelinin iadesi enflasyon oranlarına göre güncellenerek yapılır. Güvence bedelini EPDK yıllık olarak belirler.

Abonelik bedeli hesabı Abonelikte ödenecek bedeller güvence bedeli, damga vergisi ve dosya masrafından oluşur. Güvence bedeli bunlar arasında ana tutarı oluşturur. Güvence bedeli doğal gazın hangi amaçla kullanacağına ve cihaz sayısına göre belirlenir. Aboneliğinizi yaptırırken hangi alanda, kaç adet cihaz kullanacağınız, ödeyeceğiniz güvence bedelini değiştirecektir.

Aşağıda 2019 yılı için güvence bedelini oluşturan kullanım elemanlarına göre ücretleri gösterdik. Bunlardan hangileri evinizde bulunacaksa ona göre toplayarak ödeyeceğiniz bedeli tahmin edebilirsiniz.

Doğalgaz Güvence Bedelleri 2021 (Vergiler hariç)
Güvence bedeli Ödenecek Tutar
Kombi 563,9 TL
Merkezi Sistem (Bağımsız Bölüm Başına) 503 TL
Soba (adet başına) 503 TL
Ocak 29,8 TL
Şofben (Sıcak su) 60,8 TL
Damga Vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Masrafı Şirket belirler

Güvence bedeli dışında abonelik için ödenen ücretler nelerdir? Doğal gaz aboneliği için güvence bedeli dışında damga vergisi ve dosya masrafı ödenmesi gerekecektir. Bunlar küçük miktarlı bedellerdir. Damga vergisi güvence bedelinin binde 9,48'i oranında eklenir. Dosya masrafları genelde şirket tarafından belirlenir.

Abonelik ücretlerini takside bölmek mümkün mü? Abonelik ücretleri için yönetmeliklerde esas olan ödeme yöntemi peşin ve nakit ödemedir. Yine de abonelik ücretini faturaya yansıtarak iki taksit halinde taksitlendirme hakkı tanınmıştır. Taksitlendirme için doğal gaz şirketiniz ile görüşebilirsiniz.

  • Güvence bedeli iadesi en geç 15 gün içerisinde aşağıdaki yollarla yapılabilir:
  • PTT şubelerinden (nakit olarak)
  • Doğal gaz dağıtım şirketi veznelerinden (nakit olarak)
  • IBAN numarası ile hesaptan (Hesap sahibi ile faturanın kesildiği kişi aynı kişi olmalıdır.)
  • Taşınma halinde aynı doğal gaz şirketinin bölgesinde bir yere geçiyorsanız aynı kişi adına yeni abonelikte doğrudan kullanılabilir..

Doğal gaz aboneliği hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın!

Ön ödemeli (kartlı) sayaçlarda abonelik ücretleri nedir?

Doğal gaz kullanımınızı kartlı sayaç ile devam edecekse farklı bir abonelik ücreti uygulaması söz konusu olacaktır. Bu aboneler yükledikleri kadar enerji harcarlar bu yüzden borca karşılık güvence bedeli uygulamasında muaftırlar.

Kartlı sayaçta güvence bedeli yok! Ön ödemeli sistem ile doğal gaz kullanıyorsanız, ileride borcunuz olma ihtimali de olmayacağından güvence bedeli olmadan sözleşme yapabilirsiniz. Abonelik sonunda kartınızda kredi kaldıysa iade alabilirsiniz.

Mekanik sayaçtan kartlı sayaca geçiyorsanız sayaç değişim ücreti ödemeniz gerekir. Bu ücret 2021 yılı için 268,7 TL + KDV'dir.

Doğal gaz kesme bağlama bedeli nedir ve ne kadardır?

Doğal gaz boçtan veya abonelik kapatma sırasında kesildiğinde tekrar açtırmak için kesme bağlama bedeli (sayaç açma kapama ücreti) ödenerek açtırılır. Yeni doğal gaz aboneliği yaptırdıysanız sizden önce gaz kesilmiş ise bu bedeli ödemeniz gerekir. İşlem başına ödenen bu bedel EPDK tarafından belirlenir.

2021 yılı için doğal gaz kesme bağlama ücreti KDV hariç 26,5 TL'dir.