CK Boğaziçi Elektrik Fatura Ödeme

CK Boğaziçi Elektrik İstanbul Avrupa yakasının görevli elektrik satış şirketidir. CK Boğaziçi elektrik faturası ödeme yolları ve faturalandırmada karşılaşılabileceğiniz sorunların çözümlerine bu yazıda yer verilmiştir.

FATURA ÖDE

Ck Boğaziçi Fatura Ödeme Noktaları

CK Boğaziçi Elektrik faturasını tüm müşteri merkezlerinden ödeyebilirsiniz; müşteri merkezine gitmeyi tercih etmiyorsanız aşağıdaki ödeme kanallarından size uygun olanı seçebilirsiniz.

 Anlaşmalı bankalardan

  • Gişe: Anlaşmalı bankalar hepsi gişeden ödeme olanağı sunmayabilir. Gişeden nakit ödemeyi tercih ediyorsanız anlaşmalı bankalar listesine önceden bakmanız faydalı olur.
  • İnternet Bankacılığı: CK Boğaziçi Elektrikle anlaşmalı olan tüm bankalar internet bankacılığını kullanarak fatura yatırma hizmeti vermektedir. Bu ödeme tercih ettiğiniz bankanın kendi sistemi üzerinden yapılır.
  • Otomatik Ödeme Talimatıyla: Anlaşmalı bankalardan otomatik ödeme talimatı veriseniz her ay fatura yatırma yükünden kurtulmuş olursunuz. CK Boğaziçi ile anlaşmalı bankaların çoğu otomatik ödeme seçeneği sunmaktadır.

 PTT şubelerinde

CK Boğaziçi elektrik faturasını, İstanbul Avrupa yakasındaki tüm PTT şubelerinden ek bedel vermeden ödeyebilirsiniz. PTT gişesinde ödeme yapmak için yanınıza faturanızı almanız gerekir.

 Yetkili işlem ve ödeme merkezinden

İstanbul Avrupa yakasında bulunan CK Boğaziçi Elektrik yetkili işlem ve ödeme merkezinde ek ücret ödemeden fatura ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. İlçenizdeki yetkili işlem merkezlerinin adreslerini CK Boğaziçi internet sitesinde bulabilirsiniz. Ücretsiz ve güvenli işlem yapılması için, ödeme yerinin CK Boğaziçi yetkili ödeme merkezi etiketi olup olmadığına bakmanızı öneririz.

 Kredi Kartı ile

CK Boğaziçi elektrik faturasını kredi kartı ile ödemeyi tercih ediyorsanız, online işlemler merkezine faturanızın üerinden bulunan abone numarasını girerek ödeme işlemini başlatabilirsiniz. 

Tüm Ck Boğaziçi elektrik müşteri merkezi adresleri burada.

Ck Boğaziçi Elektrik Borç Sorgulama İşlemi

Fatura borcunuzu öğrenmek için, 444 6 255 numaralı telefondan CK Boğaziçi elektrik çağrı merkezini arayabilir ya da internetteki online işlem merkezine giderek fatura sorgulama uygulamasını kullanabilirsiniz.

Online fatura sorgulama uygulaması için:

  • T.C. kimlik numarası
  • Abone numarası gereklidir.

Borç sorgulama için gerekli olan abone numarası elektrik fatura üzerinde yazar.

Ck Boğaziçi Fatura İtirazı

Elektrik faturanız her zamankinden fazla geldiyse mevsimsel olarak yükselme olabileceğini hesaba katmanızı öneririz. Faturanın yükselmesinin başka bir nedeniyse elektrik fiyatlarının yükselmesi de olabilir.

  • Eğer tüketimin yanlış hesaplandığını düşünüyorsanız.

Sayacınızındaki arıza yüzünden, tüketimin normalden az ya da fazla hesaplandığından şüpheleniyorsanız, CK Boğaziçi Elektrik müşteri merkezine dilekçe ile başvurarak sayacınızın incelenmesini talep edebilirsiniz. Bu durumda, incelenen sayacın yerine yenisi takılır. Elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliğine görei faturanın kesim tarihinden itibaren bir yıl boyunca itiraz etme hakkınız bulunur. Sayacınızın arızalı olması durumunda en yakın CK Boğaziçi hizmet noktasına dilekçeyle birlikte müracaat etmeniz veya ALO 186 BEDAŞ Çağrı Merkezimizi arayarak kayıt oluşturmanız gerekmektedir. Hatalı olan faturanız ile birlikte bağlı bulunduğunuz en yakın hizmet noktamıza başvuru yapabilirsiniz.

  • Faturaya itiraz etseniz bile tutarı ödemelisiniz.

İtiraz konusu olan fatura borcunu ödemelisiniz. Eğer, itiraz edilen tutar bir önceki dönemden %30 daha fazla ise, bir önceki dönemin fatura borcu kadar ödeme yapılması kabul edilir. İtiraz edilmiş faturanın zamanında ödenmemesi durumunda borçtan dolayı elektrik kesilebilir ve gecikme faizi işlenebilir. Başvuru tarihinden itibaren en geç 15 iş günü içinde itiraz sonuçlandırılmalıdır.

İtiraz Sonucu

  İtiraz Haklı İtiraz Haksız
Fatura tutarı ödendi Aradaki fark en geç üç iş günü içinde nakit olarak tek seferde iade edilmelidir. Tutar kısmen ödenmişse aradaki fark, fatura son ödeme tarihi itibariyle hesaplanan gecikme zammı ile tahsil edilir.
Fatura tutarı ödenmedi Fatura son ödeme tarihi itibariyle gecikme zammı uygulanan hatalı tüketim tutarı ile arasındaki farkın iadesi gerçekleştrililir. Kısmen haklı bulunursa, tahsil edilmesi gereken tutar bir sonraki faturaya yansıtılır. Fatura bedeli, son ödeme tarihinden ititbaren hesaplanan gecikme zammı ile tüketiciden tahsil edilir.

Elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre hazırlanmıştır.

Fatura Gelmedi / Kayboldu

Faturanız zamanı geçmesine rağmen gelmediyse CK Boğaziçi Elektrik çağrı merkezine telefon ederek bilgi almanız en doğrusudur. Elektrik faturanızın gelmemesinin sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

  • Sayaca Ulaşılamaması

Dağıtım şirketi yetkilisi sayaca ulaşamadığı için okuma yapmadıysa, sayacınız yerini değiştirmeniz gerekebilir. Bu durumdan şüphelenirseniz öncelikle CK Boğaziçi Elektrik'i arayarak (444 6 255) faturanızın gelmeme sebebini doğrulamanızı öneririz. Sayacın yerini değiştirmeniz gerekiyorsa, İstanbul Avrupa yakasında görevli dağıtım şirketi olan BEDAŞ'ın bölge müdürlüklerinden birine başvurarak konuyla ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

  • Sayaç Arızası

Sayaç arızalanmışsa değiştirilmesi gerekir. Sayaç arızası durumunda, CK Boğaziçi elektrik çağrı merkezini arayıp bildirimde bulunmanız gerekir. İstanbul Avrupa yakası dağıtım bölgesindeki sayaçlardan sorumlu olan BEDAŞ sayaca müdahalede bulunacaktır.

Gecikmiş Ödeme

Elektrik tüketici hizmetleri yönetmeliğinin 15. maddesine göre faturanın son ödeme tarihine kadar ödenmemesi halinde ikinci kez bildirim yapılır. İkinci bildirimden sonraki 5 iş günü içinde de ödeme yapılmazsa kesme bildirimi düzenlenerek elektrik enerjisi kesilir.

Fatura son ödeme tarihini geçirdiyseniz ikinci bildirim sonrası verilen 5 iş günü içinde ödemenizi öneririz; böylece kesinti ve gecikme faizi gibi olumsuzlukları önlemiş olursunuz

Gecikme Bedeli Nasıl Hesaplanır ?

Son ödeme tarihi itibariyle geçen gün sayısı ve faturanın döneminin faiz oranına göre hesaplanır. Günlük gecikme zammı "Dönemin gecikme faiz oranı / 30" işlemi yapılarak bulunabilir.

Borçtan Kesilen Elektrik Nasıl Açtırılır ?

Borçtan elektriği kesilen tüketici, enerjinin tekrar verilmesi için borcunu gecikme zammıyla beraber peşin olarak CK Boğaziçi Elektrik'e ödemeli ya da belirlenen takvime göre ödeyeceğini taahhüt etmelidir.

Güncelleme tarihi